Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Samec. Sex, povrchnost a Ashton Kutcher

Redakce

Redakce

10. 12. 2009

Zdroj: distributor filmu

To, co bylo avizováno jako komedie, se stalo tragédií. Pokud se vám však líbí Ashton Kutcher a rádi byste si rozšířili svůj repertoár sexuálních poloh, je tento film tou správnou volbou. Hodina a půl nahých těl, sexu a chladných citů. A to vše přístupné již od dvanácti let. 

Anne Heche a Ashton Kutcher Zdroj: distributor filmu

Anne Heche a Ashton Kutcher Zdroj: distributor filmu

Nikki je lamač srdcí, který využívá svého dokonalého těla, vtipu a šarmu, aby sváděl bohaté ženy a užíval si luxusu, jenž mu majetné paničky rády dopřejí. Problém nastává až ve chvíli, kdy se zamiluje do chudé servírky Heather… Takto by se dal stručně shrnout oficiální text distributora. Vypadá to docela slibně, klasická romantická komedie, řekl by si divák, ale s tím se nedá souhlasit.

Na úvod nám Ashton Kutcher v roli Nikkiho poví, jak snil o nezávazném životě plném krásných žen, divokých večírků a nekonečné pohody. Dodá, že se mu jeho sen splnil, objeví se titulek Spread (v češtině překládaný jako Samec), Nikki si vyhlédne svou oběť, a poté následuje zhruba 45 minut sexuálních orgií. V ložnici, v kuchyni, u bazénu,…

Upřímně řečeno je těžko pochopitelné, co na něm všechny ty ženy vidí. Nic proti Ashtonovi, je to vcelku pěkný chlap, ale jeho chování a styl oblékání ve filmu by těžko někomu imponoval. Nikki je rádoby vtipný, drzý floutek, jehož šarm by nezaznamenaly ani nejcitlivější vědecké přístroje. Když muži chybí osobní kouzlo, je třeba zapracovat na vzhledu. Škoda, že to nikdo Nikkimu neřekl. Možná by pak nechodil v nesmyslně ohrnutých džínech, napůl vykasané košili a příliš dlouhých kšandách. Předpokládám, že to měla být nedbalá elegance. Tento výraz byl naplněn jen z poloviny – elegance zmizela, avšak výraz nedbalý jeho vzhled dokonale vystihl.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Naopak velikým přínosem snímku je Anne Heche v roli Samanthy. Anne můžete znát především z nepříliš úspěšného seriálu Muži na stromech. V roli zámožné ženy v nejlepších letech je naprosto úžasná. Docela dobře se drží i druhá hlavní hrdinka Margareta Levieva, jež si zahrála dívku, do které se Nikki zamiluje. Co se týče Ashtona Kutchera, nikdy hrát neuměl, což film Samec jen potvrzuje.

Sám příběh také nepůsobí moc věrohodně. Postavy se často chovají nelogicky, někdy si ve svém chování zcela odporují. Například když Samantha načapá Nikkiho při nevěře, místo toho, aby ho vyhodila, vrhne se na něj a už se zmítají v plamenech vášně. Stejně neuvěřitelně se zachová i Nikkiho nejlepší přítel – nejdříve Nikkiho naštvaně vyhodí ze svého bytu, ale když ho Nikki požádá o pomoc, stane se z něj rázem oddaný parťák.

Zdroj: distributor filmu

Zdroj: distributor filmu

Kéž by to byla alespoň komedie, jak propagační materiály slibují! Během 97 minut však nepadne jediný vtip, nestane se nic směšného, dokonce ani překvapivého. Tvůrci se vyhnuli typickému schématu romantických snímků: osudové setkání – dokonalá láska – ranění citů – udobření – happy end. Budiž jim to přičteno k dobru. Poslední záběr mě však šokoval. Titulky totiž běží na pozadí s ropuchou konzumující myš. Těžko říct, jestli je režisér David Mackenzie znuděný klasickou černou s pásem bílých jmen nebo měla žába představovat nějakou složitou metaforu. Pokud ano, tak jsem ji nepochopila. Avšak jsem si jistá, že nebudu sama.

Snímek Samec je možno rozdělit na dvě části. V první polovině nečekejte nic jiného než sex, sex a zase sex. Druhá půlka byla obětována romantickým klišé a rozebírání milostných citů. A to nestačí. Dávám pouhé dvě hvězdičky. Jednu pro Anne Heche a jednu za dobrou kameru. Bez ní by se na to opravdu nedalo dívat.

Samec (Spread)

Drama / Romantický

USA, 2009, 97 min

Režie: David Mackenzie

Hrají: Anne Heche, Ashton Kutcher, Margarita Levieva, Maria Conchita Alonso, Hart Bochner, Olivia Alaina May

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Samec. Sex, povrchnost a Ashton Kutcher