Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

TV tip na pátek: Nebezpečná rychlost. Akční koncert s Keanu Reevesem se vrací na obrazovky

Nela Christovová

Nela Christovová

20. 8. 2010

Nezpomaluj, nebo zemřeš! je hlavní motto akčního filmu, který se roku 1994 stal kasovním trhákem. Navíc drtivá většina filmových kritiků hodnotila snímek o zběsilém autobusu pozitivně. Na Primě si dnes ve 20:00 můžete připomenout všechny důvody, díky nimž jediný filmový počin katapultoval Keanu Reevese a Sandru Bullock na hollywoodské nebe.

Ostřílený policajt Jack a novopečená autobusačka Annie, Zdroj: distributor filmu

Členové zásahové jednotky v čele s Jackem Travenem (Keanu Reeves) vysvobodí skupinku lidí z výtahu, do kterého nastražil výbušniny terorista požadující peníze (Dennis Hopper). Jenže ten chystá pomstu a tentokrát si připravil dokonalý plán. Jakmile autobus číslo 2525 překročí 50 mil/h, čeká Jacka a řidičku Annie (Sandra Bullock) jízda smrti.

Hlavní námět filmu – autobus řítící se po silnici – není úplně originální. Scenáristovi Grahamu Yostovi vyprávěl otec o filmu Splašený vlak. Yost špatně pochopil, že se vlak vymkl kontrole kvůli bombě na palubě. To ho inspirovalo a po zhlédnutí filmu se rozhodl, že autobus bude lepším místem pro nový příběh. Nejprve zamýšlel, že rychlost autobusu bude 20 mil/h, ale jeho známý navrhl, že 50 mil/h zní atraktivnějí.

Zajímavosti

–  Stephen Baldwin odmítl roli Jacka, protože mu připomínala Johna McClana ze Smrtonosné pasti. Dále odmítli Bruce Willis, Johnny Depp nebo Tom Cruise. Reevesovi se také nelíbila podobnost se Smrtonosnou pastí. A tak donutil tvůrce změnit postavu takřka k obrazu svému.

– Roli Annie scenáristé nabídli Halle Berry a Ellen DeGeneres.

– Na úvodní sekvenci s výtahem přišel režisér de Bont při natáčení Smrtonosné pasti. Pro výtahovou scénu použil zmenšeninu padesétipatrové budovy, která měřila 24 metrů.

– Když policisté pátrají po záhadném teroristovi, procházejí fotografie, na kterých si můžete prohlédnout některé členy natáčecího štábu.

– Reevese během natáčení zasáhla tragická smrt jeho blízkého přítele Rivera Phoenixe. „Uzavřel se do sebe a chvíli trvalo, než se z toho dostal,“ říká de Bont. Hned poté se Keanu rozhodl, že scénu, ve které má skočit z jaguára do autobusu, natočí bez dubléra. Když mu to nechtěli dovolit, herec scénu nacvičil potají a v den natáčení to risknul.

-Letadlo, které vybuchne po nárazu autobusu, patří fiktivní společnosti Pacific Courier, která se mimochodem objevuje i ve Smrtonosné pasti.

– Sandra Bullock si kvůli roli Annie udělala řidičský průkaz na autobus. Zkoušky složila na první pokus.

Nejúspěšnější akční film roku 1994 získal dva Oscary, a to za nejlepší zvuk a za střih zvukových efektů. Jedna akční sekvence střídá druhou, a tak nezbývá příliš místa pro jakýkoli vývoj hlavních postav. Na druhou stranu, strhující výkon v té době neokoukaného Keanu Reevese a sexy ultra-vyděšené Sandry Bullock tento nedostatek bohatě vynahrazuje.

V rytmu letní akční oddechovky se nese i strhující děj. Některé scény, jako je třeba legendární skok na mostě, dalece překročily hranici uvěřitelnosti. Divákovo srdce si ale žádá propracované efekty, moment překvapení a následující dechberoucí zvrat, a toho všeho si tu užije dosytosti.

Nebezpečná rychlost (Speed)

Akční / Thriller
USA, 1994, 116 min

Režie: Jan de Bont
Hrají: Keanu Reeves, Dennis Hopper, Sandra Bullock, Joe Morton, Jeff Daniels, Glenn Plummer, Richard Lineback, Beau Starr, John Capodice, Richard Schiff

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

TV tip na pátek: Nebezpečná rychlost. Akční koncert s Keanu Reevesem se vrací na obrazovky