Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Tráva: Ideální máma prodá pár gramů a běží na třídní schůzky

Redakce

Redakce

5. 5. 2012

FOTO : the weeds. trávaNancy není jako ostatní paničky z předměstí a díky jejímu kouzlu a sexy postavě se s ní synové můžou vytahovat před kamarády. Ti ji ale dávno znají, Nancy totiž dealuje na plný úvazek.

FOTO: mary-louise-parker, Tráva, The Weeds

Odzbrojující úsměv je její největší zbraní proti lecjakému gangsterovi. Zdroj: distributor seriálu

Po nevyjasněné vraždě manžela Judaha je na pokraji zhroucení. S hypotékou na krku se snaží přežít hlava nehlava. Aby si udržela svou životní úroveň a  nemusela opustit své oblíbené městečko Agrestic, rozhodne se dealovat. Začátky její ilegální kariéry ale nejsou vůbec jednoduché, všem je spíš pro smích. Z krize se ale nějakým zázrakem vyhrabe a své dluhy zaplatí. Často díky své krásné tvářičce, což nepopírá.

Tvůrci jistě potěší i mladší divačky. Staršího syna Silase hraje lamač dívčích srdcí Hunter Parrish. Nabídka na roli v tomto seriálu mu v roce 2005 změnila život. Od té doby se objevil v několika filmech. V roce 2009 si zahrál syna Meryl Streep ve filmu Nějak se to komplikuje. V poslední době jste ho mohli zahlédnout v pubertální komedii Znovu 17, kde si zahrál záporáka. Tohohle modrookého blonďáka si zamilujete!

Nancy (Mary- Louise Parker) se svoje zaměstnání přirozeně snaží ututlat před okolím. Jediní, kdo její tajemství znají, jsou její zákazníci a dodavatelé. Těmi dodavateli myslím rodinu černochů, kde má hlavní slovo jejich svérázná matka. Především její synové poskytují Nancy útěchu v těžkých chvílích. Nevěřte jim ale, když svůj dům prohlašují za dům míru, v další sekundě můžete mít prostřelenou hlavu.

[youtube_660]S8kSdLnidxU[/youtube_660]

Celou rodinou hlavní postavy jsou její dva synové. Starší patnáctiletý Silas se potýká s klasickými teenagerovskými problémy jako panictví, ale snad každé dívčí srdce musí obměkčit, když začne chodit s hluchou spolužačkou Megan (Allie Grant).

Jeho mladší brácha Shane (Alexander Gould) byl svědkem tátovy záhadné vraždy. Je zralý na psychologa a jeho situaci moc nevylepšuje ani fakt, že máma dává přednost marijánce před ním. I když nerada.

Americký seriál se ale přece jen neobejde bez intrik z předměstí. Všichni se tu znají a také se tu všichni nenávidí. Jedinou společnou věcí je to, že si prostě čas od času každý zahulí. Za největší mrchu možná budete považovat Celiu (Elizabeth Perkins), Nancyinu kamarádku. Jde o typickou přepychovou dámičku, klasicky uvnitř velmi nespokojenou se svým manželem, domem i dětmi.

FOTO: mary-louise-parker, Tráva, The Weeds

Nadšení zákazníci tleskají úspěšné pěstitelce.

Starší dceru pošle do Mexika, mladší se snaží pomoci zhubnout tím, že do spíže instaluje skryté kamery. Zkrátka milující mamča. Jak už to tak bývá, Celiu ze dne na den změní hrozba závažné nemoci.

Máma dealuje a ředitelka mluví jak dlaždič

Do městečka přijíždí strejda Andy (Justin Kirk), bratr zesnulého Judaha. Pod záminkou pomoci Nancy způsobí víc problémů než užitku. Když ale vidí, že Nancy peče pochoutky s příměsí trávy přímo v domácí kuchyni a kolem se motá mlsný Shane, stane se  z hurikánu správnej chlap a založí s Nancy pekařství, které má sloužit jako zástěrka k ilegální činnosti.

Seriálové postavy nemluví zrovna vytříbeným jazykem. Asi nikoho nepřekvapí, že dealeři nechodí pro svá slova daleko, u desetiletých dětí se to dá taky čekat. Na druhou stranu slyšet a vidět na první pohled seriózní ředitelku základní školy, jak mluví jako dlaždič, je opravdu zážitek. Tvůrci chytře využívají hrubých výrazů tam, kde to určitě nečekáte.

FOTO: mary-louise-parker, Tráva, The Weeds

Nancy se snaží skloubit své náročné povolání s péčí o své dospívající syny.

Zapomeňte na nechutné scény z doupat drogově závislých gangů, kouzlo Trávy tkví v tom, že marihuanu užívají naprosto běžní a často i vysoce postavení mírumilovní lidé, od kterých byste jen těžko něco takového čekali.

Od první vteřiny vás zaujme neoposlouchatelnou úvodní znělkou Little Boxes zpěvačky Mariny Reynolds. Její verzi můžete slyšet na začátku každého dílu první série, v následujících dvou sériích píseň zazpívají různí interpreti, jako jsou třeba Linkin Park.

Seriál Tráva je důkazem toho, že i americká seriálová produkce může překvapit černým humorem bez happyendů, srdceryvných dojáků a party načesaných cukroušků. Pokud patříte mezi nadšené diváky Gimorových děvčatZoufalých manželek, právě jste narazili na seriál přímo pro vás! Jde totiž o směs těchto dvou seriálů okořeněnou nemalou špetkou marihuany.

FOTO: mary-louise-parker, Tráva, The Weeds

A nemusíte patřit mezi její uživatele. Tráva vás nehodlá přesvědčovat o nezávadnosti nebo naopak škodlivosti této návykové látky. Sami po několika dílech zjistíte, že hulení je vlastně naprosto normální součástí života. Hulí každý. Ať už jde o ředitele školy, starostu nebo trenéra karate. Zároveň nejde o žádnou prvoplánovku typu Zahulíme, uvidíme. Brzy zjistíte, že Tráva nepotřebuje známé herecké tváře, aby zaujal.

Tráva (The Weeds)

Komedie/Krimi/Drama
USA, 2005

Režie: Craig Zisk, Scott Ellis, Burr Steers, Brian Dannelly
Hrají: Mary-Louise Parker, Hunter Parrish, Alexander Gould, Kevin Nealon, Justin Kirk, Elizabeth Perkins, Allie Grant, Andy Milder, Tonye Patano, Romany Malco

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Tráva: Ideální máma prodá pár gramů a běží na třídní schůzky