Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Úspěch a nadšené publikum. Tak se loučí legendární Kleopatra

Jana Kumherová

Jana Kumherová

21. 1. 2012

KleopatraAni pátek třináctého nedokázal pokazit poslední premiéru původního českého muzikálu. Kleopatra se loučí v takovém stylu, aby u diváků neupadla snadno v zapomnění.

Kleopatra

Mezi nejpropracovanější prvky muzikálu patří kostýmy a kulisy Zdroj: Divadlo Broadway

Od prvního uvedení na prkna Divadla Broadway uplynulo bezmála devět let. Kleopatra patřila mezi nejúspěšnější muzikálové inscenace, koncem letošního února ji však čeká zřejmě definitivní derniéra. Broadway uvede posledních čtyřicet představení.

Po těch dlouhých letech zůstal muzikál v mnohém nezměněný, vystřídalo se však kupříkladu obsazení. Nynější premiéra 13. ledna se stala velmi důležitou událostí zejména pro Gabrielu Gunčíkovou. Teprve osmnáctiletá zpěvačka vstoupila do českého povědomí díky soutěži Československá superstar, nyní se představila v titulní roli Kleopatry.

Kleopatra

Caesarova náklonnost ke Kleopatře se projevuje již v první společné písni, Vykutálená

Své Kleopatře dokázala dodat potřebné sebevědomí i emoce. Přesvědčila tak, že její parketou není pouze zpěv a na jejím výstupu by se chyby nehledaly snadno.

Čtěte také: Broadway uvede Hamleta od Ledeckého

Sklidila za to největší aplaus. Nebyla však jediná, kdo svou roli bravurně sehrál. Velkému úspěchu se těšili představitelé obou jejích jevištních partnerů – Mariam Vojtko (Caesar) i Josef Vojtek (Antonius). Josef Vojtek zejména zazářil ve své poslední písni Síla vůle bohů, která je ukončena Antoniovou sebevraždou.

Kleopatra

Fulvie a Antonius. Oběma představitelům role opravdu sedla

Dvěma výraznými postavami, které měly onu výsadu hovořit místo zpěvu, byli bohové – ochránkyně Kleopatry Isis (Linda Finková) a Jupiter (Zdeněk Dušek). Oba chvílemi působili, spíše jako by pocházeli z dětské pohádky a pomáhali malým divákům pochopit souvislosti děje. Dodávali však muzikálu jisté kouzlo a jejich vtipy byly pro publikum vítané.

Slovenská zpěvačka Alžběta Bartošová v roli Fulvie se na pódiu ukázala jen krátce. Malých rolí však na divadelních prknech není a ona patří mezi ty jedince, kteří nepotřebují mnoho prostoru, aby ukázali svůj talent a podali obdivuhodný výkon.

Kleopatra

Na scéně Kleopatru často doprovází její kobra

Ve velmi vděčné roli vystoupila s úžasnými gymnastickými prvky Kateřina Matyášová. Představovala Hada, který na samém konci představení uštkne egyptskou královnu. Její výstup se ovšem neomezoval pouze na tento jeden okamžik a své vládkyni byla bok po boku i v mnoha jiných scénách.

Mohlo by vás zajímat: Známé tváře v muzikálu Chicago

Od jednotlivých představitelů přejděme k samotnému muzikálu. Hudbě Michala Davida by se nedalo mnoho vytknout. Strhující davové písně jsou střídány jemnými melodiemi, své místo však dostanou i hravé texty s nápaditými rýmy. Nejznámější hit, Teď královnou jsem já, rozhodně není jediným velikým dílem, které z muzikálu vzešlo.

Kleopatra

Octavian dá Antoniovi za ženu svou sestru Octavii. Kleopatra je sňatkem pobouřena

Kromě povedených textů dodávaly celému představení na honosnosti i monumentální kulisy a propracované kostýmy, a to v rozličných podobách. Na plátně může divák sledovat hořící flotilu, kterou vojáci přímo na jevišti zapalují pochodněmi. A když Kleopatra stoupá na vrchol slávy, k naprosté dokonalosti jí dopomáhá majestátnost rozpřáhlých křídel letícího orla.

Avšak pozadí, které si zaslouží největšího obdivu, nebylo to, které bylo pouze promítáno. Rozmanité kulisy, které se proměňují téměř scénu od scény, hrají v Kleopatře velmi důležitou roli. A diváci rozhodně nepřijdou zkrátka, ani co se krásných a bohatých kostýmů týká.

Kleopatra

Aby unikla římskému otroctví, nechá se Kleopatra svojí kobrou uštknout

Kleopatra rozhodně nezklamala a obrovský aplaus při závěrečné děkovačce si zasloužila. Za kostýmy, kulisy, hudbu i energii, která vyzařovala ze všech účinkujících. A ačkoli se s prkny českého divadla nadobro loučí, diváci na ni budou dále pamatovat jako na jeden z nejobdivuhodnějších muzikálů.

Kleopatra

Divadlo Broadway

Režie: Filip Renč
Autor hudby: Michal David
Námět, scénář a libreto: Zdeněk Borovec, Lucie Stropnická, Lou Fanánek Hagen

Obsazení: Gabriela Gunčíková, Kamila Nývltová, Josef Vojtek, Marian Vojtko, Martin Pošta, Linda Finková, Alžběta Bartošová, Dušan Kollár, Tomáš Trapl a další

Derniéra: 26. února 2012

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Úspěch a nadšené publikum. Tak se loučí legendární Kleopatra