Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Robin Hood. Russell Crowe je mírně otylý zbojník…

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

13. 5. 2010

Ano, v novém Robinu Hoodovi můžete vidět herce Russella Crowa do půl těla vysvlečeného. Docela mu to sluší, je urostlý a ramenatý, očividně ovšem mírně přibral. Tak. A to by byla jediná kladná věc celého filmu.

Robin Hood, Zdroj: distributor filmu

Všechny ostatní jsou totiž nijaké, stokrát viděné, nezajímavé. A nebo vyloženě napřesdržku. Po většinu filmu to totiž vypadá, jako by byl scenárista úplně vygumovaný. Jako by neměl jediný originální nápad.

Bohatým bral a chudým dával

Legenda o Robinu Hoodovi nikdy nebyla vyloženě originální. Bohatým bral a chudým dával. Miloval svou jedinou Marion, dodržoval spravedlnost a v srdci byl čestný muž. Přesto ale divák čeká nějakou invenci. Když se režisér rozhodne natočit snímek, který vznikl už před dvaceti lety a sklidil obrovský úspěch, musí dodat něco nového, něco navíc.

Jenomže režisér Ridley Scott (Gladiátor, Vetřelec) tam nic takového nedodal. Naopak, některé momenty plné klišé až budí smích. Proč se například dobývající Francouzi vyloďují na pláži ohraničené skálami tak, že pro anglické lučištníky vypadají jak plyšáci na střelnici? Proč se lady Marion vydává do bitvy pomoci svému Robinovi, když je jasné, že mu nijak nepomůže, ba naopak, bude se o ni bát?

Očima Radka Langa: Je kýčovité používat slovo kýč ve vztahu k umění, ale tenhle film jako by byl standardem tohohle pojmu. Těšte se na stále stejné bitvy, stále stejné zvraty ve stále stejném střihovém sledu a dějové i charakterové kompizici. Crowe sice s Blanchett hrají dobře (respektive se na ně pěkně dívá), ale co naplat, roztříštěnost, neschopnost příběh osobněji vztáhnout k divákovi i obecně pracovat s emocemi degradují film do nižších pater. Nehledě na to, jako by Hood byl jen chlápek, co se tak ke všemu náhodou připlete a bez větší iniciativy teda holt tu svou roli v příběhu zastane… Jako by to snad nebyl Scott, a nebo to lacině odfáknul… PS: lučištníkovské scény jsou brilantní, za to ostatní souboje jsou… typické (stejně jako vše ostatní, nic originální, nic, co by stálo za vyzdvihnutí)

Hodnocení: 2**

Druhý Gladiátor

Také záběry bitev jsou jak vystřižené ze zmiňovaného Gladiátora. K tomu si přidejte zmatený střih a příliš nazoomovanou kameru, které vám zajistí, že se v krvavé řežbě absolutně nevyznáte.

Robin Hood, Zdroj: distributor filmu

Výhodou ale je, že tento Robin Hood není remakem známé verze s Kevinem Costnerem. Jedná se v podstatě o cestu Robina Hooda, o cestu k jeho životu v sherwoodských lesích. Robin ztvárněný Russellem Crowem (což ještě víc umocňuje dojem, že to je jen druhý Gladiátor) odjíždí z křížové výpravy zpět do Anglie, kde se náhodou připlete do rodiny Waltera Loxleyho (Max von Sydow) a nahradí tak jeho syna, který během výpravy zemřel.

Tím pádem se ovšem stane i manželem Marion (Cate Blanchett), do které se postupně zamiluje. A to všechno se mu snaží vzít podlý Godfrey, kterého hraje Mark Strong. Což je už poměrně nuda, drtivá většina rolí tohoto herce je záporná.

Výběr herce na záporáka vlastně jen podtrhuje celý koncept Robina Hooda. Je nijaký, bez života, nepřináší nic nového. Divák se ale aspoň nenudí. A navíc se tu Russell svlékne!

Robin Hood (Robin Hood)

Akční / Drama
USA / Velká Británie, 2010, 140 min

Režie: Ridley Scott
Hrají: Russell Crowe, Mark Strong, Cate Blanchett, Scott Grimes, Kevin Durand, Bronson Webb, Vanessa Redgrave, Oscar Isaac, Léa Seydoux, William Hurt, Danny Huston, Max von Sydow, Matthew MacFadyen, Eileen Atkins, Mark Addy, Luke Evans

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Robin Hood. Russell Crowe je mírně otylý zbojník…