×
TOPZINE.cz

RECENZE: Rozbitý džbán ztratil v Olomouci vtip. Vyvolá spíš rozpaky

FOTO: Rozbitý džbán
Paní Koulová neměla na počátku vůbec tušení, jaké tajemství odkryje spor o rozbitý džbán. Zdroj: MDO

Režisér Peter Gábor představil v Moravském divadle Olomouc hru Heinricha von Kleista Rozbitý džbán. Herecké výkony  nebyly zcela vyrovnané a celkový dojem z činohry byl rozpačitý.

Paní Koulová neměla na počátku vůbec tušení, jaké tajemství odkryje spor o rozbitý džbán. Zdroj: MDO

Komedie pojednává o soudní při ohledně rozbitého džbánu, který donese Marta Koulová se svou dcerou Evou k rychtářovi Adamovi. Obviní Ruprechta, snoubence své dcery, že jej rozbil. Ruprecht po chvíli připouští, že je viníkem a dodává, že k poničení došlo při potyčce s neznámým mužem, kterého nachytal s Evou.

Jeho snoubenka zapírá a odmítá prozradit, kdo ji navštívil.  S postupným odhalováním Evina návštěvníka je jasné, že samotné zničení nádoby je pouze malichernost v porovnání se zápletkou stojící v pozadí.

FOTO: Rychtář a soudní rada
Soudní rada dohlíží na jednání rychtáře Adama, zda jedné ze stran nenadržuje.

Představitel soudního rady Pánka Josef Bartoň zaujal svou přesvědčivostí a jako jedna z mála postav také seriózností. Stanislavu Šárskému hrající rychtáře Adama  bylo v průběhu hry špatně rozumět. Jestli to byl záměr nebo ne, není jisté. Zřejmé však je, že divák, který hru nečetl, mohl mít především na začátku obtíže s pochopením děje.

FOTO: Eva a Ruprecht
Eva miluje Ruprechta nade vše a udělala by cokoli, aby s ním mohla být.

Publikum se smálo jen zřídka. Komedie bavila spíše povrchními a lascivními vtipy. Postavy služek rychtáře byly až příliš založené pouze na laškování a jejich neustálé mňau přestalo být legrační už po druhém vyslovení. Až s příchodem paní Brigity, kterou hrála Vlasta Hartlová, se obecenstvo srdečně smálo.

Provedení scény, na druhou stranu, bylo zajímavé. Na protějších stranách jeviště stály dva vysoké stohy papírů a dokumentů. Herci si vystačili také s malým množství nábytku. Postel rychtáře Adama posloužila jako soudní lavice a později  i jako jídelní stůl.

Rozbitý džbán, Moravské divadlo Olomouc, režie: Peter Gábor, hrají: Stanislav Šárský, Josef Bartoň j. h., Petr Kubes, Ivana Plíhalová, Vendula Fialová, Václav Bahník, Vojtěch Lipina, Vlasta Hartlová a další

Hodnocení: 60 %Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..