Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Profesionální manželka. Co byste byli schopni udělat vy pro Gérarda Depardieua?

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

27. 12. 2010

Gérard Depardieu byl tento rok opět pilný a natočil šest filmů. V Profesionální manželce si zahrál vedlejší roli přívětivého komunisty a dokázal tak aspoň trochu vylepšit nezáživnou a nevtipnou francouzskou komedii.

Profesionální Catherine Deneuve, Zdroj: distributor filmu

Režisér François Ozon je známý svým talentem natočit film o ženách, ale takovým způsobem, že se v něm to křehké pohlaví skutečně najde. Podobnou nálepku nosí i spisovatel Ivan Klíma, akorát že jeho talent je zřejmě nevyčerpatelný. Ozonovi už dochází dech.

Profesionální manželka i feministka

Tentokrát se vrhl na téma paničky, kterou už přestane bavit být pouze dekorací jejího manžela továrníka. Když onemocní, vrhne se na podnikání a tak nějak mu zabere jeho místo šéfa továrny na deštníky. Chybí už jen krůček, aby šla i do politiky – a ejhle, ona i to nakonec zkusí…

[album:

Ze stručného náčrtu děje by se mohlo zdát, že jde o feministický film, jenž chce zdůraznit, že i ženy mohou (a úspěšně) vést podnik. Snímek se totiž odehrává v 70. letech, kdy emancipační hnutí sice existovala, ovšem v takové Francii toho ještě moc nedosáhla. Pak by takovýhle film měl skutečně smysl, chápala bych jeho účel, jeho motivace a především bych aspoň trochu podporovala činy hlavní hrdinky. Jenže…

Jenže ona to je komedie. S přídavkem francouzská, takže můžete očekávat i různé šílenůstky, které vám nebudou dávat smysl a především nejsou ani moc vtipné. Francouzský humor není moje parketa, ale aspoň ho dokážu vycítit a chápu, proč se některým eskapádám Louise de Funése lidé smějí. Jenže Profesionální manželka je úplně prázdná.

Komedie s dosahem? Ou…

Snaží se být zábavná, ale nabízí jen hluchá místa. Tváří se, že skrývá i nadčasové myšlenky o ženách, ale podává to vybledlým stylem, kdy vás postupně přestane zajímat, o co na plátně jde. Především za to může vadná volba žánru. U distributora najdete jednoduše komedie, jenže chvílemi to tak nevypadá. Dejme stranou stupidní vtipy, před námi je cosi, tvářící se jako vážná komedie s dosahem.

V posteli s režisérem...

Nabízí se pak otázka: není tohle všechno teda parodie? K té to nakonec i směřuje. Například postava komunistického starosty Gérarda Depardieua snad nemůže být myšlena vážně. Kdysi byl do Suzanne (zoufalá Catherine Deneuve) zamilovaný, nyní po jejím rozkolu s manželem prožívá znovu svůj starý románek. Dále na diváka útočí nespočet klišé a filmových stereotypů, a tak je dost možné, že si z nich Ozon svým dost nešikovným způsobem střílí.

Gérard všude, kam se podíváš

Nemá ovšem plně nabito, a když už, tak stejně slepými. Ani volba zkušených herců nedopadla úplně ideálně. Depardieu je možná roztomilý méďa, ale působí už trochu úsměvně, když se při každém kroku zadýchá a jeho sako pořád vypadá, že už už praskne. Taky je trochu nefér lákat do kina plakátem právě s ním. Ačkoli vznikly ke každé z postav filmu, stejně všude v kinech narazíte na Gérarda. Laciné.

A Catherine Deneuve je možná stále okouzlující dáma, ale tady herecky nijak nepřekvapuje. Na vině je opět prostoduchý scénář, který si tentokrát usmyslil, že hlavní hrdinka přece nemusí být nutně sympatická. Dal jí do vínku nejprve skrytou vášeň pro práci, která postupně z ustrašené laňky udělá dravou lvici. Nejprve vám vadí, jak je neustále zticha a nechá si líbit všechny manželovy urážky. Pak vás štve zradou Depardieua a obecně tím, jak je až odporně moc emancipovaná.

Z toho si můžete udělat celkem snadno obrázek hlavní hrdinky, která je příšerná, ale vy ji musíte sledovat přes 100 minut. Vrcholem budiž závěrečné muzikálové číslo, ze kterého jsem si málem ublinkla. Holt profesionální nekomedie.

Profesionální manželka (Potiche)

Komedie
Francie, 2010, 103 min

Režie: François Ozon
Hrají: Catherine Deneuve, Fabrice Luchini, Gérard Depardieu, Jérémie Renier, Judith Godrèche, Karin Viard, Elodie Frégé, Gautier About, Jean-Baptiste Shelmerdine, Sergi López, Noam Charlier, Martin De Myttenaere, Yannick Schmitz, Christine Desodt, Jean-Louis Leclercq, Alexandre Chaidron, Muriel Hobé

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Profesionální manželka. Co byste byli schopni udělat vy pro Gérarda Depardieua?