Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Teremin. Dejvické divadlo oprášilo zapomenutého vynálezce

Hana Švarcová

Hana Švarcová

12. 10. 2012

FOTO: Ivan Trojan jako Lev TereminV Dejvickém divadle vznikla hra vycházející z pohnutých osudů ruského vynálezce, hudebníka a tajného špiona Lva Sergejeviče Teremina. Hlavní postavu ztvárnil Ivan Trojan, který bravurně ovládl hru na bezkontaktní hudební nástroj thereminvox.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/inscenace-teremin/]

Hra v režii Petra Zelenky s názvem Teremin se odehrává během bouřlivých let 1928–1938, která Teremin strávil v Americe. Tam zažívá poslední roky s prohibicí a zanedlouho vypukne velká hospodářská krize. Zároveň však velkou revoluci zažívá hudební průmysl, když se ke slovu dostává prateta současné elektronické hudby.

Čtěte také: Glangarry Glan Ross sedí Praze jako prdel na hrnec

S Tereminem se potkáváme v době, kdy slaví se svým vynálezem velké úspěchy. Kromě koncertování zakládá hudební školu a zahajuje sériovou výrobu thereminvoxu.

Vyjma této dějové linie však cítíme, že osud Lva Teremina je poněkud komplikovanější. Vnímáme sice vtipně podávané historky o osobním setkání Teremina s Leninem, ale náhlý a necitelný odchod Teremina od rodiny a manželky vzbuzuje otázky.

Tyto otázky jsou postupně vysvětlovány. Z na počátku nesympatického, pragmaticky smýšlejícího Teremina se postupně stává v očích diváka člověk, s nímž si osud a pohnutá doba krutě zahrály a jehož osud vzbuzuje nakonec soucit.

Lev Sergejevič Teremin (1896–1993) byl ruský vynálezce, fyzik a hudebník, který se výrazně zasloužil o vznik elektronické hudby. Z jeho vynálezů jmenujme například: thereminvox, odposlechové zařízení Buran, zařízení pro distanční řízení bezpilotních letounů. Události 20. století poznamenaly jeho profesní kariéru. Po návratu do Ruska v roce 1938 byl vězněn a krátkou dobu strávil v gulagu na Kolymě. Až do své smrti působil jako mechanik v laboratoři akustiky.

V českém prostředí obzvlášť rezonuje tragický osud člověka, kterého zasáhl komunistický režim. Bezmoc člověka pronásledovaného komunistickým režimem umocňují zvuky thereminvoxu, které prostupují celou inscenaci.

FOTO: Ivan Trojan jako Lev Teremin

Ivan Trojan ovládl hru na thereminvox. Zdroj: Hynek Glos a Michael Tomeš, Dejvické divadlo

V hlavní roli vynálezce Teremina exceluje Ivan Trojan. Velice soustředěným výkonem dává divákovi postupně nahlédnout do duše své postavy tak, aby bylo dosaženo velkého finále. V něm se naráz objasní všechny otázky, které se během představení nahromadí. Celý Trojanův výkon je podtržen tím, že dokonale ovládl hru na thereminvox.

Výkon Ivana Trojana je podpořen i jeho hereckými kolegy Davidem Novotným v roli Hanse Goldberga a Martinem Myšičkou v roli Josepha Schillingera. Nejvýraznější ženskou postavu Lucii Rosen ztvárnila Tatiana Vilhelmová.

FOTO: Tatiana Vilhelmová jako Lucie Rosen

Poznali byste Tatianu Vilhelmovou jako Lucie Rosen?

Ačkoli se inscenace odehrává na poměrně malém jevišti Dejvického divadla, máte při scéně, kdy Teremin koncertuje na stadionu New York Yankees, pocit, že sedíte v zákulisí představovaného koncertu. Celý slavný sportovní svatostánek jakoby se před vámi otevíral ve vší majestátnosti.

Ačkoli upadl velký vynálezce Teremin na nějaký čas v zapomnění, na jeho vynález se nezapomnělo. Dnes můžete zvuky thereminvoxu slyšet v některých filmech, například v Hitchcockově hororu Rozdělená duše nebo Formanově Přeletu nad kukaččím hnízdem.

Celkově působí inscenace vyváženě. Velký příběh o téměř zapomenutém vynálezci je postaven na kvalitních hereckých výkonech a netradiční, leč podmanivé hudbě neobvyklého hudebního nástroje. Příběh graduje od prvních momentů až k velkému odhalení toho, proč Teremin vlastně odchází z Ruska. Nečekané odhalení má potenciál dojmout diváka až k slzám.

Teremin

Dejvické divadlo

Autor: Petr Zelenka

Režie: Petr Zelenka

Hrají: Ivan Trojan, David Novotný, Jiří Bábek, Martin Myšička, Eliška Boušková, Tatiana Vilhelmová, Lenka Krobotová, Jaroslav Plesl a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Teremin. Dejvické divadlo oprášilo zapomenutého vynálezce