Menu
TOPZINE.cz
Apetit

SOUTĚŽ: Višňový sad hrají v Huse na provázku. V Brně je klasika sexy

Anna Kottová

Anna Kottová

15. 3. 2013

Višňový sad měl v brněnském Divadle Husa na provázku premiéru loni v listopadu. Na režijní židli se posadil Jan Mikulášek a scénu mu opět vytvořil Marek Cpin.

Zdroj: Jakub Jíra, DHnp

Režie se chopila jedna z výrazných osobností Jan Mikulášek. Opět ji pojal po svém. Především hru A. P. Čechova výrazně zkrátil a ze šedé klasiky ji převlékl do moderního sexy kabátku. Scénu a kostýmy navrhnul Mikuláškův dvorní spolupracovník Marek Cpin.

Jan Mikulášek (1978) nastoupil v moravské metropoli na JAMU, obor režie. Jeho režijní počiny se objevují na mnoha českých scénách, například v Národním divadle moravskoslezském, v Národním divadle v Brně, v Divadle Husa na provázku nebo v Divadle Reduta.

Často tvoří dvojici s Markem Cpinem, spolužákem z JAMU. V současné době by se společně s Petrem Štědroněm jako ředitelem mohl přesunout do pražského Divadla Na zábradlí.

Ljubov Andrejevna Raněvská se z Paříže vrací na své ruské panství, ke kterému patří i višňový sad. Z nedostatku finančních prostředků je ale přemlouvána k prodeji sadu. Raněvská stojí před těžkou volbou, protože sad je naplněn rodinnými vzpomínkami. Po prodeji je nakonec višňový sad pokácen.

V klasice ruského dramatu, jakou je Višňový sad, nepatří k nejdůležitějším prvkům děj. Hra skrývá mnohem více mezi řádky, skrývá obecnější témata starého světa, peněz, tradic. Právě proto je i dnes stále aktuální.

Višňový sad, autor: A. P. Čechov, režie: Jan Mikulášek, hrají: Petra Bučková, Eliška Fuksová, Anežka Kubátová, Jan Kolařík, Robert Mikluš, Milan Holenda, Vladimír Hauser, Ivana Hloužková a další

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

SOUTĚŽ: Višňový sad hrají v Huse na provázku. V Brně je klasika sexy