Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Ve filmu Naboř a ujeď překvapí pouze dredy Bradleyho Coopera

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

26. 9. 2012

FOTO: Nabor a ujed (2012)Ochrana svědků, zlodějský gang, zrzavý policista, problémy s otcem a ještě mnohem víc se vešlo do nové akční komedie. Myslíte si, že více znamená lépe?

Chtěl bych udělat takový hezký malý film, řekl si jednoho krásného rána Dax Shepard. Probudil se právě vedle své snoubenky Kristen Bell, pro čerstvé rohlíky dojel svým černým Lincolnem Continental a někde mezi tím napsal scénář k filmu Naboř a ujeď, kde by se všichni tři mohli setkat a společně si užít trochu legrandy. No a výsledek se teď v nějakých sto minutách roztahuje na plátnech kin.

Kdo je Dax Shepard? Kromě toho, že vystudoval antropologii a momentálně je zasnoubený s herečkou Kristen Bell, tvrdí, že je plně oddaný herectví. Začínal v reality show na MTV a poté se objevil ve filmech jako Dvanáct do tuctu (2003), Nekecej a pádluj (2004) nebo v seriálu Famílie. Jeho prvním pokusem o režii byl krátkometrážní film Reunited (2010), následovala komedie Brother’s Justice (2010) a nynější Naboř a ujeď. Na všech těchto filmech spolupracoval se svým kamarádem Davidem Palmerem.

Naboř a ujeď skutečně je malý film s malou zápletkou. Charlie (Shepard) žije se svou přítelkyní Annie (Bell) a v kůlně mu stojí nepoužívaný Lincoln Continental. Zde tedy podobnost s režisérovým životem. (Je až s podivem, že film nemá nálepku podle skutečné události.) Annie dostane nabídku práce v Los Angeles. A protože ji Charlie miluje a chce ji na pohovor dovézt, opráší Lincolna a vydají se na cestu.

FOTO: Nabor a ujed (2012)

A máš mě teda rád, že jo? Zdroj: HCE

Jenže ouha, Charlie je v ochraně svědků, protože před pár lety ve Městě andělů svědčil proti svým zlodějským kamarádům. Není se tedy čemu divit, že jeho návrat nezůstane bez povšimnutí. Alex (Bradley Cooper), Neve a Alan se již nemohou dočkat, aby mladou dvojici jak se patří uvítali.

Očima Ondřeje Novotného: Akční, romantická, a ještě k tomu komedie? To zní jako dost divoká kombinace, jenže v případě Naboř a ujeď kupodivu funguje. Z části díky sympatickým hercům, především ale kvůli tomu, že když se film snaží bavit, skutečně se mu to daří. Uvolněná, a přitom dostatečně napínavá zápletka ze snímku komedii roku nedělá, ale deštivé sobotní odpoledne rozhodně zpříjemní.

Hodnocení: 4****

Příběh filmu je poměrně tuctový, o překvapení nejenže je nouze, ale nenajdete zde prakticky žádné a do toho všeho osmdesát minut ze sta někdo někam jede. Filmový divák je zvyklý, že jednou za čas se v kině objeví Vin Diesel, jezdí v autě a pronáší moudra o životě. Zde však chybí a snímku místy dochází palivo. Z kopce sice zdánlivě jede na plný plyn, ale jakmile se dostane na rovinku, dojde mu dech.

[youtube_660]Tk67aE5PWXw[/youtube_660]

Dost již bylo automobilových metafor. Film zkrátka je koukatelný, jen dokud vás neomrzí honičky. Pokud Shepard zrovna neřídí (a občas i když ano), vede rádoby vtipné debaty se svou přítelkyní nebo bývalým kamarádem na téma homofobie, násilí a znásilnění ve vězení. Je vidět snaha o jakousi gangsterskou grotesku, která ale vyžaduje stoprocentní souznění s jejím specifickým humorem.

Pár dobrých nápadů, spousta nudy

Komedie sází také na poměrně neokoukané herecké obsazení. Kromě Kristen Bell, která již od dob seriálu Veronica Mars vypadá a hraje stále stejně, a Bradleyho Coopera, jenž však s dredy a v teplákovce není takřka k poznání, jde převážně o televizní herce. Ti však hrají jen tak dobře, jak jim dovoluje scénář, a mantinely to rozhodně nejsou široké.

Částečně pozitivně lze hodnotit také hudební doprovod filmu. Slovo částečně je na místě, protože jde o soundtrack kompilační, nikoliv originální. Jak však ukazuje například filmografie Quentina Tarantina, častokrát vhodně vybrané převzaté písničky předčí stokrát slyšený akčně-romantický studiový mix.

FOTO: Nabor a ujed (2012)

Bradley má rád psy, teplákovky a setkání s přáteli.

Nepochybuji o tom, že Naboř a ujeď si získá své diváky. Nabízí totiž zaručené kombo – romantickou linii o chytré a silné dívce, kterou miluje milý a hodný chlapec, a akční linii o drsném a šikovném zloději aut, který řídí jako závodník. Prostě jasná volba pro jakékoli rande, která neurazí žádného ze zúčastněných.

Zároveň je to ale hrozivě málo. Naboř a ujeď nemá originální zápletku, dobré hlášky ani příliš sympatické postavy. Slušná hudba a automobilové honičky odvádějí pozornost jen z části. Zbytek času se divák, kterému vtipy s iPhonem nic neříkají, nudí. Snad se mu dokonce zasteskne po plešaté hlavě, která odjíždí v zapadajícím slunci a při tom mrmlá, že není důležité zúčastnit se, ale vyhrát. U filmu to tedy rozhodně platí.

Naboř a ujeď (Hit and Run)

Akční / Komedie / Romantický / Road movie
USA, 2012, 100 minut

Režie: Dax Shepard, David Palmer
Hrají: Dax Shepard, Kristen Bell, Bradley Cooper, Joy Bryant, Ryan Hansen, Beau Bridges, Tom Arnold

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve filmu Naboř a ujeď překvapí pouze dredy Bradleyho Coopera