Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Tady to musí být. Sean Penn dospívá a je jak zmalovaná štětka

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 4. 2012

Kdyby si vedle vás sedl v autobusu, dost byste se lekli, že vás pozvrací nebo si aspoň bude sám pro sebe něco povídat. Sean Penn v Tady to musí být rozhodně nevypadá jako někdo, s kým byste chtěli být příbuzní. Ale jenom tak nevypadá.

Je to velice jednoduché, hodnotit své okolí podle toho, jak vypadá. Blondýnky jsou pitomé, rotvajleři agresivní a rockeři jsou vypatlané smažky. Přesně proti takovému uvažování se snaží jít nový snímek Tady to musí být. Jeho hlavní hrdina putuje po Americe a hledá bývalého nacistického pohlavára, ale pořád je ze všech nejnormálnější.

Sean Penn byl dříve známý tím, že vydržel několik let po boku Madonny. Pak ji ale vystřídal za dva Oscary (Tajemná řeka, Milk) nebo režii filmu, který diváci často řadí mezi své nejoblíbenější (Útěk do divočiny). Naposledy se na stříbrném plátně vyrovnával se vztahem k otci ve snímku Strom života. S Johnnym Deppem a Johnem Malkovichem vlastní jednu pařížskou restauraci.

Spojení divný hrdina a divný děj je pro film to hlavní. Sledujeme Cheyenna, bývalou rockovou hvězdu, která se nedokáže vymanit z některých svých móresů. Pořád se obléká, jako by měl právě vystupovat v zakouřeném klubu, a neumí si urovnat vztahy s otcem. Jenže pak mu táta umře. A Cheyenne se rozhodne najít nácka, který ho kdysi týral v Osvětimi. Je úplně jedno, že mu teď bude přes 90.

Vypadá buď jako ošklivý pán, nebo jako ošklivá paní. Zdroj: distributor filmu

Jenže jak vlastnosti hlavního hrdiny, tak jeho rozhodnutí hledat starého Němce jsou zvláštní jen na první pohled. S tím film neustále operuje. Sean Penn má rudou rtěnku a dokáže hravě vysvětlit, jak docílit toho, aby vám vydržela celý den. Na hlavě mu snad umřel obří havran a mluví tak přichcíplým hláskem, že jeho smích zní nanejvýš strašidelně.

Očima Elišky Nové: Příliš dlouhý úvod, pomalé tempo, leccos je nejasné a kupodivu se v jedné z posledních scén s cigaretou nevyhneme doslovnému klišé. Kupodivu se Tady to musí být řadí k festivalovému výběru, který se právě klišé snaží vyhnout ze všeho nejvíc.

Přes to všechno je road movie Paola Sorrentina netradiční počin se skvělým obrazem, výbornou hudbou a především naprosto úchvatným Seanem Pennem. Navíc nikde jinde neuvidíte tak poetickou pomstu na bývalém nacistickém vězniteli.

Hodnocení: 4****

Přesto je ze svého okolí nejnormálnější člověk, který má leccos v hlavě srovnáno. Miluje svoji ženu a nikdy by ji nepodvedl. Má problémy s otcem, kdo by je z nás neměl? Nesnáší detailní popisy postelových hrátek svého kamaráda a nikdy nekouřil.

[youtube_660]yCwWVT-XiMw[/youtube_660]

Cheyenne putuje po Americe ne proto, aby potkal nový kámoše a přepudroval si s nimi nos. Nevyhledává odreagování, party nebo příležitostný sex. Jednoduše chce napravit křivdy, které nějaký pošahaný nácek napáchal na jeho otci. Chce se tím s otcem, kterého neviděl třicet let a náhle mu umřel, vyrovnat. Chce se tak trochu vyrovnat i sám se sebou.

Rozhodně nejde o jednorázovku

Tady to musí být boří zažitá klišé nejen o vyhaslých rockových hudebnících. Pomáhá mu i netradiční soundtrack, který dal z valné části dohromady David Byrne (bývalý člen Talking Heads, který získal Oscara za hudbu k Poslednímu císaři). K tomu si přidejte Jónsiho ze Sigur Rós nebo Iggyho Popa a hned je na světě album, které konečně neobsahuje jen tuctové poprockové jednorázovky.

Jednorázový rozhodně není ani celý film. Obsahuje spolu s výborným herectvím Seana Penna, plným humoru i smutku, neotřelé nápady. Například opakování střihu při vykládání jedné z postav zaprvé, zadruhé, zatřetí nebo pomalý ponor kamery do bazénu.

Kdo si vlastně musí odličovat šminky?

Film je velice zjednodušeně road movie o dospívání hlavního hrdiny a vyrovnávání s otcem. Cheyenne se v příběhu vyrovná sám se sebou a může k podobnému efektu pomoci i divákovi. Je jen velká škoda, že ačkoli dokazuje, že první pohled může být často mylný, právě u filmu se mýlit nemůžete. Vidíte šílený zjev Seana Penna, sledujete první minuty snímku a už je vám jasné, jak všechno skončí.

Tady to musí být (This Must Be the Place)

Drama / Komedie / Road movie
Itálie / Francie / Irsko, 2011, 118 min

Režie: Paolo Sorrentino
Hrají: Sean Penn, Frances McDormand, Judd Hirsch, Eve Hewson, Tom Archdeacon, Shea Whigham, Harry Dean Stanton, Kerry Condon, Gordon Michaels, Joyce Van Patten, David Byrne, Liron Levo

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tady to musí být. Sean Penn dospívá a je jak zmalovaná štětka