Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Richard Jenkins: Z řidiče náklaďáku se stala uznávaná hvězda

!Profil herce!Tvrdí o sobě, že je konzervativní introvert a má rád svůj klid, nebojí se však chytit příležitost za pačesy a zahrát si třeba po boku Johnnyho Deppa. Přečtěte si biografii tohoto nenápadného, ale talentovaného herce.

FOTO:Richard Jenkins jako Nathaniel Fisher v seriálu Odpočívej v pokoji

Richard Jenkins jako Nathaniel Fisher v seriálu Odpočívej v pokoji, Zdroj: distributor seriálu

Richard Jenkins se narodil a vyrostl v americkém státě Illinois. Nedá se říct, že by pocházel z uměleckého prostředí, jeho otec byl zubař a matka zůstávala v domácnosti. Samotný herec si koneckonců také vyzkoušel poctivou práci, a to když svého času jezdil s nákladním automobilem. Brzy však přesedlal na umělecké řemeslo, vystudoval herectví na Illinois Wesleyan University a poté se přestěhoval na Rhode Island.

Tam také započala jeho herecká kariéra, nejprve na prknech, která znamenají svět, v roce 1974 se pak dočkal i první role před kamerou v televizním filmu Feasting with Panthers. Od té doby se ve filmech objevoval pravidelně, můžeme ho spatřit například ve snímcích Čarodějky z Eastwicku, Něco na té Mary je, Já, mé druhé já a Irena či Po přečtení spalte. Divadlu ale zůstal věrný ještě dobrých deset let.

Vystřihl si i roli pohřebáka

Srdce televizních diváků si Richard získal v roce 2001 rolí Nathaniela Fishera, majitele pohřebního ústavu v seriálu Odpočívej v pokoji. Jeho postava sice zahyne hned v první epizodě, to jí ale nebrání vstupovat do děje prakticky v každém díle a nevybíravě komentovat okolní dění. Spolu se svými kolegy na place za tuto roli získal nominaci na Screen Actors Guild Award.

V době natáčení seriálu navštívil skutečný pohřeb. Tam mu na rameno zaklepala žena, očividně seriálová fanynka. „Natáčejí to?“ otázala se dychtivě. Prý opravdu nežertovala a Richard na tuto příhodu vzpomíná dodnes.

O životní roli rozhodla jediná večeře

Opravdový průlom v jeho filmové kariéře představuje film Nezvaný host z roku 2008. Herec se role stárnoucího univerzitního profesora, jehož život změní mladý syrský hráč na džembe Tarek, zhostil bravurně a zkušenosti se hrou na bicí, které se věnoval v mládí, mu přišly vhod.

Role byla koneckonců napsána přímo pro něj. Richard i režisér Thomas McCarthy totiž jednou natáčeli v Los Angeles dva odlišné filmy, ale bydleli ve stejném hotelu. Dali si spolu večeři, popovídali si a za nějaký čas McCarthy Richardovi zavolal s nabídkou práce na Nezvaném hostu. Slovo dalo slovo a nakonec Richard získal i nominaci na Oscara.

FOTO: Richard Jenkins jako Walter ve filmu Nezvaný host

Role Waltera byla Richardovi šitá na míru

V českých kinech můžete Jenkinse momentálně vidět ve snímku Rumový deník, natočeného podle předlohy Huntera S. Thompsona. Objevil se zde jako Lotterman, servilní šéfredaktor portorického plátku, který najme začínajícího redaktora s tváří Johnnyho Deppa.

Přestože je ale Richard ve filmové oblasti poměrně úspěšný, chybí mu divadlo. Dle svých slov postrádá hlavně zkoušky a všechny osoby v Trinity Repertory Company, což je divadelní společnost, se kterou 14 let působil. Vrátit se na divadelní prkna ale neplánuje, sám říká, že už bohužel ztratil formu.

O Richardův osobní život se paparazzi opravdu moc nezajímají. Nevěra, drogová závislost, vážná nemoc… Nic z toho herce naštěstí nepotkalo. Právě naopak, žije ve šťastném manželství se svou ženou Sharon, která pracuje jako choreografka. Poznali se na univerzitě a mají spolu dvě dospělé děti. Stále žijí na Rhode Island, kde Richard není v centru hollywoodského dění. Zkrátka tak, jak to introvertnímu herci vyhovuje.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Richard Jenkins: Z řidiče náklaďáku se stala uznávaná hvězda