Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Adaptaci slavné detektivky od Agathy Christie přichystalo divadlo Radar

Eva Síčová

Eva Síčová

6. 5. 2011

FOTO: A nezbyl ani jedenPovedenou adaptaci detektivního příběhu Agathy Christie Deset malých černoušků můžete shlednout v pražském komorním divadle Radar. Od premiéry uplynul měsíc a sama spisovatelka by jistě byla potěšena, jak si s anglickou grácií poradil amatérský soubor Hrobeso s tímto slavným dílkem, avšak pod názvem A nezbyl ani jeden.

FOTO: A nezbyl ani jeden

Postupně se seznámíte s deseti černoušky Foto: Markéta Jurná

Kniha Deset malých černoušků byla napsána roku 1939 a dočkala se několika filmových i divadelních mutací. A nezbyl ani jeden je druhý název, pod kterým román vyšel v následujícím roce. Napínavý příběh o deseti náhodně vybraných osobách, kteří se sejdou na ostrově díky pozvání panem nebo paní N.Z.Námy, aby byli potrestáni za své zločiny, je jeden z nejúspěšnějších z pera známé spisovatelky.

Deset malých černoušků hostil děda Vševěd, jeden z nich se zakuckal, zbylo jich jen devět. Devět malých černoušků chtělo sypat kosům, jeden se včas nevzbudil, zbylo jich jen osm.

Zdánlivě nevinně vypadající výlet spojí na první pohled rozdílné osoby. Kolotoč událostí na sebe nenechá dlouho čekat a vy se dozvídáte, co vedlo pana Neznámého uspořádat společenský víkend smrti. Podle dětské říkanky Deset malých černoušků postupně umírá jeden po druhém. Kdo je však tím vrahem? Kdo je pan Neznámý? Není to náhodou někdo z nich? A pokud ano, kdo to je a proč to dělá? Na to vše vám odpoví herci v divadle Radar.

FOTO: A nezbyl ani jeden

Postavy Filip Lombard a Věra Claythornová

Scéna, která je po celou dobu neměnná, vytváří dojem společenské místnosti, kde se všichni účastníci výletu smrti setkávají. Velkými kulatými dveřmi můžeme pozorovat trikově povedené proměny počasí, moře a přijíždějící lodě. Stěny jsou navíc doplněny samotnou říkankou, takže pokud jste zvídaví a nedočkaví diváci, tak si můžete o přestávce předečíst, co se stane dalšímu černouškovi. Avšak nenechte se zmást zdánlivě jasným koncem.

Šest malinkých černoušků chtělo vybrat med, čmelák píchl jednoho, zbylo jich jen pět. Pět malinkých černoušků k soudu spolu míří, jeden z nich se soudcem stal, zbyli jenom čtyři.

Režisér Luděk Horký v této hře až chladně hraje s divákovým myšlením. Ve chvíli, kdy si myslíte, že hra bude už do konce monotónní jak v dialozích, tak v tempu, ocitnete se v naprosté tmě a čekáte, co se stane. Napínavý konec vaši fantazii nenechá v klidu a budete se těšit na to, až se dozvíte, jak to vlastně všechno je.

FOTO: A nezbyl ani jeden

Generál Mackenzie a Anthony Marston

Hrobeso patří mezi několik amatérských souborů Radaru, ale přesto zde naleznete mnoho výborných herců, kterým by slušelo i velké divadelní jeviště. Hra nabízí alternace téměř na všechny role, proto můžete představení shlédnout vícekrát a posoudit sami výkony všech herců souboru. Příjemně překvapivé je ztvárnění díla s noblesou a lehkostí.

Dva malincí černoušci chodili dvě hodiny, jeden klesl na skále, a tak zbyl jen jediný.

Představení je dlouhé, ale nenaleznete zde žádnou repliku, která by sem nepatřila. Vše má svůj řád a smysl. Luděk Horký si s dílkem pohrál a vysekal libové kousky románu, aby je na jeviště přecedil bez zbytečné omáčky. Nečekejte žádné alternativní divadlo, ale příjemnou klasiku odrážející respekt k autorce.

Osobně bych hru doporučila příznivcům malých divadel a detektivních příběhů, protože nebudete zklamaní. Na své si příjdou i ti, kteří tomuto žánru neholdují, možná díky hře změní názor. Líbí se mi práce se scénou i kostýmy. Všechny postavy něco spojuje, uhádnete, co to je?

A nezbyl ani jeden

Divadlo Radar – Soubor Hrobeso

Režie: Luděk Horký

Hrají: Filip Beitl/Filip Brouk, Ladislav Mařata, Kateřina Tyllerová/Martina Řeháčková, Běla Fuková/Markéta Jurná, Jiří Panzner/Luboš Přívozník, Jan Řehořka/Jakub Heřmánek, Ondřej Pečený/Radomír Pivoda, Martin Čepelík/Martin Tafat, Jana Kobesová/Lucie Valentová, Radek Šedivý, Kryštof Mende

Hodnocení: 4 ****

Další představení: 15. a 25. května

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Adaptaci slavné detektivky od Agathy Christie přichystalo divadlo Radar