Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Všichni jsou v pohodě. A to i bez marihuany

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

5. 4. 2010

Všichni jsou v pohoděNěkdo by řekl, že Robert de Niro má už dost důchodcovských rolí a střihne si zase nějakého toho chladnokrevného mafiosa, případně drsného boxera. Omyl. Tentokrát objíždí své děti, kárá je a mentoruje… A je v pohodě.

Všichni jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Všichni jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Možná mu to tak vyhovuje. Možná se musí jen přizpůsobit svému věku. Každopádně každý velký fanoušek jeho starších mafiánských rolí musí nad tímto novým dramatem s humornými vsuvkami zaplakat. Schválně snímek pojmenovávám takto krkolomně. Jak některé filmové databáze, tak i rozverný plakát svým vzhledem totiž hlásají: bude to komedie, zasmějete se! Ano, chvílemi. Jako celek se ale jedná o čistokrevné drama, během něhož budete soucítit s hrdinou, odsoudíte zkažený svět okolo a ukápne vám i nějaká ta slzička.

Tatínek de Niro

Už samotná zápletka nepůsobí zrovna komediálně. Dobrácký Frank (Robert de Niro) se po smrti manželky snaží udržovat rodinu dál v kontaktu. Když mu ale všechny děti odřeknou grilovačku, rozhodne se je navštívit sám. Tak začíná cesta po celých Státech, kdy zjišťuje, že jeho dcery (Kate Beckinsale a Drew Barrymore) a syn (Sam Rockwell) mu celou dobu lžou. Navíc mu zatajují, kde se skrývá jeho čtvrtý potomek. Jak se s takovým rozčarováním vyrovná?

Vlastně na to všechno, co mu namluvili, docela pohodově. Až jsem si říkala, že by mi Robert jako otec vůbec nevadil. On je taky bohužel to jediné, co drží film nad vodou. Scénář není nijak objevný a rozuzlení na konci diváka nepřekvapí, ani mu neřekne nic nového.

Všichni jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Všichni jsou v pohodě, Zdroj: distributor filmu

Co ale britskému režisérovi Kirku Jonesovi (známý snad jen pro Kouzelnou chůvu Nanny McPhee) stoprocentně vychází, jsou dojemné scény. Díváte se na něco, z čeho klišé jen kape, vlastně si až říkáte, že ta scéna je vyloženě blbá. A pak se rozbulíte. I když jste třeba dospělý muž. Postava tatínka/dědečka Franka je totiž plná odkazů na skutečný svět, ve kterém se dějí podobné věci, jaké on zažívá. Nedej bože, pokud jste chlap před šedesátkou, jehož děti se osamostatnily a už je téměř nevídá.

Očima Kateřiny Mikešové: Všichni jsou v pohodě je film zkrátka pohodový. Neublíží a na druhou stranu ani nijak neohromí. Emočně sice poměrně slibný příběh se ztrácí v podivně nijakých scénách a záběrech. Na žehlení ideální, v kině ztráta času a peněz.

Epizodní vedlejší role

Ostatní herci schytali díky scénáři epizodní role. Tatínek někam přijel, pozdravil se s dcerkou, byl tam dvacet minut filmu a zase odjel. A takhle prostřídá všechny tři známá jména, z nichž jsou obě dámy krásné a Rockwell jako jediný aspoň i zajímavý. Jeho postava je sympatická, upřímně zahraná a když mu na konci vhrknou slzy do očí, každá žena by mu nejraději skočila kolem krku.

To je možná problém i samotného de Nira. Sice je ve snímku perfektní, když se ale podíváte na fotografie z premiéry, laškuje se svými filmovými dcerami a obě na něm očima jen visí. Třeba jeho drsnější role ještě nejsou za zenitem, třeba nemusí skončit jako bodrý senior.

Poslední věc, která stojí za zmínku, je titulní písnička. (I Want to) Come Home napsal a nazpíval božský Paul McCartney a málem za ni získal i Zlatý Glóbus. Pro USA Today sám řekl: „Dokážu se celkem dobře vcítit do role chlápka, kterému zestárly děti, přišel o svoji ženu – matku těchto dětí, a teď se je snaží všechny přimět, aby k němu dorazily aspoň na Vánoce. Rozumím mu.“ Dojemnou písničku si můžete poslechnout na odkazu výše. Ve videu najdete i scény z filmu.

Všichni jsou v pohodě (Everybody’s Fine)

Drama
USA / Itálie, 2009, 99 min

Režie: Kirk Jones
Hrají: Robert De Niro, Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell, Katherine Moennig, Lucian Maisel, James Frain, Melissa Leo, Brendan Sexton, Mattie Hawkinson

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Všichni jsou v pohodě. A to i bez marihuany