Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Perfect Sense. Katastrofická lovestory útočí na vaše smysly

Nela Christovová

Nela Christovová

2. 2. 2012

Apokalyptické filmy nemusí být plné velkolepých počítačových animací. I neznámý režisér nízkorozpočtového snímku dokáže trumfnout produkci zpoza velké louže, tak jako v případě Perfect Sense.

Na katastrofické thrillery už si nějaký ten pátek drží monopol Hollywood. Přesto se v poslední době setkáváme čím dál častěji i s evropskou produkcí, která jen tupě neservíruje svalnaté hrdiny ochotné za odvrácení hrozby položit život. Loňská Von Trierova Melancholia citlivě kombinovala obyčejný lidský příběh odehrávající se na pozadí hrozící srážky Země s modrou planetou. A v podobném duchu se odehrává i Perfect Sense.

Britský režisér David Mackenzie má na svém kontě zatím pouze několik filmů. Podstatná část příliš neuspěla – za všechny jmenujme rádoby drama Samec pojednávající o sukničkáři, který se nečekaně zamiluje. Naopak netradiční snímek Hallam Foe o muži, který celé dny pozoruje své okolí, získal několik filmových ocenění.

Ve filmu se prolínají dvě dějové linie, které spolu ale mají mnoho společného, a to nejen vypravěčku, která příběhem provází. Soukromý svět představuje dvojice, která se i přes velké množství komplikací sbližuje. Nečekaná pohroma je donutí srovnat si priority a osobnost každého z nich se pozvolna vyvíjí.

Což takhle dát si mýdlo?

Sukničkář Michael (Ewan McGregor) pracuje jako šéfkuchař a perfektní smysly jsou pro něj při vaření elementární. A proto ve filmu nemůže přijít jiná pohroma, než že lidé začnou ztrácet čich. Je to jenom dočasné, nebo hrozí, že přijdou i o další smysly? To netuší ani epidemioložka Susan (Eva Green), se kterou se začíná pomalu poznávat.

FOTO: Perfect Sense

Láska za časů nákazy, Zdroj: distributor filmu

Zajímavé je pozorovat, jak se každý vypořádává se ztrátou smyslů po svém. Co servírovat zákazníkům, kteří přišli o čich i chuť? Člověk se najednou musí zaměřit za zvuk křupajících oplatek a jejich jemnost, jinak by si vystačil i s houskou z večerky. Má to ale i své výhody – konečně si můžete labužnicky pochutnat na mýdle nebo pěně na holení.

Očima Lucie Šimůnkové: Další z filmů, který ukazuje, co bude, až se Matka Příroda konečně naštve a všechny ty u silnice pohozené plastové lahve nám vrátí i s úroky. Na rozdíl od Nákazy pumpuje tato apokalyptická romance do diváka emoce horem dolem, a přitom se snaží vypadat jako nezávislý film.

Jak postupně odumírají smysly postav, mizí i filmové prvky – koláže záběrů (vzpomínky), zvuk (sluch) atp. Originální koncept je však využit tak banálně, že si nelze než povzdechnout a začít si shánět slepeckou hůl. Ale nebojte se, láska jako vždy zvítězí.

Hodnocení: 3***

Za celou dobu se nedozvíme, co nákazu způsobilo, ani jestli se dá nějak zvrátit. A člověku překvapivě náležité vysvětlení nechybí. Dvojici nezbývá než se s tím nějak vyrovnat, což ale do jejich vztahu vnáší jeden konflikt za druhým. A to je kamenem úrazu páru, který až do konce působí odcizeně, a navíc to mezi Ewanem a Evou nijak zvlášť nejiskří.

[youtube_660]5XWeF3u9q-M[/youtube_660]

Druhou linii, která pravidelně prolíná příběh o netradiční dvojici, jsou působivé záběry z nepokojů, které panují ve zbytku světa. Jen málokdy jde o uměle vytvořené scény, budiž tedy filmovým tvůrcům k dobru, že převažují autentické záběry. S něčím podobným jsme se setkali například ve Stromu života s Bradem Pittem, ovšem sestřih v Perfect Sense je mnohem dynamičtější a nepůsobí tak neuvěřitelně zdlouhavě.

Emocionální ždímačka, která ohromí

David Mackenzie režisérsky dospěl a za takovou změnu by zasloužil minimálně cenu za skokana roku. Je totiž až neuvěřitelné, že za tak kvalitním filmem stojí někdo, kdo měl ještě před nedávnem na svědomí odpad, jako je již zmiňovaný Samec. Plynulé záběry střídá ruční kamera, ale třeba i kamera umístěná na kole Ewana McGregora, která poskakuje v rytmu přístavních hrbolů. Depresivní atmosféru podtrhují exteriéry, které jako by vyjadřovaly citovou prázdnotu nejen obou hlavních postav, ale i rozpadajícího se vnějšího světa.

Snímek je zkrátka nabitý emocemi a jen neprávem bývá ve filmových databázích označován jako romantický. Více jde o psychologii obou postav, které samy nevědí, co vlastně chtějí. Příběh emocionálně eskaluje a po dojemném zakončení zůstane člověk ještě dlouho sedět oněmělý úžasem.

Perfect Sense

Drama / Romantický
Německo / Velká Británie / Švédsko / Dánsko, 2011, 92 min

Režie: David Mackenzie
Hrají: Ewan McGregor, Eva Green, Connie Nielsen, Ewen Bremner, Stephen Dillane, Denis Lawson, Richard Mack

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Perfect Sense. Katastrofická lovestory útočí na vaše smysly