Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Stargate SG-1: Blahoslaveni budiž Ori!

Jan Neuman

Jan Neuman

21. 5. 2010

Jsme již téměř ve finiši, zbývají nám jen poslední dvě sezóny, tak se jim pojďme podívat blíže na zoubek a zakončit tak naše putování po planetách a galaxiích.

Meč krále Artuše

Meč krále Artuše Zdroj: stargate.mgm.com

Něco končí, něco začíná

Válka s Goa’uldy je témě u konce, Jaffové mají svoji těžce vydobytou svobodu a doslova loví své původní vládce, aby se ti mohli zpovídat ze svých činů, Replikátoři jsou poraženi a zdá se, že vše bude mít brzy šťastný konec. Chyba lávky, scénáristé potřebovali seriál oživit novou zápletkou.

Orijský převor: „Blahoslaveni budiž Ori!“

Se šťastným koncem jako vždy nesouhlasí SG-C, v čele s SG-1, která po objevení Antického artefaktu přichází do kontaktu hned v úvodním dvojdíle deváté série s úplně novou a hlavně neokoukanou rasou, a to s Orii. Oriové jsou vlastně odnoží Antiků, také povznesení a neméně vyspělí, jenže mají poněkud jiné smýšlení.

Pohádky a legendy

Bylo, nebylo, kdysi žili Antikové jako jeden národ, a když se naučili povznést, většina souhlasila s tím, že se nebudou plést do života obyčejných lidí a budou si hledět jen svého. Avšak našli se tací, kteří byli pro zcela opačnou možnost. Proč by měli stát stranou, když mají takové schopnosti? Lidé by je měli uctívat a klanět se jim a ne, že o nich nebudou vědět.

Čaroděj Merlin

Čaroděj Merlin Zdroj: stargate.mgm.com

Proto se rozdělili. Antikové se usadili v „naší“ galaxii, druhá skupina se pojmenovala Oriové (čti po anglicku Orájové) a vydala do jiných koutů vesmíru. Svou moc založili na tom, že je lidé uctívají. Podobný model jsme tu již měli, že?

V průběhu posledních dvou sezón se také blíže seznámíme s Artušovskými legendami. Scénáristé si je totiž vypůjčili a vystavěli na nich závěr seriálu. Dozvíme se, že existoval král Artuš, Merlin, rytíři Kulatého stolu a uvidíme dokonce i draka, což dává seriálu založenému na mytologiích z celého světa konečnou podobu. Dalo by se to přirovnat k třešničce na dortu.

Teal’c: „Kde je zbytek vyšeho týmu podplukovníku Mitchele?“
Mitchell: „Ehmm… zatím je to pořád SG-já…“

Hledání Svatého grálu

Přesně jako král Atruš, i SG-1 se vydává pátrat po Svatém grálu, což prý nebyl pohár, ale … jistě se dozvíte sami. Co vám ale mohu prozradit je, že je to součást zbraně, která by mohla ukončit začínající válku s Orii, protože co si budeme povídat, celá galaxie od nich dostává docela na prdel. Zatím jediní, kdo s nimi alespoň trošku drží krok, jsou Země a technicky vyspělí Asgardé. Jaffové se postupně rozdělují na dva tábory, jedni jsou pro boj, druzí de facto kolaborují s Orii.

Bojovníci Oriů Zdroj: stargate.mgm.com

Nové tváře

Ovšem změny nenajdeme jen v příbězích hlavních hrdinů, ale i mezi herci samotnými, ze scény se totiž úplně vytrácí teď již brigádní generál O’Neill, jehož místo přebírá generál Landry (Beau Bridges) a velitelem SG-1 se stává mladý podplukovník Mitchell (Ben Browder). Asi největší změnou pro SG-C a SG-1 je Vala Mal Doran (Claudia Black), žena s „dlouhými“ prsty a tělem. No posuďte sami (tedy hlavně mužská část diváků), že v tom úžasném koženém oblečku vypadá rozkošně. Zajímavostí je, že tuto hrdinku jsme měli možnost potkat už v jedné epizodě osmé série. Asi se jí v seriálu zalíbilo.

Vala: „Ha, … pěkně jste mě obklíčili.“
generál Landry: „Vítejte v SG-C. Jsem generál Landry.“
Vala: „Vala. Vala Mal Doran. Moc vám děkuji za milý uvítací výbor. Užívali jsme si vzájemné prohledávání, že kluci?“

Zoubek po zoubku

No a co kdybychom se našim novým charakterům mrkli drobek pod pokličku? Začněme s podplukovníkem Mitchellem, který je hrdinou boje s Anubisem v Antarktidě. Je přirozeně inteligentní vůdčí typ, ale není to Richard Dean Anderson, a tak některé hlášky, kterými se jak on, tak scénáristé snaží držet tradici, vyznívají do prázdna a dost to při tom skřípe, což může být z části překladem a dabingem. Vala Mal Doran je původně překupník, zloděj a podvodník v jedné osobě. Jistě si říkáte, co takováto osoba pohledává mezi čestnými lidmi a hrdiny? Člověk, který má prořízlou pusu jako ona, jehož geniální a drzé hlášky roubí celé dvě poslední série? Původně jde čistě jen o obchod, ale svými činy a chováním si Vala zaslouží, že mezi tyto lidi opravdu patří a díky svým zkušenostem se stane neocenitelným členem SG-1.

Jaffa Gerak

Jaffa Gerak a jeho suita Zdroj: stargate.mgm.com

Ohledně konce seriálu Stargate SG-1 se vedla spousta diskusí, fanouškové byli napjatí a netrpělivě sledovali každou novou zprávu ohledně případného pokračování jedenáctou sérií. Jenomže majitelé práv byli nesmlouvaví a seriál ukončili. I proto byla poslední epizoda (Unending) věnována čistě jim. Scénáristé tím chtěli říci, že seriál Stargate nekončí, je věčný, a kvůli tomu si na posledním dílku skládačky si dali opravdu záležet. Ukázku z posledního dílu včetně již kultovní písně Have You Ever Seen The Rain si můžete prohlédnout níže.

Dějové linie s Ori se během druhé poloviny desáté série pomalu blíží ke konci, aby byla zakončena v bonusovém filmu Stargate SG-1: The Ark of Truth (Archa pravdy). Ten byl později následován ještě dalším filmem Stargate: Continuum.

Příště: Stargate Atlantis

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Stargate SG-1: Blahoslaveni budiž Ori!