Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Seriál Pravá krev: Zapomeňte na Stmívání, v kurzu jsou drsní upíři

Redakce

Redakce

14. 7. 2012

FOTO:true bloodUpíři se už dávno neskrývají. Žijí bok po boku s lidmi, zároveň se vzájemně zabíjejí. Pokud nechtějí pít lidskou krev, mohou se živit její syntetickou náhražkou, na druhou stranu upíří krev lidem dodává neskutečnou sílu a léčí spoustu nemocí. Na kříže a česnek ale zapomeňte!

FOTO: true blood

Podle zubů poznáš upíra!, zdroj: distributor seriálu

V malém městečku Bon Temps v americké Louisianě bydlí zvláštní lidé. Tou nejzvláštnější obyvatelkou a zároveň hlavní postavou celého seriálu je Sookie Stackhouse (Anna Paquin). Na první pohled nenápadná drobná blondýnka, která může zaujmout tak nanejvýš výraznou mezerou mezi předními zuby, pracuje jako servírka v místní putyce jménem Merlotte’s. Proč je zrovna ona hlavní hrdinkou?

Anna Helena Paquin poprvé zazářila již ve filmu Piano v roce 1993. V tomto snímku ztvárnila nemanželskou dceru Floru, díky které se stala v jedenácti letech nejmladší držitelkou Oscara. V poslední době jste ji mohli zahlédnout ve filmech X-Men, X-Men 2 a X-Men: Poslední vzdor.

Na tuto otázku existuje jednoduchá odpověď. Už odmala slyší vše, co si lidé myslí. A že to není zrovna dvakrát příjemné, to asi napadne každého. Záměr tvůrců je nad slunce jasný. Možná budou někomu vnitřní výpovědi spousty lidí připadat sprosté a nechutné. Zároveň ale zdůrazňují, jak zvrácená lidská mysl je. Poté, co Sookie projeví náklonnost k jednomu z upírů, je místními štamgasty považována přinejmenším za vyvrhele a zrádce.

FOTO: true blood

Kráska z trilogie X-Men není prvoplánovou hrdinkou

Tím upírem je Bill Compton (Stephen Moyer). Jako jediný dokáže před Sookie své myšlenky uchránit, a právě proto se pro ni stává tak přitažlivým. Prostě a jednoduše ho nemá hned přečteného. Pochází z řad upírů, ale nechová se jako ostatní, odmítá pít pravou krev. Nejedná se o žádného mladíka, jak by se mohlo na první pohled zdát, je mu už něco přes sto sedmdesát let.

Vítejte v upířím světě

Sookie bydlí společně se svým bratrem Jasonem (Ryan Kwanten) u babičky, která je vychovávala už od dětství, protože své rodiče ztratili. Jason je dokonalým opakem Sookie. Je nezodpovědný a roztržitý, má štěstí se vždycky nachomýtnout k nějakému průšvihu, je dokonce několikrát podezřelý z vraždy.

Pravdou je, že díky Jasonovi se celý seriál jeví spíš jako porno než cokoliv jiného. Jason je velmi slušně řečeno sukničkář závislý na extrémním sexu. Na rozdíl od své sestry nenávidí upíry a vše s nimi společného. I když to možná tak nevypadá, svou sestru velmi miluje a vždy se o ni stará, jak nejlépe umí.

[youtube_660]vxINMuOgAu8[/youtube_660]

Paralelní upíří svět se v mnoha ohledech odlišuje od toho lidského. V případě tohoto seriálu byste se měli ale rychle oprostit od Edwardů Cullenů a Stefanů Salvatorů. Upíři tohoto seriálu jsou k nerozpoznání od obyčejných smrtelníků, netřpytí se na slunečním světle, neobávají se česneku a vidí svůj obraz v zrcadlech.

Z očí jim nekapou slzy, ale krev. Nikoho už as nepřekvapí, že jsou neuvěřitelně rychlí, tahle vlastnost jim zůstala. Dovedou ale také hypnotizovat lidi a přinutit je mluvit pravdu nebo jim vymazat kousek paměti.

Mezi lidmi panuje vůči upíří rase zcela očekávaná nevraživost. Jsou schopní člověka zabít, ale ne všichni jsou tak krvelační. Mezi lidmi se brzy rozkřiklo, že upíří krev je zázračná, a tak se rozvinul černý trh s jejich krví. Lidé ji používají jako lék, ale někteří jí propadli a stali se na ní závislí. Tímto způsobem se uživatelům upíří krve mimo jiné vytříbily smysly.

true blood

Bill je mezi upíry výjimkou.

Několik prvních dílu Pravé krve si nejspíš budete zvykat na zvláštní pojetí celého seriálu. Pokud se nezaleknete svých rozpačitých dojmů, můžete se zařadit do jedné ze dvou početných skupin seriálových diváků. Ti první zjevně nevydýchali pár prvních dílů, čemuž se vůbec nedivím, a jsou přesvědčeni o tom, že v tomto seriálu nejde o nic jiného než o upíry a sex.

Pravdou je, že o nic jiného ze začátku skutečně nejde. Každá epizoda se odvíjí stejně. Někdo zemře, objeví se dva přiblblí detektivové, celé městečko je na nohou a všichni obyvatelé obviňují upíry. Zřejmě pro pubertální fanynky série Stmívání se sem tam mihne dramatická a zároveň romantická scéna. Pravá krev občas působí jako velmi špatná telenovela.

Druhá skupina diváků pravděpodobně vydržela déle a někteří z nich snad objevili něco víc za upíry a sexem. Časem se začínají opatrně projevovat propracované charaktery jedinečných postav. Diváci se těší, kdy se tvůrcům povede je znovu vyděsit nečekaným hororovým prvkem. Nechávají se unést divnou atmosférou, kterou v žádném jiném seriálu nenajdete.

FOTO: True blood

Ani suverén Jason si občas není jistý, zda se dočká rána.

Po primárním šoku na mě celý seriál působil dost hrozivě. Jelikož nejsem fanoušek hororů a seriály jsou pro mě zdroj zábavy, tak si jsem jistá, že si Pravou krev znovu opravdu nepustím. Některé epizody jsou skoro stejné, jiné ale stojí za zhlédnutí. Seriál se od ostatních rozhodně odlišuje hned v několika ohledech.

Naopak nemá srovnání, co se týče celého thrillerového typu, a také je rozhodně první v žebříčku upřímnosti. Možná právě taková míra upřímnosti dělá z Pravé krve ne úplně divácky skousnutelný seriál. V každém případě mi ale vadily scény dost přitažené za vlasy. Vidět Sookie, jak bez mrknutí oka vytírá podlahu plnou krve své vlastní babičky, je teda opravdu síla.

Pravá krev (True Blood)

Drama/Fantasy/Horor
USA, 2008

Režie: Michael Lehmann, Scott Winant, Daniel Minahan
Hrají: Anna Paquin, Stephen Moyer, Sam Trammell, Ryan Kwanten, Rutina Wesley

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Seriál Pravá krev: Zapomeňte na Stmívání, v kurzu jsou drsní upíři