Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Ropné lázně jako léčebná procedura. Zarelaxujte si ve vaně plné ropy

Redakce

Redakce

20. 11. 2011

S novou metodou, jak uplatnit překypující množství surové ropy, přišli v ázerbájdžánském městě  Naftalan ležící asi 160 kilometrů severozápadně od hlavního města Baku.

Do vany s ropou se ponoříte a už nebudee chtít vylézat, Zdroj: sxc.hu

Na planinách, které velmi připomínají krajinu westernových filmů, se černé zlato těží po celá staletí. Přebytek této nedozírně ceněné kapaliny začal být místními obyvateli využíván jako lék na různé druhy onemocnění.

Specialitu asijského státu začíná ochutnávat i Evropa

Naftalanská klinika je jedním z ázerbájdžánských středisek  aplikujícím tyto léčby. Během celého roku se zde sjíždí nejenom lidé z Ruska, ale i ze Spojených Arabských Emirátů či Evropy. Naftalanská klinika představuje ozdravné lázně pro pacienty s nespočitatelným množstvím kožních onemocnění, ale i s  artritidou a revmatismem.

Vana napuštěná horkou ropou je výborná léčebná procedura

Nejpopulárnější léčebnou metodou Naftalaské kliniky jsou ropné lázně. Pacienti se ponoří do 130 litrů horké ropy o teplotě 40 stupňů. Mnoho z nich komentuje koupel slovy, že by si relaxaci v teplé ropě rozhodně protáhli na déle než na předepsaných 10 minut.

Po ropné lázni vás čeká celkové omytí

Ovšem podle Evropské unie může být delší pobyt v lázních hazardem s vlastním životem. Důvodem je, že ropu tvoří skoro z 50% naftalen, potenciálně karcinogenní uhlovodík.

Avšak doktoři z kliniky odporují, že během let vyzkoušelo ropné lázně v Naftalanu více než milion lidí a ani jeden z nich netrpí žádnými komplikacemi. I přes tato zjištění je pro jistotu stanoven nejdelší limit koupele, a to  10 minut denně během desetidenní léčebné kúry.

Jak ropu co nejvíce zužitkovat?

Podle doktora Alifa Zulfugara, manažera Naftalanské kliniky, ropa používaná do léčebných lázní, znamých pod názvem Naftalan, je příliš těžká pro průmyslovou výrobu, proto je používaná pouze pro terapeutické účely.

Čtěte také: Lázně jsou pořád více oblíbené. Zajeďte si zarelaxovat i vy

Ropou se naplní tankery a po jejich doručení na kliniku se zahřívá a lije do van určených ke koupání. Z nespotřebovaného zbytku surové ropy se získává pryskyřice, se kterou se nátírají pacientům končetiny. Tento postup má vliv na nervový i krevní systém a zmírňuje bolesti v kloubech.

Pár kapek ropy pro štěstí

Personál Naftalanských lázní ujišťuje, že pacienti jsou po koupeli řádně umyti. I přesto si každý pacient odnáší pár kapek ropy s sebou. Jejich kůže je totiž prosáklá a během dalších dvou až tří dnů vylučuje další zbytečky ropy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ropné lázně jako léčebná procedura. Zarelaxujte si ve vaně plné ropy