Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

StreetDance 3D na DVD: Jde především o tanec, nadšení a vášeň

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

22. 12. 2010

Nakolik ještě můžeme mixovat taneční styly, aby to stále vypadalo dobře? Celkem dobrá otázka. Nejspíš v tom bude hrát velkou roli váš vkus. Na scéně se v květnu objevil další snímek z tanečního prostředí. Žádný silný a originální příběh od něho sice nemůžeme očekávat, ale proto se na tento typ filmů přece nedíváme, ne?

Carly, zrádce a baleťák, Zdroj: distributor filmu

Film

Milovníci žánru tanečních filmů si StreetDance 3D nejspíš nenechají ujít. Pojďme si ale říci, čím se tento snímek liší od ostatních. Celý děj je postaven na úsměvném spojení street dance a baletu. Dál už jsou to jen tradiční a ošoupaná dějová klišé. Taneční skupina se účastní soutěže (zde jde konkrétně o taneční mistrovství UK Street Dance Championships) a v boji o postup do finále se setká s nejtěžšími protivníky, vítězi loňského mistrovství. Drsnými, bázlivými, vyzývavými a zvědavými pohledy se to tady jen hemží. A hodně to připomíná boje mezi roztleskávačkami z Bravo, girls!, což je ten lepší z filmů o amerických barbie fanynkách.

Napojují se tu na sebe dvě poměrně originální příběhové linie. Jedna je o nadějích street dance skupiny, která souhrou okolností nemá kde zkoušet, a druhá o znuděně vypadajících tanečnících baletu, ve kterých se jejich učitelka Helen (Charlotte Rampling) pokouší vyvolat trochu nadšení. Aby škola nepřišla o dotace sponzorů, vymyslí Helen plán, jak zároveň pomoci svým žákům i skupině vedené sympatickou Carly, která chvíli jako by z oka vypadla herečce Reese Witherspoon, a potom zase zpěvačce Madonně.

Je to veselá holka, která jen nerada převezme roli vedoucí taneční skupiny. Tuhle hodnou blonďatou naivku úspěšně ztvárňuje téměř neznámá Nichola Burley (Osudový mejdan). Co mě občas opravdu pobavilo, byla její chůze. Ve chvíli, kdy jde se sendviči do baletní školy, vypadá oproti baleťákům maximálně ležérně. Nebo za to můžou jen ty kalhoty s takzvaným rozkrokem u kolen, které jí navíc extrémně zkracují nohy?

Letecké číslo v taneční bitvě

Překvapilo mě, že má v tomto filmu smysl dokonce i to, že Carly pracuje v bistru. Jinak by přece nemohla donést do baletní školy sendviče. Otázkou zůstává, jak je možné, že si je učitelka baletu objednává. Nepřijde vám to trochu divné? Copak už přestala držet dietu? Dle mého názoru si je objednává hlavně proto, aby mohla dostat ten úžasný nápad, kterým vlastně zabije dvě mouchy jednou ranou. Nechá skupinu trénovat v jednom ze školních sálů pod podmínkou, že přiberou do skupiny některé její žáky a opět se nakazí taneční vášní, kterou ztratili díky každodenní dřině. Samozřejmě nechybí počáteční rozpory, které jsou završeny tolik oblíbenou bitvou v jídelně, aby se nakonec naučili vzájemnému respektu a využili prvky obou stylů.

Z hlediska tanečních sestav snímek příliš neupoutá. Stále se neobjevuje nic nového, přestože na to divák celý film čeká. Bohužel to platí i o závěrečném vystoupení. To je taková prazvláštní spatlanina baletu a street dance. Naproti tomu jsou ale některé samotné taneční prvky opravdu povedené. Například, když se dva členové skupiny skrývají ve výloze a předvádějí robotí tanec, pozoruje je malý chlapec a přijde jim předvést, co umí on. A docela jim to natře.

Za výběr hudby si tvůrci zaslouží pochvalu (jednu z mála). Zářným příkladem je píseň Beggin‘ od norské skupiny Madcon a skladba Work It Out od skupiny Lightbulb Thieves, která výborně dotváří atmosféru scény, ve které na sebe tanečníci obou stylů dělají ramena. Sem tam se objeví nějaký zpomalený záběr nebo scéna efektní ve 3D. Není jich ale bohužel mnoho. Podivně useknutý konec také nepůsobí moc dobře, i když je to zase trochu změna oproti klasickému happy endu. Kdyby byl tento film pouhý pokus jak konkurovat Let’s Dance 3D, vlastně by to nebylo tak zlé. Ten se nám ovšem představil až později. Marně přemýšlím, v čem je StreetDance 3D povedenější. A nic mě nenapadá.

DVD

Žádné bonusy sice DVD neobsahuje, zato si ale můžete vybrat mezi 2D a 3D podívanou. Menu 2D verze je jednoduché. Máte zde možnost přehrání filmu, kapitol a nastavení. 3D verze žádné menu nemá. Místo toho vás upozorní, že si máte nasadit 3D brýle (kterých máte samozřejmě doma hromadu).

Pokud vám není líto do brýlí investovat (doporučuji lepší než ty nejlevnější papírové), verze 3D bude opravdu fungovat i na vaší domácí obrazovce. Film toho ale příliš nevyužívá. Dojmem třetího rozměru na mě působila jen jedna scéna, což je dosti málo. Každý ale může vnímat technologii 3D trochu jinak. Podle výzkumu organizace The Eyecare Trust nerozeznává 3D zhruba 10% populace. Jestliže takový problém nemáte a chcete si 3D opravdu vychutnat, přece jen raději doporučuji návštěvu kina IMAX.

StreetDance 3D (StreetDance 3D)

Drama/Hudební
Velká Británie, 2010, 98 minut

Režie: Max Giwa, Dania Pasquini
Hrají: Rachel McDowall, Charlotte Rampling, Nichola Burley,
Patrick Baladi, Eleanor Bron,Richard Winsor, George Sampson,
Sianad Gregory

Zvuk: český 5.1, anglický 5.1
Titulky: české, české pro neslyšící
Bonusy: žádné

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

StreetDance 3D na DVD: Jde především o tanec, nadšení a vášeň