Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Sexuální závislost není jen výmluva pro nevěrné partnery

Klára Brázdová

Klára Brázdová

3. 4. 2011

Váš protějšek chce už zase sex? Nebo vám připadá, že máte málo sexuálních hrátek? Nic z toho ještě zdaleka není závislost na sexu. Sexuální závislost je totiž opravdová nemoc a příznaky jsou mnohem horší než každovečerní žadonění o milování. Jak poznat takovou nemoc, co to obnáší a jak závislost léčit, to se dozvíte právě teď.

Závislost na sexu se dlouho jevila jako výmysl hollywoodských hvězd. Žádný doktor tuto závislost nebral jako nemoc. Jako první se k sexuální závislosti přiznal Micheal Douglas, dalším pacientem se stal i světově proslulý golfista, ale i záletník Tiger Woods. Bohužel nemůžeme uvést žádnou známou ženu, žádná z celebrit se totiž k nemoci nepřiznala. Více než 90 % všech závislých jsou muži.

Ženy totiž sex prožívají citlivěji, s mnoha emocemi. Oproti tomu muži berou sex spíše jako fyzickou záležitost. Lékaři však tuto nemoc neradi nazývají závislostí. Myslí si totiž, že o závislost se jedná pouze při užívání psychotropních látek. Sexuální závislost tedy nazývají nutkavým chováním. Důvody onemocnění můžou zasahovat až do dětství, kdy si dítě mohlo prožít nějaký šok.

Jak sexuálně závislého člověka poznáte?

Člověk závislý na sexu nemyslí na nic jiného než na sex. Potřebuje co nejrychleji svoji touhu ukojit, a tak i uvolnit své psychické napětí. Pokud se takový člověk nezačne léčit, nemůže žít normální život. Vše mu totiž připomíná sexuální předměty, mluví jen ve dvojsmyslech a na sex myslí prakticky každou minutou. Za příznaky této nemoci se dají považovat pohlavní styky bez ochrany, vztahy na jednu noc nebo sledování porna. Mezi další příznaky se pak řadí prostituce nebo vyhledávání prostitutek, častá masturbace a jiné.

Někteří muži ale závislost na sexu používají jako obranu své nevěry. Musíme ale rozeznávat, kdy si muž facku za nevěru opravdu zaslouží a kdy s fackou případně počkat až po odborné konzultaci s lékařem. Pojem závislost na sexu totiž bere jako výmluvu nevěrných mužů celých 63 % žen.

Jak vyléčit závislost na sexu?

Základem je sexuální abstinence a vyhýbání se všemu, co je se sexem spojené po celou dobu terapie. Taková terapie trvá přibližně dva měsíce a po terapii odborníci stále doporučují další 3 měsíce stejný celibát. Po ukončení celibátu se doporučuje už jenom bezpečný sex v dlouhodobém partnerském vztahu. Při tomto sexu je potřeba vnímat více pocity a emoce a neupínat se tolik na fyzické uspokojení. Co nejdéle se také doporučuje nemasturbovat, závislost by se tak mohla lehce vrátit.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sexuální závislost není jen výmluva pro nevěrné partnery