Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Seriál Vinaři jako kniha. Vznikala dva měsíce a bylo to náročné, říká autor

Redakce

Redakce

19. 12. 2014

Křetice jsou malá víska na jižní Moravě, kde se takříkajíc zastavil čas. Hospoda tu není a pivo nikdo nepije. Víno má každý buď vlastní, nebo jde ochutnat sousedovo. Některé rodiny jsou spřátelené, jiné zase na kordy. To se týká i dvou vyhlášených místních vinařů: malovinaře Pavlíčka a jeho konkurenta Vlčka. Je vám to povědomé? Scény ze známého seriálu Vinaři se nyní dočkaly knižní podoby.

Příběhy z jižní Moravy o víně a lidech kolem něj spatřili diváci a divačky nejprve na svých televizních obrazovkách. Seriál Vinaři se navíc stal vůbec nejúspěšnějším projektem podzimní sezony, a proto si nyní fanoušci a fanynky mohou zalistovat stejnojmennou knihou. Podle televizního scénáře ji napsal novinář a spisovatel Jan Janula.

Jan Janula začal působit jako novinář v roce 1991. Postupně pracoval v denících (např. Metro) a časopisech (Květy atd.). První knihu Diagnóza: Deviant vydal v roce 1999, v roce 2010 následovaly knihy Otroci sexu a Život je jen náhoda? V současné době pracuje pro magazín Zdraví. Ve volném čase se věnuje netradičním koníčkům, mezi něž patří studium šamanismu, přenosy energie, hypnotizérství a numerologie.

Že by měl ale Janula snazší práci, když přepracovával literární scénář zkušeného Petra Kolečka, popírá. „Na knize jsem pracoval dva měsíce a bylo to náročné,“ řekl s úsměvem Janula. A ihned vysvětlil proč: „Ve scénáři máte rozepsané záběry, kamery atd., a vy do toho musíte vymyslet děj. Co kamera zabere za půl minuty, vy popíšete na půl stránky.“

Z televizního scénáře musel také vypustit poměrně dost přímé řeči a nahradit ji nepřímou. Jinak by kniha stále vypadala jako scénář a čtenářům a čtenářkám se špatně četla. „Jinak jsem nic nevypustil, jen pár věcí si dovymyslel, například přirovnání,“ uvedl na křtu knihy Janula.

OBR: VinařiNavíc jak známo, ve víně se skrývá pravda. A pokud o něm píšete knihu, může se v tomto moku skrývat také inspirace. „Ano, hledal jsem ji také ve víně. Když se to nepřežene, inspirace se zde hledá dobře,“ dodal Janula s úsměvem.

Víno, pivo i rum dohromady

To seriáloví herci si při natáčení údajně nedali ani sklenku vína. Nemohli. „Víno herci při natáčení pít nesměli. Když si ho dali, bylo to samozřejmě poznat a pracovalo se trochu jinak. Bylo to sice zábavnější, když se nám trochu připili, ale ve finále to zdržuje,“ vysvětlil režisér Vojtěch Moravec. Přesto ale někteří z herců přiznali, že někdy neodolali…

Ostatně pití vína doporučuje i Oldřich Navrátil alias seriálový doktor Luža. „Já bych doporučil víno, pivo a někdy i rum. A jsou situace, kdy se dá i vše dohromady. Třeba když máte radost ze života,“ řekl žertovně Navrátil.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Vinaři jako kniha. Vznikala dva měsíce a bylo to náročné, říká autor