Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tři mušketýři se vzbouřili proti Dumasovi. Skvělá podívaná

Jana Kumherová

Jana Kumherová

31. 1. 2012

Tři mušketýři„Snad nám to Dumas promine,“ zaznělo z úst mušketýrů. Pokud by představitelům autor původní předlohy bizarní ztvárnění neodpustil, tak nadšené publikum rozhodně ano. Hlediště komorní scény pražského divadla Radar bylo plné smějících se diváků.

Tři mušketýři

Athos, Porthos, Aramis a d’Artagnan v originálním pojetí Zdroj: Divadlo Radar

Po zhlédnutí hry možná nebudete o moc moudřejší, co se literatury francouzského realismu týká. Na místo původního příběhu slovo od slova se však dočkáte originálních nápadů, vytříbeného humoru a obdivuhodného nadšení ze strany všech účinkujících.

Radar uvádí: Nezbyl ani jeden podle Agathy Christie

Děj Tří mušketýrů je známý. V této verzi autoři počítali i s tím, že by se sám Dumas spletl a vše se ve skutečnosti stalo jinak. Do jisté míry se ale předlohy drží, a tak místy dojde k absurdním situacím.

Tři mušketýři

„Jeden za všechny, všichni za jednoho... Takové sociální perverznosti.“

Kupříkladu na souboj s prvním mušketýrem je d’Artagnan vyzván proto, že do něj nevrazil, ačkoli podle Dumasova románu tak učinit měl. Aby se nedopustil podruhé stejné chyby, do jiného mušketýra již vrazí.

„Venku čekají nějací Francouzi.“

„Tak je popravte.“

„Kurňa, to je fofr,“ komentuje d’Artagnan situaci. Podobně by se dala popsat celá inscenace. Děj totiž jak se patří odsýpá a nechybí mu dynamičnost ani napětí. Pro zpestření se divák navíc dočká originálních a strhujících písní často se ztřeštěným textem.

Tři mušketýři

Některé z postav mají velmi osobitý charakter

Vyjmenovávat představitele, kteří podali skvělý herecký výkon, by nemělo smysl. Na pódiu se sešlo pozoruhodné množství talentů. Překypovali energií a zároveň byli schopni skvěle podtrhnout charakter každé postavy.

Mohlo by vás zajímat: Česká divadelní fantasy hra podle Pratchetta

Ačkoli se jednalo o velmi komorní scénu, kostýmy i kulisy byly propracované a velmi nápadité. Za zmínku určitě stojí kostým pomateného koně, na jehož hřbetě vyráží d’Artagnan do světa, nebo převlek zvaný „krutý abbé“. Kromě toho se v každém divadle nevidí, aby si mušketýři připíjeli plyšovými půllitry.

Tři mušketýři

„Jeden za všechny, všichni do hospody!“

A závěr hry? Pozoruhodně překvapivý. Prozradím snad jen, že zde se mušketýři rozhodli vzbouřit proti autorovi původního románu. Zachovali se raději tak, jak se zlíbilo jim samotným. Inscenace Tři mušketýři je velmi ale opravdu velmi povedeným dílem, které určitě za návštěvu stojí.

Tři mušketýři

Divadlo Radar

Autor: Alexandre Dumas starší

Režie: Luděk Horký

Hrají: Vojtěch Chalupa, Tomáš Kyselka, Vojtěch Klinger, Jakub Heřmánek, Michal Škoda, Jan Řehořka, Pavel Trnka, Matěj Trojan a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tři mušketýři se vzbouřili proti Dumasovi. Skvělá podívaná