Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Smrtelné lži. Richard Gere se v novém filmu vrací v plné parádě

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

19. 3. 2013

Každému se občas stane, že mu vše přerůstá přes hlavu. Čas tlačí, zatímco si máme vyřídit zilion povinností, které bychom nejraději přesunuli na druhý den. V podobné situaci je i hlavní hrdina Smrtelných lží, akorát se musí popasovat s několika set milionovým obchodem a tak trochu zaviněnou smrtí.

Smrtelné lži přinášejí propracovaný thriller líznutý detektivním pátráním, který se věnuje velice aktuálnímu tématu – kapitalismu a všem jeho slastem a strastem. Hlavní hrdina je bohatý byznysmen, jenž řeší o dost jiné problémy než obyčejný plebs. Svým způsobem je to vypočítavý hajzlík, kterému bychom přáli, aby ty boží mlýny už domlely. A také se tak stane.

Milenky si hledejte chápavé

Abychom vám nezkazili moment překvapení, prozradíme pouze, že se mu začíná hroutit obchodní impérium i osobní život. Na Roberta Millera je toho prostě moc. V práci se mu nedaří uzavřít smlouvu, objeví se problém v podivném účetnictví, a navíc se jeho milenka dožaduje více společného času, než mu utajování před rodinou dovoluje.

Po přibližně třetině snímku dojde ke zvratu, který všechny problémy ještě zhorší. Což trochu narušuje tempo filmu. Z počátku si totiž divák láme hlavu, kam to všechno může spět, a sleduje poměrně nezáživné drama o průměrném záletníkovi s nadprůměrným kontem. Až druhá část, kdy je milionáři v patách zavilý detektiv, a tak se musí občas využít právních kliček, přináší dávku napětí, díky němuž začne zase vše odsýpat.

Nenechte se zmást, Richard Gere ovládá více než dva výrazy. Zdroj: D-Cinema

Nenechte se zmást, Richard Gere ovládá více než dva výrazy. Zdroj: D-Cinema

V hlavní roli se představil Richard Gere, nad nímž už leckterý divák zlomil hůl. Jako sympatický boháč sice dokázal šikovně svést Pretty Woman, ale v posledních letech nedokáže vyloudit více než dva, tři výrazy. Skoro se až člověk diví, že byl obsazen do tak složité role. O to větší překvapení je, že ji zvládá s přehledem.

I boháči jsou z masa a kostí

Robert Miller zdaleka není jednoznačná postava. Když vám nabídne důvod k pochopení, vše zazdí odporně egoistickým výlevem. Potýká se s rodinnými problémy, a místo aby své manželce a dceři pomohl, raději se obrací ke shromažďování peněz, které mu šlo vždy nejlépe. Ve výsledku si musíme položit otázku, zda je opravdu tak špatné, když člověk myslí hlavně na sebe? A zda je správné nehledět při tom ani na vlastní krev, která k němu celý život vzhlíží?

Gere to nemá příliš jednoduché. Oproti romantickým dojákům, kde mu stačilo se občas usmát nebo se tvářit dojatě, tentokrát ztvárňuje bohatého muže z masa a kostí. Má všemožné klady i zápory, a přitom je dokáže zahrát tak nejednoznačně, až vám po skončení filmu nebude jasné, zda jste hlavnímu hrdinovi fandili, nebo jste mu přáli strmý pád.

video
play-sharp-fill

Místo křečovitě vypucované tváře vidí divák  nespočet výrazů, jež by hledal spíše u jiných hereckých kolegů. Také si Gere za svůj výkon odnesl nominaci na Zlatý glóbus, který mu však s přehledem vyfoukl Daniel Day-Lewis (Lincoln). Po boku mu navíc stojí Susan Sarandon, která mu svým výkonem ve vedlejší roli také slušně sekunduje.

I přes skvělé herce a propracovaný scénář ale nejde o film bez chybičky. Už zmíněné tempo nefunguje příliš ideálně a vyústění tématu (jsou věci černobílé?) v závěru mírně pokulhává, ačkoli je překvapivé. Stejně tak zavání zápletka s investicí do pochybných ruských dolů, když je hlavní hrdina génius mezi byznysmeny.

Verdikt Pavlíny Nouzové:

Smrtelné lži tak jsou mírně nadprůměrným snímkem, který by měl vidět každý, kdo nevěří, že Richard Gere dokáže zahrát charakterní roli. Film sice nejde příliš do hloubky a možná by mu slušela i delší stopáž, avšak přináší vydařenou výpověď o pracháčích na Wall Street, jež se v současné době nesmírně hodí. Snad se režisér Nicholas Jarecki, který dosud svými Informátory příliš neuchvátil, v Hollywoodu neztratí.

Hodnocení: 70 %

Verdikt Lucie Šimůnkové:

Ti zlí bankéři. Nejen, že utrácejí naše peníze a úspory, ale navíc ještě zabíjejí své milenky a podvádí své rodiny. Richard Gere se již na filmovém plátně neobjevuje příliš často, a tak je jeho herecký projev trochu zrezivělý. Totéž se však dá říct i o celém filmu, který brzdí zejména velmi černobílý příběh. Bohatí jsou bez výjimky podvodníci, zatímco chudí jsou posledními spravedlivými tohoto světa, ovládaného investičními bankami.

I tuto poměrně naivní myšlenku však film nedokáže předat bezproblémově, protože postava bilionáře Gerea je navíc chytřejší než všichni ostatní a hloupoučké pokusy detektivů proti němu nemají šanci. Chudí tak zůstávají poctiví, protože to zkrátka neumí jinak. Přidejme velmi nudný herecký projev a nenápadité provedení a vyjde nám sto minut výplně pro dopolední vysílání filmových televizních kanálů.

Hodnocení: 30 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Smrtelné lži. Richard Gere se v novém filmu vrací v plné parádě