Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Sin City: Frank Miller ctí Rodinný hodnoty nadevšechno

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

17. 10. 2010

Film noir se stal klasickým filmovým žánrem, který vytěžil z nedokonalosti filmové techniky maximum. Noir znamená ve francouzštině tma či temný a právě na tmě postavil Frank Miller své město hříchu – Sin City.  Třeste se o svůj život, rodinný hodnoty jsou nadevšechny zákony!

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Franka Millera považují kritici za jednoho ze skutečně špičkových komiksových scénáristů i kreslířů. Se svým kultovně geniálním dílem Temný rytíř se podepsal i pod Batmana. Svoji nesmazatelnou stopu v srdcích čtenářů i kritiků ale vystavěl i svým městem, ve kterém hřích není jenom v jeho názvu, ale v každé cihle a každém živém či mrtvém člověku, který v něm žije.

Sin City stojí mezi komiksy s hrdým titulem kvalitního díla, která stojí na dvou mocných pilířích. Prvním z nich je originální ztvárnění světa pouze pomocí černé a bílé. Na jednu stranu to vypadá, jako kdyby Frank Miller neuměl pořádně kreslit, postavy vypadají deformovaně, splývají s pozadím, nebo z něj naopak extrémně vystupují. Vše autor komponuje s cílem co nejvíce podtrhnout poetiku příběhů a zároveň jen pomocí dvou barev vytvářet samostatnou atmosféru beze slov. Prostě černá a bílá se k tomuto komiksu hodí víc jak proužky k zebře.

V Rodinných hodnotách vystupuje jako hlavní postava bezejmenný hrdina. Po něčem pátrá, nikdo krom něj neví po čem a postupně se propracovává mlhavou historií zločinu. Čtenář mu jako náhodně kolemjdoucí čumil zírá za zády na jeho konání. O hrdinovi nevíme nic. Nepředstaví se, neřekne drsné: „Jsem Harry a vládnu tomuhle městu.“ Jenom z jeho vnitřních dialogů lze vyčíst, že svatý asi určitě nebude. Pro dobré vychutnání celého komiksu je dobré přečíst si nejprve ostatní díly. I když na sebe nenavazují, Rodinný hodnoty na některé reálie z dřívějších odkazují.

Pan drsný (takřka statický) Bezejmenný má protipól v podobě drobné Japonečky Miho, ultimátní zabíječka na kolečkových bruslích. Pokud znáte nějaký originální způsob, jak někoho sprovodit ze světa, buďte si jisti, že právě ten ona už dávno zapomněla. Ve čtenářovi bude vyvolávat radost sledovat ji při práci a nechávat si mráz běhat po zádech, když z jejích gest a přichází zjištění, že Miho je vlastně ještě dítě. Tichá, elegantní, smrtící, ovšem svým způsobem jakási deus ex machina, která řeší veškeré bojové scény, ovšem s elegancí a bezstarostnou syrovostí, která překvapí.

Bojové scény sice zabírají podstatnou část příběhu, ovšem pouze však jako nezbytný mezník mezi dějovými posuny. Příběh stojí jako maják uprostřed černobílé záplavy, ale nestojí na pouhém ostrůvku pohlceným inkoustovým mořem, ale pořádný atol, o který by se Titanik rozboural natřikrát.

Miller pomalu, polehoučku poodkrývá roušku tajemství, přičemž si nechává to nejlepší úplně na konec. Do poslední chvíle nikdo nemá ani šanci tušit, jak to celé dopadne a pointa uzavře celou knihu lépe než víko rakve. O syrové momenty pomalované drsnými hláškami, na kterých tento komiks stojí, není nouze.

Na černobílém plátně se jen špatně hledají skvrny. Jednak proto, že černá toho ukryje opravdu mnoho a jednak proto, že na Rodinných hodnotách žádné výrazné chybky nenajdeme. Příběh je velice triviální, ale zároveň si na nic nehraje.  Autor všechno osekal na nejnutnější minimum. Ve zhuštěné podobě má tento příběh náboj a styl.

Černobílá funguje jako originální počin a zároveň také největší překážka. V jednolité mase se těžko orientuje a občas jednotlivé stripy splývají do jedné dlouhé kaňky. Přesto však Sin City nesmí chybět v žádné knihovně fanouška detektivky, komiksu a všeho, co má v popisu slovo noir. Navíc, nové paperbackovém balení má příjemnou cenou, která z této nové edice činí povinnost pro všechny, kteří se chtějí do Sin City podívat, ale vstupenka za původní hardbacky pro ně byla příliš vysoká.

Název: Sin City – Město hříchu 5: Rodinný hodnoty
Scénář: Frank Miller
Kresba: Frank Miller
Počet stran: 128
Vydalo: Comics Centrum
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sin City: Frank Miller ctí Rodinný hodnoty nadevšechno