Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Rod Stewart představuje výběr nejlepších z nejlepších amerických popových songů

Alena Uhlířová

Alena Uhlířová

11. 3. 2011

FOTO: Rod Stewart!Recenze!Rod Stewart nám servíruje velmi sladké menu. Čtrnáct romantických, snových skladeb – pro někoho hudba doprovázející krásný večer se sklenkou červeného, pro jiného přeslazené serenády bez náboje.

FOTO: Rod Stewart

Rod Stewart vydává CD The Best of..., Foto: YouTube.com

Rod v minulosti nahrál několik cédéček, ve kterých shromáždil největší hity americké popové klasiky. Tato série, nazvaná The Great American Songbook, měla u příznivců jemné hudby velký úspěch – na celém světě se prodalo přes sedmnáct milionů nahrávek. Nyní přichází výběr toho nejlepšího –  The Best of… The Great American Songbook. Deska představuje pro Roda Stewarta a jeho fanoušky srdcovou záležitost.

Jedinečné písně s vlastním charakterem

Lehkost a citlivost – na jedné straně je cítím z každé skladby, Rodův hlas proplouvá se svou nezaměnitelnou barvou až do těch nejvzdálenějších a nejtmavších koutů. Atmosféru celého alba podtrhuje fakt, že všechny písně jsou zpívány za doprovodu velkého orchestru. Orchestr, především smyčce, dodávají skladbám na vznešenosti a noblese. Na druhou stranu ale musím říct, že jsem si na Rodův hlas musela zvyknout – musím si na něj zvykat pokaždé, když jeho CD dám do přehrávače.

Stewart se ve skladbách pomalejšího charakteru přímo vyžívá. Hraje si se svým hlasem, vychutnává si frázování, které je v pomalejších skladbách možná obtížné, pokud je ale provedené správně, píseň získává svůj nezaměnitelný charakter a potřebnou dávku jedinečnosti. Položí se do skladby celou svou osobností, vychutnává si každý tón a nechá se unášet svým hlasem do světa nekonečných možností.

Gerschwin, Kern, Duke – to jsou jen některá slavná jména, jejichž skladby se na albu objevují. Nejvíce mě však oslovila Lawrencova Beyond the Sea. Tahle skladba v sobě má naději a radost zároveň. Její kompozici pak úžasně vyzdvihují saxofonové vyhrávky.

Album obsahuje i skladby, které v podání Roda Stewarta nezní vůbec dobře. Skladba The Way You Look Tonight má úžasnou melodii i text, ale způsob, jakým ji zazpíval Rod Stewart, je tragický. Skladba je přeslazená a v jistém ohledu také nevyvážená. Skvělá píseň tak ztratila své kouzlo. Je to jako moderní parodie na klasický horor.

FOTO: Rod Stewart

Rod Stewart, Foto: YouTube.com

What a Wonderful World je další píseň, kterou bych na této Bestofce raději neslyšela. Žádný interpret ji asi nikdy nezazpívá tak jako Louis Armstrong. Nikdo jiný jí nepropůjčí takový lesk a nedodá onu hloubku, kterou vyžaduje. Jediné, čím by se přede mnou mohl zpěvák obhájit, je sólo foukací harmoniky, jejíž zvuk nabízí skladbě nový rozměr.

Přesto, že je Rod Stewart svým způsobem extravagantní a jeho projev může působit poněkud podivně, má svůj styl, kterého se drží už hezkých pár let. I když jeho hlas místy připomíná mečení, je v něm jistá dávka pohody a něhy. Se svým hlasem a zjevem je typ osobnosti, kterou budete buď milovat, anebo nenávidět po celý svůj život…

Rod Stewart – The Best of… The Great American Songbook

Vydáno: 2011

Skladby: Long Ago And Far Away, Someone to Watch Over Me, They Can’t Take That Away From Me, Beyond the Sea, You’ll Never Know, Time After Time, I Can’t Get Started, The Way You Look Tonight, Bye Bye Blackbird, These Foolish Things, But Not For Me, What a Wonderful World, My Foolish Heart, I’ll Be Seeing You

Celkový čas: 50:36

Vydalo: Sony Music

Hodnocení: 3 ***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Rod Stewart představuje výběr nejlepších z nejlepších amerických popových songů