Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Sestup Orfeův v Plzni. Drama Tennessee Williamse uvede Divadlo J. K. Tyla

Redakce

Redakce

15. 12. 2012

FOTO: Sestup Orefův uvede DJKTDivadlo J. K. Tyla (DJKT) v Plzni zinscenuje hru Sestup Orfeův amerického dramatika Tennessee Williamse. Režie se chopil Jan Burian a herecké obsazení slibuje velkou podívanou.

FOTO: Sestup Orefův uvede DJKT

Nechybí mladé herecké tváře, Petr Konáš a Markéta Frösslová. Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Tennessee Williams, vlastním jménem Thomas Lanier, se proslavil řadou děl. Za hry Skleněný zvěřinec a Tramvaj do stanice touha získal Williams Pullitzerovu cenu.

Sestup Orfeův vznikal od roku 1911 a původně se drama jmenovalo Zápas andělů. Po osmnácti letech doznala hra výrazné změny v konfliktu, kdy život hlavního hrdiny obohacuje žena, namísto aby ho zničila.

Sestup orfeův patří na české divadelní scéně mezi stálice repertoáru. V šedesátých letech jej uvedlo Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích. Divadlo J. K. Tyla se k Tennessee Williamsovi vrací po inscenaci Tramvaj do stanice touha. Premiéra se chystá na 15. prosince.

FOTO: Sestup Orfeův v Divadle J. K. Tyla

Drama Tennessee Williamse září hereckými hvězdami DJKT.

Titulní roli Vala Xaviera obsadil Petr Konáš. Herec patří mezi nováčky činoherního souboru Tylova divadla, avšak má za sebou dlouhé angažmá v Západočeském divadle Cheb. Na prknech DJKT působí od dubna a divákům se představil v klubové hře Amazonie. V té hrála i Andrea Černá, představitelka Lady Torrancové v dramatu Sestup Orfeův.

Inscenace září hereckými vycházejícími hvězdami i stálicemi plzeňského divadelního nebe. Mladé tváře zastupuje Markéta Frösslová, kterou publikum v Plzni mohlo zaznamenat v klasických dramatech Romeo a Julie Williama Shakespeara a Moliérově Lakomci.

Diváci nepřijdou ani o bardy Tylova divadla, jako je například Jakub Zindulka, jenž se angažuje jako umělecký šéf Divadla Dialog (neprofesionální malá plzeňská scéna).

FOTO: Divadlo J. K. Tyla uvede drama Sestup Orfeův

Sestup Orfeův proniká do nitra duší.

Děj se soustředí na prostředí amerického jihu s morálkou plnou pokrytectví a maloměstských manýrů. Williams neopomíná téma rasismu a láska s nenávistí hrají hlavní roli. Současně se do dramatu promítá antická legenda o Orfeovi, který v podsvětí hledal svou ženu. Navíc Williams ve jméně Vala Xaviera vzpomíná křesťanskou tradici. Xavier znamená Vykupitel.

Sestup Orfeův

Divadlo J. K. Tyla

Autor: Tennessee Williams

Režie: Jan Burian

Hrají: Andrea Černá, Petr Konáš, Markéta Frösslová, Štěpánka Křesťanová, Jana Kubátová, Jan  Maléř, Josef Nechutný, Jakub Zindulka a další

Premiéra: sobota 15. prosince

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Sestup Orfeův v Plzni. Drama Tennessee Williamse uvede Divadlo J. K. Tyla