Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Ropnou plošinu v Pacifiku přestavěli na hotel. Využívají ho potápěči

Redakce

Redakce

29. 2. 2012

FOTO: Seaventures Rig ResortNa ropné plošině uprostřed Pacifiku byl vybudován potápěčský rezort Seaventures. Za neobvyklými zážitky se sem sjíždějí jak milovníci potápění, tak turisté ze všech koutů světa.

FOTO: Oil rig hotel

Energeticky zcela soběstačný mořský hotel., Zdroj: Morris Architects

Většinu těžebních věží známe jako olejem páchnoucí kovová monstra, která můžeme spatřit uprostřed moře. Ovšem tato ropná plošina se od ostatních velmi liší. Upracované dělníky zde vystřídali turisté lačnící po nezapomenutelných zážitcích.

Krásy podmořského života

Seaventures Rig Resort je jedním z nejnavštěvovanějších turistických rezortů. Důvodem, proč se sem sjíždějí potápěči z celého světa, je blízkost ostrova Sipadan, řadícího se k nejlepším potápěčským lokalitám světa. Okolí ostrova je známé pro překrásné podmořské scenérie a vstup na ostrov je přísně zakázán. Vody Pacifiku jsou rájem pro milovníky potápění, a to díky úžasným korálovým útesům, které jsou domovem pestrobarevných ryb, želv a jiných mořských živočichů.

Čtěte také: Švédský ekohotel nabízí přespání v mimozemské lodi

Majitelkou ropné věže je singapurská obchodnice Suzette Harris, jejíž otec zakoupil plošinu v roce 1988. Poté ji nechal odvléci k vodám Bornea a začal se smělou realizací svého plánu. Říká se, že koupě ropné plošiny v Singapuru je stejně snadná jako koupě staré lodi, tudíž jim nic nestálo v cestě při přestavbě ropné plošiny na hotel.

Foto: Oil rig resort

Návrh přeměny ropných plošin na mořské hotely.

I když se majitelé snažili o zvelebení plošiny oživením barev, pořád se nacházíte na ropné plošině, a nelze tudíž očekávat vysoký luxus. Na plošině nejsou pětihvězdičkové apartmány ani skvostná gastronomie. To ale neodradí žádného potápěče, protože to nejkrásnější se přece nachází pod hladinou – mořský život. Rezort není tak přepychový jako spousta jiných hotelů v Malajsii, ale je unikátní svou jedinečností – koho by také napadlo na ropné plošině vystavět hotel. Jeho výjimečnost ho řadí mezi nejpopulárnější turistické rezorty.

Podívejte se, jaké zajímavé ubytování nabízí hotel na Bali

Za zmínku stojí říct, že tento nápad se velmi rychle ujal a již studio Morris Architects vytvořilo nové projekty na přestavbu nevyužitých ropných plošin na mořské hotely. V oblastech Mexického zálivu je kolem 4000 ropných plošin, které jsou hlavním znečišťovatelem moří. Tento projekt by velmi pomohl v záchraně zdejšího mořského biotopu. Jedná se  zatím pouze o obraz blízké budoucnosti.

Ovšem v dnešní době není ničím neobvyklým přilákat turisty na netradiční ubytování. Čím exkluzivnější hotel je, tím víc dychtících turistů přitáhne. Fantazii se meze nekladou, a tak se realizují i ty nejsmělejší projekty.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ropnou plošinu v Pacifiku přestavěli na hotel. Využívají ho potápěči