Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Podle Terryho Pratchetta vznikla česká divadelní fantasy hra

Eva Síčová

Eva Síčová

9. 7. 2011

FOTO: Stráže! Stráže!Momentálně nejúspěšnějším divadelním kouskem pražského divadla Radar je humorná fantasy Stráže! Stráže! Jedná se o adaptaci překladu knihy ze série Úžasná Zeměplocha úspěšného spisovatele Terryho Pratchetta, který patří u českých čtenářů k oblíbeným autorům. Hra vás příjemně naladí a rozesměje.

FOTO: Stráže! Stráže!

Nebojácná stráž Zeměplochy Foto: Adam Hruška, divadlo Radar

Na pultech knihkupectví můžete nalézt desítky knih Terryho Pratchetta v původním anglickém jazyce i českém překladu, kterého se ujímá Jan Kantůrek. Podle názorů čtenářů má překladatel podíl na úspěšnosti Pratchettových knih, i když najdeme i nespokojené čtenáře, kteří si stojí za tím, že originál je originál. I přesto se můžete přesvědčit o tom, že s překladem si divadlo Radar a jeho soubor Načerno poradilo znamenitě a dodalo hře správné grády.

Amatéři taky umí

Režie Luďka Horkého, který se dokáže vcítit do hereckých možností svých svěřenců, prokazuje, co vše se dá v amatérském souboru předvést, aby se představení pravidelně vyprodávalo. Na scéně se, i přes vícerole jednotlivých herců, vystřídá okolo dvaceti osob. Pokud se bojíte, že neporozumíte ději, protože jste zmíněnou knihu nečetli, nemusíte mít obavy. Děj je jasný a velmi srozumitelně vystavěný. Na pomoc vám popřípadě přijde vhod Poznámka pod čarou v podobě vtipných monologů mezi diváky, které hrají herci.

FOTO: Stráže! Stráže!

Lupin Zavoněl vyvolává draka

Iscenace je rozdělena na dva akty s přestávkou. Poměrně dlouhá vám ale v salvě humoru uteče rychleji, než byste chtěli, a nelitujete jediné minuty. Navíc v překvapivě mladém kolektivu nadšených herců je plno talentovaných jedinců, kteří představení dodávají ještě dynamičtější rozměr. Jedním z nich je Pavel Trnka, který vytváří najednou šest postav a každé dodává lehce osobitý nádech. Paradoxně nejvtipnější postava je ta, při které Trnka vydává pouze prapodivné zvuky.

Čtěte také: Terry Pratchett už obdržel formuláře k asistované sebevraždě

Další hlavní postavy nepokulhávají za výkony aktivního Pavla Trnky a všichni si vzájemně  nahrávají ve společných dialozích. Vojtěch Chalupa jako kapitán Elánius dokáže nenásilným způsobem proměnit charakter své postavy, která z počátku působí nezajímavě a nudně.

FOTO: Stráže! Stráže!

Odvážný a spravedlivý Karotka versus zkažené město Ankh-Morpork

Janu Řehořkovi v roli Karotky, naivního chlapce, který se dostává kvůli svému slušnému chování a spravedlivému soudu do kuriozních situací, uveříte každé slovo. Postava Karotky je velmi věrohodná dle psané předlohy. Menší role, které povětšinou zastává ženská část souboru, jsou slabší co do hereckého výkonu. Ze souboru ale celkově srší nadšení, což omlouvá nedostatky profesního rázu.

Výtky by se našly

Velká koncetrace proměn scény hru zdržují a možná by inscenaci pomohlo méně rekvizit a více improvizace se závěsem. Mnohdy zbytečné stěhování a vytváření nových prostor a místností je vzhledem ke krátkosti jednotlivých scén zrbytečné a spíše rušivé. Velmi fascinující je ale sledování toho, jak si dokáží na malém divadle vyhrát se scénou díky jednoduché práci s perspektivou.

Stráže! Stráže! nemohu jinak než doporučit. Minimálně se pobavíte a zasmějete. Možná vás hra dokonce inspiruje k přečtení fantasy, i když jinak raději čtete Shakespeara. Heslo: Těšte se na zvířátka.

Stráže! Stráže!

Divadlo Radar (Pplk. Sochora 1387/9, Praha), Soubor Načerno

Režie: Luděk Horký

Hrají: Jan Řehořka, Pavel Trnka, Vojtěch Koutek, Lenka Rudová, Andrea Šíchová, Vojtěch Chalupa a mnoho dalších

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podle Terryho Pratchetta vznikla česká divadelní fantasy hra