×
TOPZINE.cz

TV tip na pátek: Nebezpečná rychlost. Akční koncert s Keanu Reevesem se vrací na obrazovky

FOTO: Nebezpečná rychlost
Keanu Reeves a Sandra Bullock jako ostřílený policajt Jack a novopečená autobusačka Annie, Zdroj: distributor filmu

Nezpomaluj, nebo zemřeš! je hlavní motto akčního filmu, který se roku 1994 stal kasovním trhákem. Navíc drtivá většina filmových kritiků hodnotila snímek o zběsilém autobusu pozitivně. Na Primě si dnes ve 20:00 můžete připomenout všechny důvody, díky nimž jediný filmový počin katapultoval Keanu Reevese a Sandru Bullock na hollywoodské nebe.

Ostřílený policajt Jack a novopečená autobusačka Annie, Zdroj: distributor filmu

Členové zásahové jednotky v čele s Jackem Travenem (Keanu Reeves) vysvobodí skupinku lidí z výtahu, do kterého nastražil výbušniny terorista požadující peníze (Dennis Hopper). Jenže ten chystá pomstu a tentokrát si připravil dokonalý plán. Jakmile autobus číslo 2525 překročí 50 mil/h, čeká Jacka a řidičku Annie (Sandra Bullock) jízda smrti.

Hlavní námět filmu – autobus řítící se po silnici – není úplně originální. Scenáristovi Grahamu Yostovi vyprávěl otec o filmu Splašený vlak. Yost špatně pochopil, že se vlak vymkl kontrole kvůli bombě na palubě. To ho inspirovalo a po zhlédnutí filmu se rozhodl, že autobus bude lepším místem pro nový příběh. Nejprve zamýšlel, že rychlost autobusu bude 20 mil/h, ale jeho známý navrhl, že 50 mil/h zní atraktivnějí.

Zajímavosti

–  Stephen Baldwin odmítl roli Jacka, protože mu připomínala Johna McClana ze Smrtonosné pasti. Dále odmítli Bruce Willis, Johnny Depp nebo Tom Cruise. Reevesovi se také nelíbila podobnost se Smrtonosnou pastí. A tak donutil tvůrce změnit postavu takřka k obrazu svému.

– Roli Annie scenáristé nabídli Halle Berry a Ellen DeGeneres.

– Na úvodní sekvenci s výtahem přišel režisér de Bont při natáčení Smrtonosné pasti. Pro výtahovou scénu použil zmenšeninu padesétipatrové budovy, která měřila 24 metrů.

– Když policisté pátrají po záhadném teroristovi, procházejí fotografie, na kterých si můžete prohlédnout některé členy natáčecího štábu.

– Reevese během natáčení zasáhla tragická smrt jeho blízkého přítele Rivera Phoenixe. „Uzavřel se do sebe a chvíli trvalo, než se z toho dostal,“ říká de Bont. Hned poté se Keanu rozhodl, že scénu, ve které má skočit z jaguára do autobusu, natočí bez dubléra. Když mu to nechtěli dovolit, herec scénu nacvičil potají a v den natáčení to risknul.

-Letadlo, které vybuchne po nárazu autobusu, patří fiktivní společnosti Pacific Courier, která se mimochodem objevuje i ve Smrtonosné pasti.

– Sandra Bullock si kvůli roli Annie udělala řidičský průkaz na autobus. Zkoušky složila na první pokus.

Nejúspěšnější akční film roku 1994 získal dva Oscary, a to za nejlepší zvuk a za střih zvukových efektů. Jedna akční sekvence střídá druhou, a tak nezbývá příliš místa pro jakýkoli vývoj hlavních postav. Na druhou stranu, strhující výkon v té době neokoukaného Keanu Reevese a sexy ultra-vyděšené Sandry Bullock tento nedostatek bohatě vynahrazuje.

V rytmu letní akční oddechovky se nese i strhující děj. Některé scény, jako je třeba legendární skok na mostě, dalece překročily hranici uvěřitelnosti. Divákovo srdce si ale žádá propracované efekty, moment překvapení a následující dechberoucí zvrat, a toho všeho si tu užije dosytosti.

Nebezpečná rychlost (Speed)

Akční / Thriller
USA, 1994, 116 min

Režie: Jan de Bont
Hrají: Keanu Reeves, Dennis Hopper, Sandra Bullock, Joe Morton, Jeff Daniels, Glenn Plummer, Richard Lineback, Beau Starr, John Capodice, Richard Schiff

Hodnocení: 4****

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..