Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Samuel L. Jackson: Gangster z Pulp Fiction zdolal drogovou závislost

Samuela L. Jacksona proslavila role v Pulp Fiction, rozhodně však nezůstalo jen u ní. Jeden z nejznámějších černošských herců současnosti se úspěšně popral s drogovou závislostí a dokazuje, že má filmovému světu stále co nabídnout.

FOTO: Samuel L. Jackson ve filmu Pulp Fiction

Za roli v Pulp Fiction získal i nominaci na Oscara. Zdroj: distributor filmu

Samuel L. Jackson se narodil 21. prosince 1948 v hlavním městě Spojených států amerických, Washingtonu, D.C., vyrůstal však na jihovýchodě USA ve státě Tennessee. Otec rodinu opustil velice záhy, matka proto musela tvrdě pracovat, aby své jediné dítě dokázala zabezpečit.

O malého Samuela se tedy často starali prarodiče. Jeho matka však syna rozhodně nezanedbávala, odmalička se snažila probudit v něm silnou pracovní morálku. Doufala, že se chlapec jednou stane úspěšným lékařem či právníkem.

Měl být oceánografem nebo architektem

Samuel proto odmalička ležíval v knihách a získával nové dovednosti, které by se mu snad v budoucnu mohly hodit. Není se čemu divit, doma mu vštěpovali, že se kvůli špatné finanční situaci musí ve všem snažit desetkrát více než ostatní, aby se jim vyrovnal. Hrál na lesní roh, trubku a ovládl také trik, který mu opravdu později v několika snímcích přišel vhod – umí dlouhou dobu nemrkat.

[youtube_660]ru64-1dAbb4[/youtube_660]

Nastoupil na univerzitu Morehouse College v Atlantě, kde také poznal svou budoucí manželku LaTanyu Richardson. Původně měl v úmyslu studovat oceánografii, nakonec se však vydal na dráhu architekta. Na herectví ani nepomyslel, odmalička totiž koktal, a tak pro něj toto povolání bylo nepředstavitelným.

Jeden z univerzitních profesorů mu však navrhl, aby navštěvoval řečnické kurzy, které by mu mohly pomoci se vady řeči zbavit. Opravdu se tak stalo. A co víc, mladému Samuelovi se hraní zalíbilo a okamžitě z něj učinil svůj hlavní obor na univerzitě.

Jeho ambiciózní matce se to samozřejmě zpočátku příliš nezamlouvalo. Se synovým výběrem povolání se smířila až poté, co v době své rostoucí slávy obdržel tučný šek za vystupování v reklamě na hamburgery. To naznačovalo, že má nakročeno k slibné budoucnosti i jako herec.

FOTO: Samuel L. Jackson ve Star Wars

Ve Star Wars ztvárnil Jedie Mace Windu.

Ještě v osmdesátých letech to tak ale nevypadalo. Pro černošského umělce mnoho příležitostí nebylo, to, že oplýval charismatem i talentem, nikoho nezajímalo. Zahrál si několik menších rolí po boku hvězd jako Michael Caine či Eddie Murphy, žádná z nich ho však neproslavila.

Drogy a alkohol ho pohltily

Aby toho nebylo málo, propadl mladý Samuel alkoholu a kokainu. Postupem času se jeho závislost zhoršovala. V průběhu 90. let se několikrát předávkoval heroinem, aby se pak vrátil k lepší variantě – kokainu. Jeho ženě se samozřejmě nelíbila ani tato možnost. Naštěstí se jí nakonec podařilo přesvědčit svého volnomyšlenkářského manžela, aby se zapsal na newyorskou odvykací kliniku, z níž vyšel konečně čistý.

Hned po návratu z léčebny přišla první výraznější role. Ironií je, že ve snímku Tropická horečka si zahrál narkomana.  „Bylo to dva týdny po mém odchodu z kliniky,“ vzpomíná herec, „byl jsem předtím na cracku dva roky a chápal jsem, jaké to všechno je. To byl můj průlom, to mě dostalo do Hollywoodu.“ Příležitosti se pak skutečně jen hrnuly. Ať už šlo o Spielbergův Jurský park, Pravdivou romanci Tonyho Scotta či drama Respekt, kde si zahrál po boku legendárního rappera 2PACa.

FOTO: Samuel L. Jackson v Iron Man

Ve filmové adaptaci komiksu Iron Man paruku nepotřeboval.

Jeho nejznámější rolí ale dodnes zůstává postava Julese Winnfielda, gangstera z legendárního snímku Pulp Fiction. Film měl obrovský úspěch a bylo jasné, že Samuel už se nikdy nemusí bát nedostatku pracovních nabídek. Dodnes se ostatně podílí průměrně na třech až čtyřech snímcích ročně, navíc se objevil i v sérii Star Wars. Ve filmech mívá různé účesy, jedná se však vždy o paruky – on sám má hlavu oholenou.

Sklenky alkoholu se už nedotknul hezkých pár let. „Nemůžu si říct: 15 let jsem se nenapil, můžu si přece dát trochu šampaňského. Sice je to pravda, ale když jsem si kdysi otevřel šampaňské, seděl jsem nad lahví, dokud nebyla prázdná. Lidé, kteří si prošli tím, co já, budou vždy v pokušení. Pil jsem rád a rád jsem bral drogy. Každý den si musím připomínat, že si nesmím dát ani jednu skleničku, “ přiznává herec.

Ve volném čase má naštěstí jiné vášně než alkohol. Je vášnivým a prý i velice dobrým golfistou, fanouškem fotbalu a basketbalu, zajímá se o politiku. V roce 2008 vystupoval v kampani na prezidentské volby na straně Baracka Obamy. „Když jsem vyrůstal a lidé mi říkali, že se jednou můžu stát i prezidentem, věděl jsem, že je to lež. Ale teď se americký sen stává realitou. Šanci být prezidentem má už opravdu každý,“ prohlásil. S humorem sobě vlastním později dodal: „Baracka jsem volil, protože je černý. I ostatní voliči hlasují pro jiné lidi proto, že se jim podobají.“

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Samuel L. Jackson: Gangster z Pulp Fiction zdolal drogovou závislost