Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Black Books: Knihy zakázány, humor povolen!

Jiří Hannich

Jiří Hannich

23. 2. 2010

Black BooksTaké jste to zažili? Vejdete do obchodu a místo zajímavého zboží vás praští do očí kyselý výraz znuděného prodavače. V antikvariátu Black Books tomu není jinak. A přece se trochu liší: kromě arogantního přístupu majitele Bernarda Blacka a jeho kamarádů tu ještě dostanete pořádně vynadáno! Prodat či pořídit si zde něco ke čtení? Nepřichází v úvahu!

Zdroj: channel4.com

Zdroj: channel4.com

Celý sitcom se točí kolem tří postav. Bernard Black je svérázný Ir, který nedokáže existovat bez lahve vína a cigarety v ústech, libuje si ve své zhýralosti, proplouvá životem bez jasného cíle. Přestože vlastní antikvariát, nesnáší všechny ty proradné zákazníky, kteří se opováží ignorovat ceduli na dveřích s nápisem closed (zavřeno) na obou stranách (mimochodem nápis se posléze změní na openotevřeno a nakonec clopen, tj. něco jako zavteřeno) a ještě mají tu drzost a chtějí si od něj koupit nějakou tu knížku.

Zajímavostí je, že Dylan Moran, jenž postavu Bernarda přivedl k životu, našel inspiraci ve skutečném knihkupci kdesi v Dublinu. Bernardova nejlepší kamarádka Fran Katzenjammer přitahuje trapasy. Stejně jako Bernard má vřelý vztah k alkoholu, takže ani nepřekvapí, že její příjmení znamená v němčině kocovina. Postavu Fran ztvárnila Tamsin Greig a hodně se pro ni obětovala: během natáčení první série byla těhotná. A pak je tu Manny Bianco v podání Billa Baileyho. Jde o chlápka, kterého Bernard ve stavu největší opilosti najal na výpomoc. Manny se snaží zákazníkům vyjít vstříc, často však naráží na vrtochy svého šéfa.

Hrdinové sitcomu Black Books, Zdroj: channel4.com

Zdroj: channel4.com

S nápadem natočit tento sitcom přišel samotný Dylan Moran, a protože nevěděl, jak na to, požádal o spolupráci scénáristu Grahama Linehana, jenž tehdy slavil úspěchy se seriálem Father Ted či komediální show Velkovlak (obsahující úžasně vtipnou soutěž v zírání) a později se definitivně zapsal do srdcí televizních diváků sitcomem Ajťáci. Linehan si zahrál malé role ve dvou epizodách, ujal se i režie.

První série Black Books se vysílala v roce 2000 na Channel 4 a zaujala drsným, ironicky laděným humorem v typicky britském podání. Doposud byly natočeny tři série (celkem osmnáct dílů), další se zatím nechystají. A tak nabízíme všem fandům těchto příběhů z antikvariátu zajímavý cestovatelský tip: Chystáte-li se o prázdninách do Londýna, zajděte do Leight Street. Najdete zde malé knihkupectví, před nímž se natáčely externí scény a také hospodu, která se objevovala v prvních epizodách.

Black Books před časem vysílala Česká televize. Nezbývá než doufat, že se Bernard, Manny a Fran na naše obrazovky zase vrátí.

Black Books

Situační komedie

Velká Británie, 2000-2004, 18×24 minut

Režie: Graham Linehan, Nick Wood

Hrají: Dylan Moran, Tamsin Greig, Bill Bailey, Graham Linehan aj.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Black Books: Knihy zakázány, humor povolen!