Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Samice varana komodského nakladla 20 vajec

Samcová Jana

Samcová Jana

12. 2. 2010

varanChovné úspěchy pražské ZOO se šíří jako epidemie. Přestože je ještě hluboká zima, na zvířecí tvory jako by přicházelo jaro. Po gorilím (ještě nenarozeném) přírůstku se hlásí o slovo varan komodský, a to hned dvaceti novými vejci. ZOO Praha se tak aktuálně stala evropskou varaní velmocí.

Varan komodský, Foto: Petr Velenský

Varan komodský, Foto: Petr Velenský

Varan komodský je největší ještěr světa a v zoologických zahradách patří mezi chovatelské perly. Pro ošetřovatele je náročný chov varanů výzvou i damoklovým mečem zároveň, protože zejména samice mají tendenci k předčasným úhynům. V pražské ZOO se tento týden stal malý zázrak. Varaní samice se tu rozmnožila již po třetí, což je opravdová rarita. V Evropě se dosud žádná ze samic nedožila ani druhých mláďat! V pražské zahradě proto mají důvod k oslavám. Kromě dvaceti čerstvých vajíček mohou symbolicky přivítat i nepsaný titul Varaní velmoc.

Kladení vajec začalo probíhat už večer 9. února. „Stejně jako u dvou předchozích rozmnožení, samice prohrabala betonový podklad pod písečnou vrstvou ve výběhu. Do připravené jámy cca mezi 15. a 20. hodinou nakladla po dohledem chovatelů vejce. Čenichem je velmi citlivě zatlačila pod vrstvu betonu a rovněž čenichem přes ně upěchovala jemný substrát. Poté nad snůšku předníma nohama nahrabala hromadu písku,“ popisuje událost Petr Velenský, kurátor plazů Zoo Praha.  

Vyhrabávání vajec, Foto: Jana Ptačinská Jirátová

Vyhrabávání vajec, Foto: Jana Ptačinská Jirátová

Chovatelé jsou překvapeni měrou citlivosti, jemnosti a pečlivosti mateřského chování u drsného predátora. Přesto byla vejce z důvodů nutnosti stálých a kontrolovaných podmínek opatrně vyhrabána a převezena do líhně. „Ve speciálním substrátu ve vysoké vzdušné vlhkosti a teplotě 31°C se zde budou vyvíjet kolem 210 dní. Líhnutí mláďat předpokládáme začátkem září,“ dodává Velenský.  

Varani komodští jsou v Evropě chováni ve třinácti zoologických zahradách a jejich počet se vyšplhal na 43 jedinců. Rovných deset z nich žije v ZOO Praha! K vidění jsou v expozici Indonéská džungle a v Pavilonu velkých želv. Rodičovský pár žije v Praze od listopadu 2004. Bezmála osmiletá samice poprvé kladla ve svých čtyřech letech.

Kam dál?

Gorila Kijivu čeká třetí mládě! Moja a Tatu budou mít sourozence!

Zvířata ze ZOO Praha jdou na dračku. Máte už to svoje?

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Samice varana komodského nakladla 20 vajec