Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Rychle a zběsile 5 na DVD: The Rock a Vin Diesel si konečně dali do nosu

Jan Novotný

Jan Novotný

30. 11. 2011

FOTO: Rychle a zbesile 5Pětinásobná akce, pětinásobně zběsilí. Asi tak by se dal přiblížit už pátý díl série o nelegálních závodech, který na sebe tentokráte bere podobu spíš akčního trháku než show vyšperkovaných aut.

FOTO: Rychle a zběsile 5

Mít rychlé fáro a pořádný kvér je přece samozřejmost, Zdroj: distributor filmu

Film

V nejnovějším podání pořádně vytuningovaných aut se bohužel jedná spíše o zbraně, akční efekty a exotické prostředí nežli o auta. Dwayne The Rock Johnson se ohákl konečně zase jako chlap (ve filmu Víla Zuběnka fakt jako sekáč nevypadal) a rozhodl se potěšit řady svých fanoušku, a to pořádnou rvačkou.

Režisér Justin Lin převzal zběsilé žezlo od režisérů Roba Cohena a Johna Singletona. Těžko říct, jestli na to série doplatila či ne, ale jen díky němu se dnes můžeme těšit již na šesté pokráčování.

I přes desítky natočených filmů ročně jsou stále jakási nepokrytá místa, která přímo svádí k uskutečnění, tedy natočení. Příkladem by mohla být myšlenka na společný film, kde se budou mydlit po boku ti nejlepší z nejlepších. Bum, a jsou zde Postradatelní. Jednou z dalších uskutečněných filmových libůstek je právě pěstní souboj dvou filmových rivalů, dvou hor svalů a šlach, naleštěných plešek a béčkama prosáklých herců Vin Diesela a Dwayna Johnsona.

Podle režiséra posledních tří dílů série Justina Lina nebyl problém v praktickém ztvárnění jako takovém, jak by se mohlo leckomu zdát, ale hlavně v příležitosti, za které by dávalo smysl tuhle nevšední zápletku uskutečnit.

Rvačka začíná symbolickým nárazem Rockova mega bouráku gurkhy (má jít o jakési pokračování hlavních postav, proto zrovna takové vozidlo) do Dieselova připraveného chargeru. To, že bojová scéna nebyla jen tak, nám v bonusovém materiálu přitkává sám režisér. Vše až do konce bylo připravováno do nejmenšího detailu. Otázka tedy zní, kdo rvačku nakonec vyhrál? Dom, nebo Hobbs? Vin, nebo Rock?

Chcete znát opačný názor? Kinorecenze tuto rychlou jízdu moc nevychválila…

Každý divák si může podle sebe odvodit to své. Přece by to nemohli natočit tak, aby jeden z těhle idolů nesl na zádech doživotní prohru s hasákem zaraženým v hlavě. Tedy výsledek je na první pohled nepřekvapivě nerozhodný.

FOTO: rychle-a-zbesile-5

Kdo je tady king?

Pokud se však do rolí aspoň trošičku vcítíme, pochopíme, že by Dom jasně vyhrál, což nám poslední střih rvačky naznačuje. Důvodem je fakt, že se Hobbs mlátil pouze s někým, kdo byl na jakémsi protokolu, seznamu hledaných, a tedy postrádal jakékoli osobní emoce. Přestože je muskulárně (a to o dost) Diesel v nepoměru, svým odhodláním a zapálením měl v boji proti Rockovi navrch. „Motivace zkrátka předběhla techniku, což můžete vidět v jakémkoli reálném sportu kolem nás,“ dodává Lin.

Film jako takový tedy nebyl velkolepým návratem neonů a dusíkových bomb, ale spíše návratem všech herců série, a tak nějak nám naznačil, jakým směrem se Rychle a zběsile bude dále ubírat. Možná se dočkáme změny názvu, třeba Torettovi parťáci.

FOTO: Rychle a zběsile 5

Partička pospolu

DVD

Jen co se odprezentují upoutávky na řadu dalších filmů, vycházející na DVD a Blu-ray, ocitneme se v menu, které kromě filmu nabízí i bonusy. Jednak jsou to dvě vynechané scény, dále pak kompilace zkažených scén a přeřeků, a konečně taky velice zajímavý komentář režiséra Lina. Co je ale zdaleka nejlepší, je bonus s názvem Nová sada kol, což jsou profily aut z celého dílu. Právě tam se dovíme, že by se k Johnsonovi nehodilo jiné auto než gurkhy a že Torettův oblíbený charger nejspíš potkáme i v šestém pokračování, tak jako v díle prvním a čtvrtém.

Třešničkou na dortu je ke všemu fakt, že si je možno tenhle bonusový program, kromě komentáře, pustit za doprovodu českých titulků. Ty jsou ve filmu přesné, ale s českým dabingem si v podobě moc nezadají. Proto doporučuji pustit si film v originálním znění.

Rychle a zběsile 5 (Fast Five)

Akční / Krimi / Thriller
USA, 2011, 130 min

Režie: Justin Lin
Hrají: Vin Diesel, Paul Walker, Jordana Brewster, Dwayne Johnson, Tyrese Gibson, Elsa Pataky, Gal Gadot, Ludacris, TJ Hassan, Joaquim de Almeida, Matt Schulze, Tego Caldéron, Don Omar, Sung Kang, Alimi Ballard, Geoff Meed, Eva Mendes, Mark Hicks, Amanda Salinas, Corey Michael Eubanks

Zvuk: český, anglický, maďarský (DD 5.1)
Titulky: české, anglické, bulharské, řecké, maďarské
Bonusy: Nová sada kol – profil skvělých aut z Rychle a zběsile 5, vynechané scény, kompilace přeřeků, komentář režiséra Justina Lina

Hodnocení filmu: 4****
Hodnocení DVD: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rychle a zběsile 5 na DVD: The Rock a Vin Diesel si konečně dali do nosu