Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Škwor se těší na koncerty venku

Martin Palounek

Martin Palounek

28. 3. 2011

Foto: Škwor!Rozhovor!Pražská rocková formace Škwor vydala v pátek 18. března album Drsnej kraj. U této příležitosti nám hned v den vydání kapela poskytla rozhovor v budově pražského Supraphonu. Na otázky odpovídají kytarista Petr Hrdlička a baskytarista Tomáš Kmec.

Foto: Škwor - Drsnej kraj

Škwor s Martinem Palounkem a novým albem, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Je poměrně zvláštní, že dáváte jako bonusový materiál k CD živé DVD. Kde se vzal tenhle nápad?

Petr: Nápad se vzal, když jsme vydávali poslední řadovku s dévédéčkem, a to se stalo tak, že jsme řešili, co lidem nabídneme víc kromě desky, protože dneska je posluchač docela náročnej, co si budeme povídat, a desky se prodávaj tak, jak se prodávaj, tak jsme chtěli udělat něco víc. Minule se to docela povedlo, že se to i celkem dobře prodávalo a lidi byli spokojený, tak jsme si říkali, že tam zase nějaký bonus v týhle podobě dáme a uvidíme.

Tomáš: Řešili jsme vlastně, jestli jim dát desku za 280 korun se šestnácti písničkama, nebo jim k tomu šoupnout ještě něco navíc za nějakej malej peníz, aby to stálo za to. Když už si to ty lidi zaplatěj, tak ať maj něco víc, bylo to v tom udělat pro toho fanouška co nejvíc.

Takže čekáte podobný úspěch jako s předchozím albem? Další zlatou desku?

Petr:My to nějak moc neřešíme, ono když to začneš řešit, tak to nikdy nepřijde. Byli bychom rádi, co si budeme povídat, ale každoročně jdou prodeje celosvětově dolů, takže prostě uvidíme, jak to dopadne.

FOTO: Petr Hrdlička

Petr Hrdlička, Foto: Eva Makovská, Topzine.cz

Tomáš: Chce to nechat tomu volnej průběh, člověk si nemůže myslet, že bude to, co bylo před rokem. Já mám tu zkušenost, že když jsem byl neskromnej, obrátilo se to proti mně. Samozřejmě bychom byli rádi, kdyby to byla zlatá, byli bysme blázni, kdybysme nechtěli, aby to byla zlatá, ale doba je taková, jaká je, takže uvidíme.

Probíhá natáčení tak, že jsou všechny songy připravené, nebo skládáte spíš živelně ve studiu?

Petr: Máme to udělané tak, že se prvotně setkáme já s Tomášem, kterej udělá většinu muziky, pošle mi ji, já to nějak otextuju, jen kostru, bez aranží – sloka, refrén. Pak se to pošle Leošovi, ten dodělá aranže, sóla, přidá samplery, různý smyčky a tak. Zkompletuje to a pak to ještě různě řešíme dál. Prostě ten postup je většinou takovej, že Tomáš složí muziku, já text, a pak se to dává klukům, který si to potom nějak dodělávaj.

Na jakou akci se těšíte v nadcházejícím turné nejvíc?

Tomáš: My se těšíme tak nějak na všechny. To je úplně stejný, jako s tou deskou, když si říkáš, že to bude supr, tak to nikdy supr nebude, to samé s tou akcí. Když si říkáš: Tam to bude bomba, tam je to supr, zvuk výbornej a všechno, tak to stojí vždycky úplně totálně za hovno. Není dobrý se vůbec na něco těšit, když si k tomu ještě říkáš: Hele tam to bude úplně v tahu, ještě máš nějaký zvěsti, že tam bude třeba malý pódium, že na tamtu a tamtu kapelu tam nepřišli lidi… Nemá cenu to řešit, takže se v podstatě těšíme na všechno. A těšíme se ven, až bude teplo a fesťáčky a tak, to bude supr.

Petr: Víš, jak byla dlouhá zima a jsi pořád vevnitř v těch sálech, tak je to, jako když ti nalejou novou krev do žil, když pak jedeš hrát ven a je tam to teplo, jak říká Tomáš, je to úplně jiná atmosféra. Většinou je tam i lepší zvuk, všichni máme sluchátkový odposlechy a tam se ti nevrací žádná vazba, takže i ten zvuk je venku lepší a ta atmosféra je tam taky lepší, na ty festivaly chodí hodně lidí. Set máme kratší, takže síly nám stačej a těch čtyřicet minut jedeme na maximum. Určitě se těšíme na to léto, na ty festivaly, ale každej kšeft je jinej, ale když ti to ty lidi vracej, když je to baví a zpívaj, každej kšeft má co do sebe a každej je dobrej.

Původně mělo být na albu 20 songů, kam se poděly zbývající čtyři?

Petr: Určitě je nevyhodíme, tam byl problém, že jsme udělali víc písniček, a že se nám líbí všechny a dali bychom je na to album nejradši všechny. Takže jsme se kolektivně pohádali a ty písničky, co se nevešly sem, se asi dají na další desku, alespoň pro ni už máme základ.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Škwor se těší na koncerty venku