Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Vražedná hra. Detektiv Alex Cross vás doprovodí do říše snů

Marek Benda

Marek Benda

11. 1. 2013

OBR: Alex Cross

Být detektivem v oddělení vražd má své háčky. Nízký plat, málo času na rodinu a zapeklité případy. Ani to, když se do hry vmísí psychicky narušený jedinec, nelze považovat za benefit.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/alex-crossvrazedna-hra/]

Film si vypůjčuje knižní postavu z pera Jamese Pattersona. Detektiv a soudní psycholog Alex Cross spolupracuje s dvěma kolegy, je vynikajícím odborníkem na profil zločince a na místě činu dokáže z jednoho smítka prachu vyčíst, co budete mít druhý den k snídani.

Americký režisér Rob Cohen není ve filmovém světě nováček. Prvními známými filmy v jeho kariéře jsou životopisný Dračí život Bruce Lee a fantasy pohádka Dračí srdce. Cohen je znám také svou spoluprací s Vin Dieselem, s nímž natočil první díl adrenalinové série Rychle a zběsile a akční film xXx.

Úvodní sekvence nahánění zločince uvozuje tři hlavní aktéry v rytmu střelby. Jako návnada na pozornost zabere. Ale už během honičky a po jejím skončení prostupují na povrch chyby a nedostatky, které se po zbytek dění rozšiřují a jsou více patrné. První polovina filmu působí jako televizní seriál.

Prvotní seznámení s Alexem Crossem (Tyler Perry), Thomasem (Edward Burns, který svými rysy neustále vyvolává pocit, že se díváte na Richarda Geera) a Monicou (Rachel Nichols) je účelové. Monica postřelí pronásledovaného, Thomas zařve: stůj! a Alex jako velitel skupiny ho samozřejmě dopadne. Řemeslné zpracování ustupuje do pozadí, aby se mohly postavy předvést. Honička se stává nepřehlednou.

OBR: Alex Cross

Kdo s koho? Zdroj: Bontonfilm

Jejich pozdější vystupování se omezí na typické hrdiny. Alex je naprostý profesionál, ženatý s dvěma závazky. Thomas má působit jako drsný hláškující parťák (narážka na Harryho Pottera je sice povedená, ale umělá, násilně vložená), který spí se svou kolegyní Monicou. Ta je tam jen proto, aby se mužský divák měl na co dívat. Postavy jakoby parodují skvěle zahrané, ale hlavně napsané charaktery. Dialogy jsou rádoby úderné a vtipné.

Pavlína NouzováOčima Pavlíny Nouzové: Kdyby geniální a nadaný detektiv Alex Cross neměl proti sobě záporáka s tváří pohublého Matthewa Foxe, ani by nemělo smysl na tento film chodit. Sice častý kandidát na Zlatou malinu (i letos!) Tyler Perry tentokrát není nijak nesnesitelný a vzbuzuje i jisté sympatie, ovšem po režisérské stránce je film zcela nezvládnutý. Hlavní hrdina chrlí podivné závěry ve stylu slabého pokračovatele Sherlocka Holmese a díky vadném střihu stíhá uhýbat před kulkami. Takhle prosím ne.

Hodnocení: 2**

Nejpovedenější postavou je psychicky vyšinutý nájemný vrah (Matthew Fox), který se vyžívá v utrpení a bolesti. A výborně kreslí uhlem. Hlavní nepřítel naprosto převyšuje ostatní postavy. Je zajímavější svou charakteristikou. Nebylo by od věci natočit celý film z perspektivy vraha, nikoliv detektiva, jehož jméno však nese anglický název filmu.

[youtube_660]h9n05UCSecc[/youtube_660]

Samotný příběh je jen kulisou pro hrdiny, aby si měli kde hrát. Vytváří namíchaný koktejl očekávaných situací. Chybí zde snaha o to, šokovat diváka, ponořit ho do víru vyšetřování. Vše probíhá hladce a jakoby nezúčastněně. Jednotlivé segmenty zvratů jsou vypůjčeny z různých filmů, kde to bylo sehráno lépe. Navíc snímek ústí ke zcela jasné, ničím nepřekvapující pointě.

Zavražděný potenciál

Film má jistý potenciál, který je utopen ve výše zmíněných prohřešcích. Schází napětí, souznění s hrdiny nebo přinejmenším zvrácená podívaná.

Kdyby se na tom zapracovalo, výsledek by byl jiný jako po plastické operaci obličeje. Tvůrci si mohli více pohrát se scénářem a s profily postav. Nemuseli by se bát přidat do obstojné základny příběhu naturalistické scény mučení. Explicitní nahota by také byla na místě. Ale to se bavíme o jiné vizi.

OBR: Alex Cross

Na mě stejně nemáš, kamaráde.

Vražedná hra je prázdnou skořápkou. Drží pohromadě jen jako film na dobrou noc, když jste unavení po celém dnu. U plnohodnotného filmu byste usnuli, ačkoliv by byl zajímavý. A to by bylo plýtvání. Proto tu je Alex Cross, aby vás doprovodil do říše snů. Konec je jasný od začátku, o nic zajímavého nepřijdete.

Vražedná hra (Alex Cross)

USA, 2012, 101 min.
Akční/Krimi/ Mysteriózní

Režie: Rob Cohen
Hrají: Tyler Perry, Edward Burns, Matthew Fox, Rachel Nichols, Jean Reno, Carmen Ejogo, Cicely Tyson, Yara Shahidi, John C. McGinley, Sayeed Shahidi, Bonnie Bentley

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vražedná hra. Detektiv Alex Cross vás doprovodí do říše snů