Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Sex Pistols pobouřili veřejnost songem o koncentrácích

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

19. 9. 2012

Anglickým punkerům Sex Pistols vyjde 24. září reedice alba Never Mind The Bollocks. Kromě původních tracků se na něm objeví bonusový song Belsen Was a Gas, který byl dlouhá léta pohřešován.

Sex Pistols Zdroj: sexpistolsofficial.com

Album Never Mind The Bollocks, Here‘s The Sex Pistols vyšlo v roce 1977 a prakticky odstartovalo punkovou vlnu na Britských ostrovech. Často proto bývá řazeno k nejvlivnějším nahrávkám hudební historie.

U příležitosti letošního 35. výročí od původního vydání se tato památná deska vrací do obchodů obohacena o demoverzi Belsen Was a Gas.

[youtube-height=25]qFPYpwztorI[/youtube]

Zmíněný song napsal baskytarista Sid Vicious, kterého mimo členství v Sex Pistols proslavila závislost na heroinu a předčasná smrt.

V Sex Pistols Sid vystřídal původního basistu Glena Matlocka, který byl z kapely odejit. Zpěvák Johnny Rotten to vysvětlil lakonicky: „Glen uměl na ten zatracený nástroj hrát!“ Natolik si punkeři zakládali na syrovosti svého zvuku.

Čtěte také o novém DVD Led Zeppelin

Sid Vicious napsal první verzi songu ještě před příchodem do kapely. Do finální podoby ji upravil později ve spolupráci s Johnnym Rottenem. Velmi ironický text pojednává o koncentračním táboře Bergen-Belsen, jeho vyznění je ovšem hodně cynické. Dvojsmyslný název mnohé posluchače pobouřil, gas totiž znamená plyn, ale také legrační nebo prima.

Johnny Rotten: Přehnali jsme to

Johnny Rotten po letech prohlásil, že ve snaze šokovat tehdy Sex Pistols překročili hranice dobrého vkusu. „Belsen Was a Gas byla pěkně hnusná pitomost, asi měla raději skončit na podlaze ve střižně,“ uznal.

Dosud byly k dispozici pouze živé nahrávky songu a jediná studiová verze, na níž ovšem nezpívá Johnny Rotten. Objev původního dema je tedy pro fanoušky důvodem k radosti.

V roce 2003 se Sex Pistols opět sešli na reunionovém turné, kde se k Belsen Was a Gas vrátili. Místo pobuřování ho však tentokrát paradoxně použili na podporu míru. Text ale změnili na Baghdad Was a Blast, aby vyjádřili nesouhlas s americkou a britskou invazí do Iráku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sex Pistols pobouřili veřejnost songem o koncentrácích