Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Velkovlak nezpomaluje ani na znamení. Račte nastoupit

Redakce

Redakce

21. 4. 2012

Nečekejte žádné srdceryvé příběhy ani seriálové hrdiny, připravte se na satirické skeče parodující prakticky vše – sportovní utkání, společnost nebo dojemné filmové scény. Mistři britského humoru přinášejí další směs nesourodých komediálních scének.

FOTO: Velkovlak

Tvůrci si opravdu neberou servítek. Zesměšňují i církev. Zdroj: distributor seriálu

Tento britský kočkopes pochází z dílny BBC. Principem každého dílu je několik scének z každodenního života doplněných o naprosto absurdní dialogy protagonistů. A tak se není čemu divit, když se poněkud pomatená ministryně dopravy dohaduje se svým poradcem ohledně nové stavby železnic pro rychlovlaky. To by nebylo nic tak zvláštního, kdyby nežila v domnění, že vlaky jsou tlačeny obry a v zápětí nedošla k tomu, že ona sama je obr.

Simon Pegg, jeden z herců a neodmyslitelný člen celé partičky okolo nejznámějších britských seriálů, má za sebou spoustu více či méně známých rolí v hollywoodských trhácích jako Star Trek nebo Mission: Impossible 3. V poslední době si zahrál hlavní roli ve snímku Paul. Zajímavostí je, že je kmotrem dcery známé herečky Gwyneth Paltrow.

Seriál Velkovlak je dílem nerozlučné dvojice, kterou tvoří Graham Linehan a Arthur Mathews. Že vám tato jména něco říkají? Tito dva mají na svědomí i úspěšný sitcom Father Ted. Graham má za sebou nejeden slavný komediální seriál jako Ajťáci nebo Black Books. Proslulá dvojice navazuje na tradici tvůrců kultovního seriálu Monty Python.

Hrát stolní tenis v pohřebním ústavu? Žádný problém.

Jako pomocný režisér se posléze připojil Christopher Morris, známý především svou nezapomenutelnou rolí pošahaného šéfa v Ajťácích. Těžko byste hledali větší odborníky na suchý britský humor.

Seriál je obsazen těmi nejlepšími komediálními herci Velké Británie. Nemusíte patřit mezi fanoušky anglických sitcomů, při sledování Velkovlaku se zaručeně pobavíte. Rozmanitým skečům se žádné hranice nekladou, a tak není divu, že zavítáme do seznamovací agentury, za pekelnými hypnotizéry nebo budeme společně se skupinkou postarších turistů pozorovat ohrožený druh jeptišek v přírodě. Ani po několika dílech se nebudete stačit divit originálním scénkám z laboratoře perverzního profesora, z návštěvy Shakespearovských srazů nebo dialogům s xenofobním policistou.

Soutěžte v zírání

Absolutním vrcholem obou sérií jsou animované soutěže v zírání, které se díky své oblíbenosti objevují v každém díle. Satirické scénky parodující všeobecný poprask okolo přímých přenosů sportovních utkání jsou naprosto geniální. Mistrovství světa v zírání je napjatě sledováno celým světem společně s účastníky ze všech zemí světa jako třeba z Lotyšska, Mexika, Polska, Řecka nebo Ukrajiny.

[youtube_660]K24RutWhii0[/youtube_660]

Šampionát komentuje skutečný fotbalový komentátor Barry Davies a herec Phil Cornwell. Nechybí ani zajímavosti z osobního života animovaných soutěžících. Prostě vše je tak, jako by šlo o zápas vrcholových sportovců. Jestliže si chcete na vlastní kůži zasoutěžit, zavítejte na každoročně pořádaný festival britského humoru Trpaslicon.

Ve Velké Británii se premiéra prvního dílu vysílala v listopadu roku 1998. Hned následující rok autoři seriálu obdrželi cenu Best Broken Comedy, a to navzdory jen omezenému publiku Velkovlaku. V České republice jsme se první série s prvními šesti díly dočkali až v červenci 2002.

Netradiční název seriálu nemají na svědomí sami autoři. Ti se pouze inspirovali jejich oblíbenou písní Big Train nahranou Maxem Gregrem a jeho orchestrem. Tato píseň zní zároveň jako hudební podklad titulků.

Britští hasiči si z poplachu nic nedělají. Radši se věnují tyči.

V roce 2002 byla dokončena druhá série. Na té se ale nepodílel mozek první série Graham Lineham. Tato nepříliš divácky úspěšná série se na BBC vysílala v pozdních nočních hodinách kvůli své přístupnosti až od patnácti let.

Nenechte se odradit, absurdní situace se mnohdy vůbec netváří jako absurdní a už vůbec ne jako vtipné, opak je ale pravdou. Jistě se jim nakonec budete smát. Přinejmenším si oddychnete od všelijakých hollywoodských zápletek a složitých milostných propletenců. Ostatně tomu tak bývá u britských sitcomů dobrým zvykem.

Velkovlak (Big Train)

Komedie
Velká Británie, 1998

Režie: Graham Linehan, Arthur Mathews, Christopher Morris
Hrají: Kevin Eldon, Mark Heap, Simon Pegg, Julia Davis, Nick Frost, Catherine Tate, Julia Deakin

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Velkovlak nezpomaluje ani na znamení. Račte nastoupit