Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Vražda pro pár vidliček. Pantomima zabila detektivní klišé

Redakce

Redakce

14. 1. 2012

FOTO: Vražda pro pár vidličekSlužebníci lorda Alfréda vraždili v brněnském HaDivadle beze slov. Jejich neverbální autorské představení Vražda pro pár vidliček ukázalo, že dobrý detektivní příběh se dá zahrát jen s použitím pantomimických gest.

FOTO: Vražda pro pár vidliček

Houslové sólo pro vousatou stařenku zahájilo představení Zdroj: Tomáš Bartoš, HaDivadlo

Brněnské HaDivadlo poskytlo své prostory divadelní skupině Služebníci lorda Alfréda. Jejich originální představení Vražda pro pár vidliček kombinuje prvky pantomimy a němé grotesky.

Jak se dostat na JAMU? Připravte se na psychotesty

První díl autorského cyklu Agáta myslí! měl ambici zbořit klišé, a to, že detektivní příběh se dá ztvárnit jedině s použitím slov. Mladí divadelníci ukázali, že to jde i bez mluvení.

Kdo jsou Služebníci lorda Alfréda?

Jádro divadelního souboru Služebníci lorda Alfréda tvoří absolventi ateliéru klaunské, scénické a filmové tvorby na Divadelní fakultě JAMU v Brně. Od svého vzniku v roce 2007 vytvořili množství autorských představení, včetně jazzově improvizačního večírku Jokebox, ve kterém hrají téma na přání diváků.

Správná detektivka nesmí postrádat napětí, osobu chytrého (či méně chytrého) detektiva, proradného vraha a samozřejmě nebožtíka zavražděného za záhadných okolností. O mrtvoly ve Vidličkách rozhodně nouze nebyla. Vraždilo se venku, doma i v restauraci tak vtipně a svérázně, že by to málokteré verbální představení dokázalo.

Celý příběh začal příchodem stařenky, z níž se vyklubal vousatý Miroslav Kumhala. Její četba detektivních příběhů ve stylu Agathy Christie vtáhla publikum do literárního světa vražd.

FOTO: Vražda pro pár vidliček 2

Vraždilo se ve velkém a jen pro pár vidliček

Kumhala zahrál svou roli na jedničku. Milý úsměv, shrbená záda, pomalé pohyby, v ruce šálek s čajem, v knihovně schovaná lahvinka něčeho ostřejšího. Chyběla jen hůl v třesoucí se ruce staré paní. V průběhu představení se stařenka do děje příliš nevměšovala, o to efektnější byl její výstup na konci, kdy revolverem rozšrotovala otravný, věčně vyzvánějící telefon.

Když je přehrávání žádoucí

Ostatní herci vystřídali několik postav a obměnili několik kostýmů. Miroslav Sýkora, Roman Blumaier i Sára Venclovská hráli všichni výborně.

Během představení ztvárnili scény jak z chaplinovské grotesky. Výrazná gesta a přehrávání se skvěle hodily do takto laděného divadla. Sára Venclovská coby jediná žena (když nepočítám babičku Kumhalovou) hrála tak expresivně, že bavila ze všech herců nejvíce.

FOTO: Vražda pro pár vidliček

Groteska a pantomima nerovná se nuda

Detektivní příběh byl plný absurdních situací, vtipů a scének doplněných různými zvuky a swingově laděnou hudbou. Ukradené vidličky hrály v příběhu klíčovou roli. Tři vraždy se odehrávaly za přítomnosti tří svědkyň a vyšetřujícího detektiva. Každá z nich ukázala specifické bizarní okolnosti, které se propojily v závěrečné němé výpovědi vraha.

Nepřehlédněte: Vybrali jsme nejlepší divadelní zločiny

Bezeslovné napětí rozčíslo až vrahovo nečekané zvolání směrem k detektivovi: „Neřeknu ti ani hovno!“ Tato verbální vložka však poněkud zkazila atmosféru, která byla do té doby postavená na výrazných pohybech a gestech. Pantomimické ztvárnění věty by určitě pobavilo mnohem víc.

Také některé scény mohly být propracovanější, protože vtipy občas vyzněly naprázdno. Stačilo se však podívat do laskavé vousaté tváře stařenky a rozpaky byly pryč.

Příběh brněnského magistrátu

Scéna studia HaDivadla neposkytuje prostor pro megalomanské scénické zpracování. Atmosféra na jevišti i v hledišti, kde se sedí na schodech na polštářcích, je skutečně komorní. I tak se ale tvůrcům povedlo vytvořit pomocí jednoho křesla a knihovny útulnou atmosféru babičkovského obýváku.

FOTO: Vražda pro pár vidliček 3

Vášnivá čtenářka detektivek přihlížela zločinu po celou dobu představení

Červená stěna s průřezem poskytovala prostor několika gagům. Včetně toho posledního, kdy se neposlušná zbraň vymkla kontrole zmateného detektiva.

Představení uvedl a zakončil moderátor, jeden z členů souboru. S britským přízvukem a kostkovanou čepicí na hlavě v závěru přinesl mimo jiné i zamyšlení nad dějem dalšího dílu projektu Agáta myslí!

„O čem bude další část? Třeba o rozkrádání brněnského magistrátu v hlavní roli s pizdou (neboli primátorem, pozn. autorky) Onderkou.“ Moderátor na závěr glosoval přesně ve stylu celého představení a zcela tím odrovnal publikum.

Celkově přinesl soubor svěží vítr do zatuchlých vod tradičních inscenací. S vtipem, originalitou a sebeironií se divadelníci vysmáli všem zaběhlým klišé. Publikum se bavilo a odměnilo herce nadšeným potleskem. Alternativní mladý pohled na stokrát omílané téma se trefil do černého.

Nechme se překvapit, co tvůrci vymyslí příště. Od Služebníků lorda Alfréda můžeme čekat ledacos, nudu ale určitě ne.

Vražda pro pár vidliček

HaDivadlo Brno

Autor: Služebníci lorda Alfréda

Režie: Martina Krátká

Hrají: Sára Venclovská, Roman Blumaier, Miroslav Sýkora, Miroslav Kumhala

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Vražda pro pár vidliček. Pantomima zabila detektivní klišé