Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Sandra Bullock: Slečna drsňák je Miss sympatie i ve skutečnosti

Eliška Nová

Eliška Nová

15. 6. 2012

V roce 2010 získala Oscara. Ale také Zlatou malinu za nejhorší herecký výkon v ženské roli. Přesto je jednou z nejlépe placených hereček Hollywoodu. Představujeme vám Sandru Bullock.

Sandra Bulock je podle časopisu People jedna z padesáti nejkrásnějších žen.

Jestliže od roku 2005 vládne světu výhružka, že 3:15 zemřeš, dozajisté to neplatilo pro Sandru Bullock v roce 1964. Toho roku, 26. července, přesně ve 3:15 ji přivedla na svět její matka Helga. Operní pěvkyně původem z Německa si vzala hlasového učitele z Alabamy Johna Bullocka, a tím to vlastně celé začalo. Bullock vyrůstala střídavě v Německu a Spojených státech. Jako malá zpívala ve sboru, zahrála si v několika matčiných operách a chodila na balet.

Střední školu absolvovala v americkém Washingtonu, kde byla roztleskávačkou a právě tady spatříte začátek jejího umisťování v nejrůznějších žebříčcích. Jestliže byla Bullock zvolená časopisem People za jednu z padesáti nejkrásnějších žen, časopisem Empire za jednu ze sta nejlepších hvězd všech dob a časopisem Time za jednu ze sta nejvlivnějších lidí, tak už na střední škole získala titul Dívka, která rozjasní váš den.

Servírka s nebezpečnou rychlostí

Po střední škole začala studovat herectví na East Carolina University, ale těsně před jejím absolvováním se rozhodla odjet do New Yorku a budovat si svoji kariéru. Brzy ale pochopila, že to nebude tak jednoduché a na Manhattanu se živila jako servírka. Po mnoha a mnoha neúspěšných konkurzech se ale přeci jen dočkala a dostala roli v nepříliš známém filmu Hangman.

[youtube_660]xFn7Zr7WKkI[/youtube_660]

Skutečný úspěch ale přišel až o rok později, kdy ji režisér Alan J. Levi obsadil do divadelní hry No Time Flat. Kritika sice hru strhala, to už ale Bullock nestálo v cestě. Začala se objevovat v televizních filmech a seriálech až přišel rok 1993 a spolu s ním Demolition Man. Bullock si zahrála vedle takových hvězd jako Sylvester Stallone a Wesley Snipes. Zbytek už asi znáte.

Nebezpečná rychlost (1994) po boku Keanu Reevese byla trhákem a jen o málo hůř na tom byly filmy Zatímco jsi spal (1995) a Síť (1995). Její další snímky jako Láska a válka (1996) a ve stejném roce Uloupená srdce už byly sice propadáky, ale její kariéru a už vůbec ne její plat to neohrozilo. V roce 1998 si dokonce vyzkoušela režii filmu Making Sanwitches, který také napsala. V rozhovoru pro Reader’s Digest prohlásila, že snímek natočila kvůli zkušenosti, ale že zjistila, že pro režii nemá absolutně žádný talent.

Zrození šampióna vyneslo Bollock Oscara. Zaslouženého!

Červené zářezy v tabulce jejích filmů na uživatelském portálu csfd.cz jsou sice spíše výjimkou, to ale nemění nic na tom, že návštěvnost v kinech nebyla úplně marná, navíc se její filmy neustále vracejí dnes již jako televizní stálice. Magická posedlost (1998), 28 dní (2000), Slečna drsňák (2000) nebo Dům u jezera (2006), ve kterém se znovu sešla se Keanu Reevsem.

Rozpor v její herecké filmografii podtrhl právě rok 2010. Během dvou dnů obdržela jak Zlatou malinu za Slečnu zamilovanou, tak Oscara za Zrození šampióna. Je jednou ze čtyř hereček, které obdržely obě ocenění, ovšem Bullock je jediná, která vyhrála ve stejném roce. A je také jednou z mála, která si ostudnou Malinu převzala osobně.

[youtube_660]ghS98BKy29Q[/youtube_660]

I ji postihlo oscarovské prokletí. Po pěti letém manželství s konstruktérem motocyklů Jesse Jamesem se krátce po vítězném proslovu na Acadamy Award rozvedla, protože se provalilo, že měl několikaměsíční aféru. Sandra nedlouho poté oznámila adopci chlapce, kterého se rozhodla vychovávat sama.

Bullock je mimo jiné známá jako velice štědrá žena přispívající na charitu. Může si to dovolit. V roce 2010 byla časopisem Forbes označena za nejlépe placenou herečku Hollywoodu. Po teroristickém útoku z 11. září věnovala americkému Červenému kříži milion dolarů, stejnou částku opět Červenému kříži po tsunami v Asii v roce 2004 a stejnou částku také Doktorům bez hranic po zemětřesení v Haiti roku 2010. Přispívá ale také na boj s AIDS, s rakovinou nebo organizaci PETA. V roce 2000 za tuto činnost obdržela cenu Inspirace roku.

V kinech se Bullock naposledy objevila ve filmu nominovaném na Oscara v hlavní sekci Neuvěřitelně hlasitě a nesmírně blízko a těšit se na ni můžete možná ještě letos ve sci-fi thrilleru Gravitace.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sandra Bullock: Slečna drsňák je Miss sympatie i ve skutečnosti