Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Sevilla, domov třetí největší katedrály světa

Samcová Jana

Samcová Jana

18. 1. 2020

Přestože je Sevilla domovem třetí největší katedrály světa, její turistický ruch bývá tak troch na štíru ve srovnání s ostatními španělskými městy Barcelonou a Madridem. A to je škoda! Přitom je to jedno z nejteplejších španělských míst a nejkouzelnějších vůbec.

Sevilla je hlavním městem oblasti Andalusie a náleží jí titul čtvrté největší španělské město (po metropoli Madridu, Barceloně a Valencii). Její historie se datuje od 9. století př. n. l. a postupně byla dobyta jak Féničany, Kartáginci, Vizigóty, Juliem Caesarem, tak i Araby. Takzvaný zlatý věk zažívá Sevilla v 16. st. Po roce 1492, tedy po objevení Ameriky Kryštofem Kolumbem, náleží Seville titul jediného španělského přístavu, odkud je povoleno lodím vyplouvat do Nového světa, a zároveň jediného přístavu, kam mohou být dováženy americké suroviny.

Mezi 15. a 16. stoletím byla vybudována univerzita – katedrála Santa Maria de la Sede, kde jsou dnes uloženy Kolumbovy ostatky a veškeré obchodní kontrakty s Amerikou. Katedrále náleží status třetí největší katedrály světa, hned po bazilice sv. Petra ve Vatikánu a katedrále sv. Pavla v Londýně. Gotická budova je tak obrovská, že se nevejde do žádného fotografického záběru, ani kdybyste se rozkrájeli.

Třetí největší katedrála byla dříve mešitou

Součástí katedrály je Giralda – zvonice, přestavěná z původního minaretu, pozůstatku zničené mešity, jež dříve na tomto místě stála. Giralda je považována za jeden z hlavních symbolů Sevilly a neměla by chybět na žádné turistické fotografii. Právě v ní jsou uloženy ostatky objevitele Ameriky, byť je jejich pravost neustále zpochybňována.

Jak už to v životě bývá, Sevillu kromě rozkvětu postihl i drastický úpadek, který se datuje k roku 1649, kdy město postihla epidemie moru. Vyžádala si téměř 50 procent všeho obyvatelstva, tedy přes 60 tisíc obětí. S mrtvými přichází Sevilla i o svůj věhlas. Svou dřívější slávu si ale brzy vydobyla zpět, přinejmenším v roce 1922, kdy se zde k příležitosti pořádání barcelonských olympijských her konala světová výstava.

Plaza de Espaňa, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Plaza de Espaňa, Foto: Jana Samcová, Topzine.cz

Součástí historického centra Sevilly je i královský palác Alcázar. Původně se jednalo o maurskou pevnost, která byla postupem času různě rekonstruována. Dnes se islámský vzhled Alcázaru snoubí s prvky gotiky, což paláci dodává výjimečnou a snadno identifikovatelnou podobu. Původní rezidence emírů je dnes jednou z nejstarších královských rezidencí v Evropě. Spolu s katedrálou je Alacázar od roku 1987 zapsán na seznamu UNESCO.

Co byste rozhodně neměli v Seville opomenout, je náměstí Plaza de Espaňa. Náměstí je lemováno pestrobarevným keramickým zábradlím a každá ze španělských provincií je tu zobrazena na kachlích. Místo působí královsky nejen díky prostorné promenádě a kanály s vyšperkovanými mosty.

Náměstí Plaza de Espaňa těsně sousedí s mimořádným parkem Marie Luisy, kam byste se rozhodně neměli zapomenout podívat. Ocitnout se hned za rohem historického středu v epicentru opravdového pralesa, to se jen tak nevidí. Liány a obří listy palem vám vdechnou novou chuť do života.

Sevilla žije fotbalem i býčími zápasy

Sevilla je mimo jiné fotbalovým městem. Nejznámějším klubem je FC Sevilla, jejíž stadion najdete necelé dva až tři kilometry od katedrály Santa Maria de la Sede. Fotbal je zde stejně uctíván jako býčí zápasy a patří k neodmyslitelnému koloritu Španělska.

Býčí zápasy jsou spolu s vášnivým tancem flamencem kamennou stálicí španělských tradic, které dělají Španělsko Španělskem. Korida je provozována na jedné z nejkrásnějších arén Plaza de Toros de la Maestranza.

Sevillu nejde popsat jedním slovem. Je to vášnivé, pulzující město, žijící svou ohnivostí ve všech ročních obdobích. Tato perla Andalusie je jako stvořená k divokým nočním jízdám v rytmu flamenca a se džbánkem ovocné sangrie. Vtělte se na chvíli do duše Carmen nebo lazebníka sevillského a Španělsko vám bude ležet u nohou.

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Sevilla, domov třetí největší katedrály světa