Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Liška v kurníku slibovala satirickou komedii. Vlk taky sliboval

Aneta Filipová

Aneta Filipová

6. 3. 2012

FOTO: Liška v kurníku, aneb...V Pardubicích je Festival smíchu v plném proudu. Východočeské divadlo uvedlo svou soutěžní komedii Liška v kurníku aneb pan ministr v Kmínovicích. TOPZINE.cz vám přináší další festivalovou recenzi.

FOTO: Liška v kurníku, aneb...

Ředitel festivalu a divadla Petr Dohnal na vehiklu, který v Kmínovicích jen tak někdo nemá Zdroj: Jiří Sejkora, VČD

Východočeské divadlo vyrazilo do boje o festivalový titul Komedie roku 2012 se satirickou komedií Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích. Povedený podtitul Jak to dopadne, když se někam zavede dřív politika než elektrika láká na hravě kousavou podívanou, která ale nepřijde.

FOTO: Logo festivaluKmínovice jsou vesničkou bez moderních návyků, obyvatelé žijí jako rodina, nedotčení politikou a jejími intrikami. Klid vesnice naruší příjezd ministra Dulnikera (Zdeněk Rumpík), který se na venkov přijede zotavit ze svých stresujících politických povinností. Trpí ovšem jedním neduhem, je závislý na svých projevech a funkci, a tak zavede kmínovským politiku.

Titul je dramatizací stejnojmenné prózy světoznámého židovského spisovatele a dramatika Ephraima Kishona. V programu tvůrci obdivují Kishona za jeho schopnost rozrýt ironií a satirou pevnou půdu pod nohama všem politikům, kazatelům a fanatikům.

Kdo to zaplatí? Bez obav, na to máme daně. Ať platí ten, kdo má smůlu.

Tuto schopnost ale dramaturgicko-režijní koncepce (Martin Tichý, Tomáš Syrovátka) nedokázala sdělit. Inscenace  stojí převážně na nadčasových myšlenkách předlohy, která nabízí prostor pro mnohem větší míru aktualizační satiry a nadsázky, než tvůrci zvolili.

FOTO: Liška v kurníku, VČD

Vesnická rvačka je velká politika

Rámec inscenace tvoří podobenství o směřování lidstva k biblické potopě. Metaforu naznačuje úvodní scéna připomínající pohyblivý betlém a závěrečná scéna: Tak tady někde bývaly Kmínovice.

Co nás na GRAND Festivalu zaujalo: Morávkovi Světáci

Dramatizace nechává původní místo děje v Izraeli, k čemuž se váže i využití židovského hudebního motivu. Hudba (David Smečka), hravě uchopená scéna (Hynek Dřízhal) a kostýmy (Tereza Venclová) dokreslují vesnickou kocourkovskou poetiku. Tvůrci vedle kresleně působících prostorových kulis v zadním plánu využili i zespoda vedené loutky zvířat a pohyblivé šlapací stroje.

FOTO: Liška v kurníku, aneb...

Co dělat, když satira není satirická?

Tyto složky inscenace slibují  hravost a nadhled, ale ve výsledném tvaru se jich nedočkáme. Režie zároveň příliš dobře nedemonstrovala hlavní a dílčí témata inscenace.

FOTO: Kristýna PleškováOčima Kristýny Pleškové: Inscenace Liška v kurníku se snaží humornou cestou ukázat život lidí v primitivní vesničce, kam dorazí politický život dříve, než čekali. Inscenace byla sice humorná, ale místy mi přišla zmatená a nepřehledná. Velice mě zaujaly kostýmy a rozložení scény s pohyblivými kulisami. Ovšem inscenace mě celkově nezaujala.

Hodnocení: 60 %

Satirické narážky, na které by měl být kladen důraz, splývaly s dílčími epizodami, například milostnými aférami ministra Dulnikera a jeho asistenta.

Místo sexu svetr s jelenem

Pojetí sexuálně laděných scén jde až na scénu, ve které Dulniker dostane od své milenky nečekaně místo milostného požitku upletený svetr, ruku v ruce s prvoplánovým vtipem.

FOTO: Petr Dohnal, Romana Chvalová, VČD

Manželky umí často tahat za správné nitky

Ani herecké výkony, až na výjimky, nedokázaly inscenaci povznést a odlehčit. Satirickou kousavost, výsměch a nadsázku do své postavy vložil Petr Dohnal jako holič Salman Hasidov. Povedené vyznění podpořil i jeho kostým s klaunskou pleší.

Holič spáchal daňový únik, nakrad si na nový kurník.

Výraznější výkon předvedl Ladislav Špiner, nominovaný letos opět na Cenu Thálie, a Miloslav Tichý v roli koktavého řidiče. Z vedlejších rolí osvěžila jinak přítomnou jednolitost výkonů Lída Vlášková, která ztvárnila ševcovu ženu Ráchel.

Inscenace bojují v Pardubicích o titul Komedie roku 2012

Inscenace ve výsledku působí ke škodě satiry těžkopádně. Kdyby dramaturg a režisér dokázali vystavět výsledný tvar přehledněji a propracovaněji, dostalo by podle mého názoru její poselství větší váhu.

Například v otázce proč věříme politikům nebo jak to dopadne, když se dva hádají o moc. Domnívám se, že i bystrý divák odchází z divadla nezasažený. Co dělat, když satira není satirická? Tady někde bývaly Kmínovice.

Liška v kurníku aneb Pan ministr v Kmínovicích

Východočeské divadlo Pardubice

Režie: Martin Tichý

Hrají: Zdeněk Rumpík, Petr Dohnal, Lída Vlášková, Martin Mejzlík, Ladislav Špiner, Petra Tenorová, Romana Chvalová a další.

Hodnocení 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Liška v kurníku slibovala satirickou komedii. Vlk taky sliboval