Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Precious. Prosím, prosím, já chci Oscara!

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

16. 6. 2010

Jak to tak bývá před Oscary, najednou vznikne spousta existenciálních dramat, případně psychologických sond do duší amerických menšin. Přesně to je případ snímku Precious, který se až teď dostal i do českých kin.

Precious, Zdroj: distributor filmu

Precious (ano, to slovo, které vykřikoval Glum v Pánovi prstenů, když držel TEN prsten) je také šestnáctiletá Afroameričanka. Její váha je trojciferná, primitivní matka ji neustále tyranizuje a musí se potýkat s nejedním problémem v newyorském Harlemu 80. let.

Především jí chybí vzdělání, začne ale chodit do speciální školy pro případy, jako je ona. Zde potkává učitelku, která ji v lecčems pomůže a naučí ji číst, psát, počítat.

Oscary ověnčené realistické drama

Jak tušíte, jedná se o realistické drama, které se z nás každou chvíli snaží vyloudit nějakou tu slzičku. Soucítíme s Precious, nenávidíme její matku, fandíme mladé učitelce, která učí ty největší případy z Harlemu. Tohle všechno stojí především na hereckých výkonech, které jsou skutečně na jedničku. Za roli dobře stavěné Precious získala Gabourey Sidibe nominaci na Oscara, ačkoliv to byl její debut. Mo’Nique jako její odporná matka excelovala a zlatou sošku si rovnou i odnesla.

Jenže herci (v tomto případě herečky) nejsou všechno. Pouze na výkonech se nedá utáhnout žádný film, a tak přichází na řadu scénář. I ten si odnesl Oscara. Nebudu se přít s veleváženou porotou, je to ovšem jeden z nejneupřímnějších snímků, které jsem měla tu čest vidět (a to mám za sebou všechny Muzikály ze střední).

V každém slově, v každém prvku prostředí, v každé vteřině filmu lze vidět, jak se sápe po Oscarovi. Tvůrci nechtěli natočit dobrý film, chtěli se pouze a jen zalíbit porotě. Sociální téma, které zpracovali, se tváří jako sonda do duše ubohé dívky. Ve skutečnosti to je škvár, ze kterého snaha o zalíbení a otitulkování nezávislý film vyzařuje z každého momentu.

Chybí snad jen zoofilie

Přesně tomu odpovídají i postavy a částečně herecké výkony. Tématem Precious není jen rasová diskriminace, ale rovnou i znásilnění, incest, násilí v rodině, obezita. A aby toho nebylo málo, milá učitelka, která Precious pomáhá, je lesbička. Chybí snad už jen zoofilie, aby tu byly zastoupeny všechny možné menšiny. A Američané jim to s chutí baští.

Ráda bych připomenula udílení Oscarů, kde herečka Mo’Nique při děkování za svou zlatou sošku se slzami v očích vykřikla, že rozhodnutí poroty nebylo politicky motivované, a to je přece skvělé. Jestli tohle rozhodnutí nebylo politicky motivované, asi jsem vážně mimo.

Nebudu této herečce ale upírat její výborný výkon. Za její matku, která se chová jako arcikráva, ji budete z duše nenávidět.

Kdo to asi bude?, Zdroj: distributor filmu

Nenalíčení Mariah Carey

Druhou a bohužel i poslední věcí, která vás ve snímku zaujme, je nenalíčená Mariah Carey. Schválně vám neprozradím, kterou roli ztvárnila, řekněme, že já si to musela ještě dodatečně vyhledávat. A také fanoušci Lennyho Kravitze by mohli být příjemně překvapeni.

To je ale asi tak všechno, kvůli čemu byste měli Precious vidět. Je potřeba natáčet filmy se sociálním tématy (vzpomeňme na skvělý Květ pouště, který byl nedávno v kinech). Nesmí být ale neupřímné a povrchní. Což je případ Precious.

Precious (Precious: Based on the Novel Push by Sapphire)

Drama
USA, 2009, 109 min

Režie: Lee Daniels
Hrají: Gabourey Sidibe, Mo’Nique , Paula Patton, Mariah Carey, Lenny Kravitz, Sherri Shepherd, Daniela Lavender

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Precious. Prosím, prosím, já chci Oscara!