×
TOPZINE.cz

Soundtrack k filmu Gravitace: Price dotváří příběh vesmírnými symfoniemi

FOTO: Gravitace
Gravitace posbírala největší počet nominací na letošní ceny BAFTA. Zdroj: Warner

Nejnovější snímek Alfonse Cuaróna Gravitace se těší vysoké návštěvnosti i pozitivním kritikám. Za velkou část úspěchu však mexický režisér vděčí skladateli Stevenu Priceovi, který prostřednictvím svých skladeb dodal filmu sílu a napětí.

FOTO: Sandra Bullock George Clooney Gravity
Vesmírní kutilové Sandra Bullock a George Clooney. | Zdroj: Warner

Děj začíná vesmírnou misí, během níž dojde ke katastrofě a dva kosmonauti – doktorka Ryan Stone (Sandra Bullock) a Matthew Kowalsky (George Clooney) – se náhle ocitají v prázdném kosmickém prostoru, daleko od trosek své lodi. Vědomí omezené zásoby kyslíku a vražedné povahy vakua diváka okamžitě vtáhne do vizuálně dokonale ztvárněného kosmu.

Posléze bude sledovat bludnou pouť Ryan Stone, která se s vypětím všech sil pokouší přežít. A právě tady nastupuje se svým citem pro hudbu Steven Price, který se mimo jiné podílel na hudbě k trilogii Pán prstenů nebo k filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa.

Vzhledem k tomu, že ve skutečnosti se v kosmickém vzduchoprázdnu zvuk nešíří, neměl Steven Price zrovna jednoduché zadání. Sám Alfonso Cuarón prý při práci tento fakt neustále zdůrazňoval.

Na otázku jak autor při komponování postupoval, Steven Price řekl magazínu Rolling Stone: ,,Vodítkem pro mne byla postava Ryan. Snažil jsem se být s ní po celou dobu. Chtěl jsem, aby hudba diváka obklopila, a využil jsem k tomu mnoho prvků tak, aby měl pocit, že se věci pohybují přímo vedle něj. Kompozici těchto prvků ovlivnilo především to, co Ryan zrovna prožívala a také momentální kamerový záběr.“

Soundtrack se skládá z 16 skladeb. Od krásných klavírních melodií Price s grácií přechází přes táhlé mystické litanie k ambientním instrumentálním výkřikům, které umocňují tíseň a zoufalství celé situace. Minimalismus s užítím vibrací a shluku zvuků s nízkou frekvencí se tu střídá s kolosálním a epickým orchestrem.

Na závěr nutno dodat, že skladby jako Aurora Borialis, Shenzou a Gravity jsou mistrovskými kousky, které dosahují velikosti německého skladatele Hanse Zimmera. Nezbývá než Stevenu Priceovi zatleskat.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..