Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

RECENZE: V Pardubicích se vyprávěla Historka o sv. Magdě. Ze scénářů

FOTO: Historka o sv. MagděMalá scéna Východočeského divadla Pardubice vyprávěla Historku o sv. Magdě poprvé v České republice. Nejenže se četla přímo ze scénářů, ale nabídla zajímavý výlet do dramatu německých autorů. Režisérka Lucie Málková uchystala s herci velmi zajímavou podívanou.

FOTO: Historka o sv. Magdě

Martina Sikorová ztvárnila utrápenou Magdu. Zdroj: Michal Klíma, VČD

Scénické čtení má ve Východočeském divadle určitou tradici. Během několika málo zkoušek si režisér s úzkým kruhem herců převypráví základní osnovu inscenace. Několikrát si přečtou text a na malém prostoru jeviště Malé scény si připraví pár kulis. Herci celé představení drží scénář v rukou.

Čtěte také: Zpíváte rádi v dešti? Herci Východočeského divadla ano

Tentokrát pro scénické čtení zvolili poměrně neznámou autorku Johannu Kaptein. Vybrali si její hru Historka o sv. Magdě, která nejenže má premiéru ve Východočeském divadle, ale dokonce je to první ztvárnění hry v České republice.

FOTO:Vyprávění Historky o sv. Magdě

Herci pomocí scénářů vyprávěli Historku o sv. Magdě.

Hra se zabývá velmi zajímavou tematikou. Diváci očekávají příběh světice, ale místo toho přijde příběh ženy, která se stane nejprve milenkou ženatého muže a pak uprchlicí. V baru, kde se opije, je znásilněna a za manžela si vezme muže, po jehož boku se dusí. A protože s ním neumí žít, během svatební noci jej zabije.

Východočeské divadlo použilo ke ztvárnění velmi zajímavou formu. Umístilo inscenaci do jedné kavárny a jen s drobnými úpravami kulis se zde odehrálo celé představení. I kostýmy, jež mají herci oblečené, ladí ke hře dokonale. Herci se pohybují celé představení v blízkosti diváků a nabízejí jim tak možnost být při tom. I to umocňuje celkovou atmosféru.

FOTO: Historka o sv. Magdě - Romana Chvalová

Střet manželky a milenky v obchodě se spodním prádlem, i to se může stát.

Johanna Kaptain nepoužívá ve svých hrách přesně určené postavy k textům. Právě proto je každé pojetí zcela originální. Původně je hra pouze pro 5 osob, ale režisérka Málková obsadila 6 herců. Přidali postavu Magdy.

Nepřehlédněte: Liška v kurníku slibovala satirickou komedii. Vlk taky sliboval

Rozložení textu se vymklo kontrole. Diváci se ztráceli v postavách i v ději. Nakonec ale stejně nadšeně tleskali. Každý detail, který jim unikl, si pak doplnili během diskuse, která následovala po představení.

FOTO: Historka o svaté Magdě

Vyprávění, které chytilo za srdce i pohoršilo.

Na představení se přišli podívat i herci z Východočeského divadla Ladislav Špiner, Lída Vlášková a také Jindra Janoušková. Představení zhlédl i ředitel divadla Petr Dohnal. Práci herců pozorovala z hlediště i režisérka Lucie Málková.

Historka o sv. Magdě

Východočeské divadlo Pardubice

Režie: Lucie Málková

Hrají: Jan Hyhlík, Romana Chvalová, Ludmila Mecerodová, Petr Semerád, Martina Sikorová, Petra Tenorová

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V Pardubicích se vyprávěla Historka o sv. Magdě. Ze scénářů