Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Tennessee Williams: Představme si 3 nejznámější hry homosexuálního autora

Redakce

Redakce

18. 6. 2012

Tennessee Williams napsal řadu divácky úspěšných her. Díla vycházející především z jeho mládí jsou oblíbená a stále aktuální. Pojďme si prozradit, jakou tramvají se jede do stanice Touha a co je Skleněný zvěřinec.

FOTO: Tennessee Lanier Williams

Williams zemřel ve věku 72 let Zdroj: youtube.com

Williams vybírá prostředky přístupné širokému publiku, zaměřuje se na obyčejného člověka a ve svých hrách promítá různé myšlenky a city. Vychází z Jungových a Freudových psychologických teorií, také proto se řadí mezi autory psychologického dramatu.

Vlastním jménem Tennessee Lanier Williams (1911–1983), představitel psychologického románu, se narodil ve státě Mississippi. Studoval žurnalistiku a v počátcích se věnoval povídkám či aktovkám, které zrealizovaly amatérské spolky jako například The Mummers. I slavný Williams měl své vzory, mezi které patří Lawrence a Faulkner. Napsal okolo desítky známých her.

Tramvaj do stanice Touha si dojela pro Pulitzerovu cenu

Hru poprvé uvedla Broadway v roce 1947 a Stanleyho ztvárnil svůdník žen Marlon Brando. Režíroval ji Elia Kazan. O čtyři roky později se objevilo filmové zpracování opět v Kazanově režii a s Brandonem v hlavní roli.

Recenzujeme: Tramvaj do stanice Touha se zastavila v Divadle pod Palmovkou

Za jedno ze svých nejlepších děl získal Williams Pulitzerovu cenu za drama, významné umělecké ocenění tehdejší doby. Hra nabývá psychologického rozměru a soustředí se na touhu lidské duše, vášeň a emoce.

FOTO: Tramvaj do stanice Touha - Issová, Stránský

Erotické napětí z jeviště Divadla pod Palmovkou srší Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Vášeň se ale proplétá s násilím a brutálností. Tramvaj do stanice Touha pojednává o dvou sestrách, Stelle a Blanche. Stella je provdaná za chudého Poláka Stanleyho a Blanche za ní přijíždí na návštěvu. Vystupuje ve stanici Touha, odkud pochází název hry. Tím se otevírá trojúhelník, ve kterém se řeší otázky lásky, peněz a vášně.

V pražském Činoherním klubu můžete inscenaci zhlédnout pod režií Ladislava Smočka. V pražském Divadle pod Palmovkou pak uvidíte v hlavních rolích Martina Stránského, Zuzanu Slavíkovou a Kláru Issovou.

Skleněný zvěřinec neboli Sestup Orfeův. Vše zlé a nízké v Americe ztělesněno

Další z nejznámějších her homosexuálního autora plná psychologie a citů. Vystihuje ženskou psychiku a přání něžného pohlaví. Hlavní postavou je Lady, která žije na jihu Spojených států se svým manželem rasistou Jabem Torrancem. Jabe zpodobňuje zlo Ameriky, pokrytectví, puritánství a jižanský charakter. Naopak Lady je energickou postavou, která touží být šťastná a bohatá.

FOTO: Skleněný zvěřinec

Skleněný zvěřinec uvidíte v podání Buranteatru Zdroj: buranteatr.cz

Dalšími významnými postavami jsou Karola Cutrerová a Val Xavier. Karola je exhibicionistka a je tak trochu jiná než ostatní. Nechce se podřizovat tuctovému charakteru zdejších lidí, a společnost ji proto označuje jako děvku a odmítá ji. Do města přijíždí Val Xavier, mladý kytarista, který zamotá Lady hlavu. Ta v něm vidí naději, ale on chce být nezávislý.

Jedinou možnost zhlédnout incenaci Skleněný zvěřinec nabízí brněnský soubor Buranteatr, který ji uvedl v roce 2009.

Co dělá Kočka na rozpálené plechové střeše?

Autor hru dopsal v roce 1955 a stále se hraje. Kritici ji, stejně jako Tramvaj do stanice Touha, ocenili Pulitzerovou cenou za drama. Kočka uplatňuje aristotelskou poetiku. Hlavní postavou je milionář Pollitt vlastnící rozsáhlé plantáže. Pollitt však umírá na rakovinu a nabízí se otázka dědění.

Mimo téma: Vybrali jsme deset nejlepších vtipů o divadle. Znáte je?

Na scénu vstupuje mladá žena Maggie, která chce donutit manžela Bricka přestat pít a začít žít, aby mohl dědit. Maggie vyjadřuje svůj pocit a zakončuje hru slovy: „Co je vítězstvím pro kočku na rozpálené plechové střeše? To kdybych věděla, asi aby tam vydržela co nejdéle.

FOTO: Tennessee Lanier Williams

Williams se svou charakteristickou cigaretovou špičkou Zdroj: youtube.com

Jako poslední hráli Williamsovu hru Městské divadlo Brno a pražské Divadlo pod Palmovkou. Obě už mají ale po derniéře, a tak si diváci musí počkat na nové nastudování. Pokud si ovšem nechtějí udělat výlet například do Divadla Šumperk.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Tennessee Williams: Představme si 3 nejznámější hry homosexuálního autora