Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Šumperská Pipi Dlouhá punčocha si získala i pražské publikum

Jana Kumherová

Jana Kumherová

25. 5. 2012

FOTO: Pipi Dlouhá punčochaNa festivalu Dítě v Dlouhé se představila Pipi Dlouhá punčocha. Na pražská prkna Divadla v Dlouhé zavítala až z krajin Šumperku. Roztomilý příběh sklidil úspěch.

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/pipi/]

Kdo by si z dětství nepamatoval na onu drzou a samostatnou zrzku z filmů či knih? Na jeviště se nyní přesunula v celé kráse – s vilou Vilekulou, koněm Alfredem i opičkou Nilssonem. Představitelé jsou starší než skutečné postavy, energií ale dokázali tento nedostatek poměrně dobře dohnat.

Recenzujeme: Divadlo v Dlouhé překvapilo Třemi mušketýry

Dějová linie se od klasického příběhu příliš neliší. Pipi Dlouhá punčocha je pro děti obdivným idolem žijícím docela mimo dosah rodičovské kázně.

Musí čelit četníkům, kteří ji chtějí zavřít do dětského domova, i zlodějům, jimž zavoněly její zlaťáky. Na všechny ale vyzrává i díky své neuvěřitelné síle. Jak se nakonec ukáže, dokáže přeprat i svého otce – černošského krále, jenž brázdí oceány.

FOTO: Pipi Dlouhá punčocha

Pihovatá Pipi se stala úspěšnou klasikou Zdroj: Divadlo Šumperk

V režii Ondřeje Elbela se bláznivý příběh nedočkal významných změn. Přesto ale dovedl předvést pohádku po svém a obohatit ji o vlastní kouzla.

Jedním z těchto přínosů byly skotačivé písně. Výkony všech herců překypovaly energií, kterou úspěšně přenášely na diváky. Představení pochopitelně mělo přízeň zejména z řad těch nejmladších diváků.

K tématu: Co přinesl festival Dítě v Dlouhé?

Kulisy a kostýmy skvěle dolaďovaly atmosféru. Prostředí se neměnilo a inscenace se odehrávala po celou dobu na zápraží vily Vilekuly. To však rozhodně neznamená, že by vázlo.

Na plynulosti sehrálo svůj díl i osvětlení, které skvěle simulovalo pozvolný příchod večera, temnou noc i východ slunce. Poměrně jednoduchá scéna zase sázela na barevnost a ulítlé nápady.

FOTO: Pipi Dlouhá punčocha

Pipi Dlouhá punčocha je plná překvapení

Na dynamičnosti hře dodávala i skotačivost a nadšení dětských hrdinů. Pobíhání po jevišti a hravost, kterou v sobě měli, přineslo známému příběhu věrohodnost.

Ačkoli tedy Pipi Dlouhá punčocha nejspíš zůstane dílem nejoblíbenějším v nižší věkové kategorii, ani ostatním rozhodně není vstup do jeviště zapovězen. Najdou si ve hře vlastní kouzlo a znovu zavzpomínají na dětská léta.

Pipi Dlouhá punčocha

Divadlo Šumperk

Autoři: Astrid Lindgrenová, Karel Hoffmann

Režie: Ondřej Elbel

Hrají: Markéta Kalužíková, Bohdana Pavlíková, Jan Kroneis, Olga Kaštická, Petr Komínek a Jiří Konečný

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Šumperská Pipi Dlouhá punčocha si získala i pražské publikum