Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rozhovor s kapelou DVA. Od Anděla k hudbě počítačových her

Redakce

Redakce

1. 5. 2014

Bára a Jan Kratochvílovi zpívají ve vlastním vymyšleném jazyce, mají na svém kontě přes 600 koncertů po celém světě, jsou držitelé ceny Anděl a jejich největším úspěchem je tzv. ,,herní Oscar“ za hudbu ke hře Botanicula.

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Hudebně nadaní manželé, kteří si říkají Dva, loni procestovali USA, kde sbírali inspiraci pro své nejnovější album s názvem Nipomo. S novou deskou se pak vydali po česko-slovenském turné, kdy koncertovali skoro každý den.

Právě jste se vrátili z československého turné, během kterého jste stihli za měsíc odehrát hned 24 koncertů. Jak jste si tuhle rychlojízdu českými a slovenskými hudebními bary užili?

Perfektně. Stihli jsme i pár výletů, bylo super počasí, diváci přišli, bavili se, na pár koncertech jsme se potkali s Monikino kino, který se nám líbí a jsou to kámoši. Jsme jak jedna rodina nebo sekta. Už to nemůže být větší idyla.

Je nějaký koncert z těch čtyřiadvaceti, který určitě nezapomenete?

Asi Ostravský koncert v klubu Marley. V Ostravě moc nehrajeme asi protože jsme málo temní, ale na tomto koncertě se to nějak zlomilo, ale nevíme jak. Prostě se nám strašně dobře a drze hrálo.

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Koncertovat skoro každý den je velmi náročné. Musíte mít plán a nic se nesmí pokazit. Stalo se vám během turné, že nastal nějaký neřešitelný problém?

Nepamatuju.

O kapele DVA je známé, že pořád něco dělá. Buď koncertujete, cestujete nebo nahráváte. Jak to máte teď? Uděláte si po turné dovolenou?

Musíme rychle posekat trávníky, než z nich bude džungle a chceme stihnout ještě něco zasadit. Hned po návratu mě čeká rekonstrukce domu. Takže přepínáme mozek na fyzickou práci, což je nejlepší odpočinek.

Máte za sebou tuzemské turné, ale jako muzikanti jste procestovali skoro celý svět. Poznali jste hodně kultur, lidí i posluchačů. Zkuste charakterizovat české publikum.

To nezvládneme, protože jsme tu doma. Neumíme to vidět zvenku. Nám přijdou diváci všude na světě stejní, pokud jde o reakci.

Na české publikum jsem se ptal záměrně. Ač sbíráte úspěchy i na tuzemské scéně (Anděl), většího uznání se vám dostalo v zahraničí (hlavní cenou za hudbu ke hře Botanicula na Independent Game Festivalu). Čím si to vysvětlujete?

Líbí se těm konkrétním porotám naše hudba a nebo losujou sirkama.

Vraťme se k hudbě k počítačové hře Botanicula. Jak vlastně vzniká soundtrack ke hře?

K jednotlivým levelům vytvoříme podklad, ambientní spíš, aby byl kompatibilní s ostatními zvuky a nerušil moc soustředění, a pak k jednotlivým animacím je to víc pestrá hudba, přes krátký znělky až k jednotlivým ruchům a krátkým zvukům a hlasům.

Hudbu děláte i pro divadlo, spolupracujete s taneční skupinou VerteDance a vaše písně doprovází například i němé filmy francouzského průkopníka kinematografie Georgese Méliese, který z těchto projektů vás nejvíc baví?

Baví nás právě to, že vystřídáme všechno. Jedním si odpočineme od druhého.

Vaše nejnovější deska se jmenuje Nipomo a opět se na ní objevují texty ve vašem vlastním jazyce, který je směsicí angličtiny, severských jazyků nebo třeba francouzštiny. Jak vlastně takový text vzniká?

Teď už často improvizací, nahrajeme zpěv s momentálně vymýšleným textem, pak ho z nahrávky přepisuju do neexistujících slov a pak vymýšlím jejich význam a překládám do češtiny.

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Kapela DVA, zdroj: archiv kapely

Váš nový jazyk asi musí mít nějaká pravidla. Nepíšete si třeba nějaká vlastní pravidla pravopisu?

Ne. Náš jazyk není jen jeden a je velmi oblíbený ve školách, protože má zcela volná pravidla. Na obor Nonexist se hlásí velká spousta dětí od útlého věku.

Vaše písně nejsou ale jen o textech, jde hlavně o hudbu. Ve své muzice využíváte zvuky nejen hudebních nástrojů, ale zvuky přírody nebo v písni Surfi zní i pingpongový míček. Proč vlastně do svých písní zařazujete tyto zvuky, když ovládáte tolik hudebních nástrojů?

Protože se nám zvukově líbí nebo hodí, nebo se tam dostanou i omylem. Je pro nás zábavný ten prvek náhody a divných souzvuků.

Vraťme se o pár let zpátky. Jak vlastně vznikli DVA? Byl nejdřív ON hudebník a ONA muzikantka a řekli si, že budou DVA a pak se z nich stali manželé Kratochvílovi? Nebo byli nejdřív manželé Kratochvílovi a z nich se stali DVA?

Manželé byli vždy zcela nezávisle a mimo Dva.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rozhovor s kapelou DVA. Od Anděla k hudbě počítačových her