Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Shakespearovské slavnosti 2012: Richard III. bude v češtině i slovenštině

Letní shakespearovské slavnosti 2012 startují na konci června. Letošní ročník uvede deset her včetně premiérového Richarda III. Ve čtyřech českých a dvou slovenských městech je na programu až do 7. září celkem 157 představení.

Foto: Jiří Langmajer a Klára Issová

Jiří Langmajer a Klára Issová spolu hrají na různých jevištích již deset let Zdroj: Pavel Mára, LSS

Festival Letní shakespearovské slavnosti stojí těsně před branami nového ročníku. Od úterý 5. června se po nocích scházejí na Pražském hradě herci a tvůrci, aby nazkoušeli letošní novinku, historickou hru Richard III. V hlavní roli se představí Jiří Langmajer, pro kterého Shakespearovky rozhodně nejsou novou půdou. Zahrál si již v roce 2002 v opěvovaném Králi Learovi, o rok později si vystřihl titulní roli Hamleta, za kterou byl nominován na Cenu Thálie i Cenu Alfréda Radoka.

Prohlédněte si plakáty Letních shakespearovských slavností

Shakespearovským matadorem je i režisér Richarda III. Martin Huba. Jako herec se objevil v Bouři, režisérskou taktovkou vládl nad inscenacemi Král Lear a Romeo a Julie. „Je pro mne radost spolupracovat s herci, kteří cítí posedlost divadlem, a Jiří Langmajer takový je,“ pochvaloval si nedávno slovenský divadelník obsazení.

Foto: režisér Martin Huba

Na režiséra Martina Hubu pějí herci jenom chválu Zdroj: Viktor Kronbauer, LSS

Naopak první setkání s atmosférou Letních shakespearovských slavností prožívá herečka Klára Issová, která ztvární Richardem nestydatě sváděnou Lady Annu. V letošní novinkové inscenaci, která se dočká premiéry 26. června, se dále představí Karel Dobrý, Simona Postlerová, David Suchařípa, Ladislav Hampl či Daniel Bambas.

Diváci se ale letos mohou těšit ještě na jednoho Richarda III., který bude hovořit slovenštinou. Inscenaci Mariána Pecka uvede festival v české premiéře 27. července. V hlavní roli se představí Robert Roth, Lady Annu ztvární Táňa Pauhofová, do postavy zuřivé královny Markéty se vžije Dana Batulková.

Recenzujeme: Osvěžte se v parném létě se Zkrocením zlé ženy

Třetí letošní premiérou festivalu je komedie Marná lásky snaha, kterou nastudovali divadelníci z Ostravy. „Je to hra plná slovního a situačního humoru, která si střílí z lidské domýšlivosti a zároveň přesně popisuje směšné lidské chování ve věcech lásky,“ říká režisér Ondřej Spišák. A to jestli Michal Kavalčík, známý jako Ruda z Ostravy, alias vychytrálek Kotrba bude mluvit po ostravsku, se dovíte od 18. července.

Foto: slovenský Richard III.

Který Richard III. bude u diváků úspěšnější? Zdroj: Peter Frolo, LSS

Čtvrtou sezonu na Shakespearovkách prožijí Veselé paničky windsorské, které ale jedna premiéra přeci jen čeká. Dva červencové večery bude představení hostovat v Plzni, kde se pro něj připravuje scéna přímo v pivovaru Plzeňského Prazdroje. V diváckém hitu, jenž bude k vidění také v Praze, Brně, Ostravě a Zvolenu, excelují Bolek Bolívka a Simona Stašová.

Do desítky letošních uváděných her pak dále patří loňská premiéra komedie Zkrocení zlé ženy s Tatianou Vilhelmovou (alternuje Jana Stryková). Předloňská novinka Jindřich IV. se v srpnu na Hradě dočká derniéry. Diváci se mohou těšit také na klasiku Romeo a Julie s Terezou Dočkalovou, čerstvou držitelkou Ceny Thálie, nebo česko-slovenskou inscenaci Oko za oko – niečo za niečo, kde hrají Martin Trnavský, Jakub Žáček či Ivana Jirešová.

Letní shakespearovské slavnosti 2012

Kde: Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Bratislava, Zvolen

Kdy: 26. června – 7. září

Premiéry: Jindřich III., Jindřich III. (Slovensko), Marná lásky snaha

Reprízy: Zkrocení zlé ženy, Jindřich IV., Romeo a Julie, Dvaja páni z Verony, Antonius a Kleopatra, Oko za oko – niečo za niečo, Veselé paničky windsorské

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Shakespearovské slavnosti 2012: Richard III. bude v češtině i slovenštině