Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Škwor koncertem v Praze nezklamali. I přes zahrání coveru od Falca

Roman Čelechovský

Roman Čelechovský

19. 11. 2011

!Recenze!Česká rocková skupina Škwor vyrazila na podzimní tuzemské turné, v jehož rámci vystoupila i v pátek 18. listopadu v pražském kulturním domě Vltavská. A jak to celé dopadlo?

Škwor v KD Vltavská Foto: Karel Slabý, Topzine.cz

Škwor slíbili, že se bude jednat o jejich největší vystoupení v Praze a navrch lákali, že na koncertě představí hned osm songů z jejich poslední desky Drsnej kraj a ještě přidají i některé starší hity, na které se na koncertech poslední dobou příliš nedostalo. Fanoušci Škworů tak měli spoustu důvodů, proč si pražský koncert nenechat ujít.

Celý koncert s půlhodinovým zpožděním zahájila slovenská skupina Karpina, která byla pro většinu příchozích neznámou. Skupina se s tím ale moc nepárala a hned ze začátku začala rázně hrát své songy.

Diváci, svírající kelímky s pivem, které vypadaly, jako by je Ikea zubařům rozdávala na vypláchnutí ústních dutin pacientů (a to pivo také z nich i tak chutnalo) za sympatickou zálohu dvacet korun, se tvářili kysele, jako by před chvíli pozřeli okurku.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/cz_hudba_praha_skwor_18-11-2011/]

Karpina hrála především punkově laděné songy, jež připomínaly jejich mnohem slavnější krajany Horkýže slíže a působily spíše rozpačitě. Občas ale zabrousili i do hlubších vod a jejich trojice kytar v kombinaci s kopáky dokázala vykouzlit zajímavé metalové melodie. Kapela ale trochu nepochopitelně ve svém setu spíše sahala po tom prvním, přestože její síla byla očividně v těch metalověji pojatých skladbách.

I přes rozpačitý úvod se Karpina postupem času otrkala a předvedla sympatický výkon, jenž byl korunován bouřlivou ovací publika.

Pak už nic nebránilo startu hlavních hvězd večera. Diváci energicky začali vyvolávat skupinu a ve tři čtvrtě na deset se začalo ozývat intro skladby Tak to jsme my. Euforie dosáhla vrcholu a les paroháčů bouřlivě přivítal kapelu, jež vylezla z útrob tmy na pódium.

Názor fotografa Karla Slabého:

Předkapela druhou polovinou svého vystoupení docela přesvědčila a naladila nás na pogovací náladu. Škwoři nezklamali, zvuk seděl, pyrotechnikou nažhavili nejen fanoušky v prvním řadách a na pódiu se většinu času dobře pohybovali. Atmosféra byla pohodová, lidí bylo relativně málo, takže i fronty na kojeneckou vodu byly snesitelné. Největší mínus bylo jako vždy zpoždění, kluci už jsou velcí, kupte jim někdo hodinky.

Hodnocení: 82%

Škwor sice vltavský kulturák úplně nevyprodali, ale i tak byla návštěvnost na velmi slušné úrovni. Kapela navíc měla hned publikum pevně omotané kolem prstu, a to nejen kvůli ohnivým efektům na začátku koncertu. Zpívajícímu kytaristovi Petru Hrdličkovi stačilo zařvat „Celebrity!“ a návštěvníci sami od sebe začali zpívat refrén chystané stejnojmenné skladby. Tomu se říká vycvičené publikum.

Kapela dostála svého slibu a zahrála naživo i spoustu skladeb z (nejen) posledního alba, na něž se nějakou dobu moc nedostalo. Paradoxně to ale byl pro skupinu největší mínus. Tady se ukázalo, proč jsou Škwor tak skvělou festivalovou kapelou. Na fesťácích je skupina tlačena časem, a tak nemá prostor se s tím moc párat a hraje jednu vypalovačku za druhou. A proto jsou její sety na těchto akcích tak oblíbené.

Čtěte také: Nové album skupiny Škwor Drsnej Kraj přináší silné texty i melodie

Ve Vltavské ale Škwor měli času mnohem více, a tak mohli zahrát i více skladeb, což ale kapele spíše uškodilo. Koncert neměl takovou dynamiku a i pozornost publika si Škwor nedokázali úplně udržet po celou dobu vystoupení. Někdo si odskočil na pivo, někdo zašel na cígo či na záchod (a že u toho pánského byla vždy pěkná fronta!).

Škwor ale naštěstí mají v rukávu spoustu hitů jako Kámen, Za barevným sklem, Amerika či Sraž nás na kolena, kvůli kterým na ně lidi chodí a také je na koncertech dostanou. Večer v pohodové atmosféře pěkně odsýpal a když se kapela s publikem rozloučila, byla pochopitelně vyvolávána zpátky na pódium.

První přídavek byla vtipná skladba Sympaťák, jež teda ze začátku pěkně skřípala (zaspal zvukař či nesouhra kapely?) a pak kapela přišla se Stíny a mráz, což je cover od Falcovy skladby Out Of The Dark.

[youtube_660]S9Qvzx49D6o[/youtube_660]

Panebože, proč zrovna discokrál Falco? Coververze od Depeche Mode v podobě skladby Sraž nás na kolena vyšla na výbornou a tak kapela asi vyrazila vstříc další výzvě.

Zatímco předělání depešáků se vyplatilo, s Falcem už Škwor tak trochu přestřelili a pokud tak kapela chtěla ukázat svojí bezbřehou kreativitu, nevyšlo to. Zvlášť, když ještě skladbu skupina podtrhla dojemnou projekcí s vločkami na pozadí, která by se sice skvěle vyjímala na koncertě Michala Davida při skladbě o nešťastné lásce, ale ke kapele ražení Škwor působila jako pěst na oko. Ale co, k trapasu Cocotte Minute, kteří předělali Můj čas od Zagorky mají Škwor naštěstí ještě hodně daleko.

Škwor ve Vltavské ukázali, že patří k tuzemské rockové špičce, kde si právem vybudovali silnou pozici. Sice je patrné, že téměř hodinu a půl trvající koncert ještě neutáhnou, ale mají již k tomu hodně blízko. Tak třeba to nová deska, která určitě časem přijde, zlomí.

Škwor

18. listopadu
Kulturní dům Vltavská, Praha

Předkapela: Karpina
Délka koncertu
: 85 minut

+ atmosféra
+
skvělí diváci
+
známé osvědčené hity kapely

– opožděný začátek
– pár hluchých míst během koncertu
– předělávka hitu Out Of The Dark od Falca

Hodnocení: 75%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Škwor koncertem v Praze nezklamali. I přes zahrání coveru od Falca