Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze: Papuánské (polo)pravdy

Redakce

Redakce

23. 3. 2010

Obálka Papuánské (polo)pravdyDruhé rozšířené vydání  knihy Papuánské (polo)pravdy vás stejně jako to první opět zatáhne do pralesů Papui-Nové Guineji. Vykreslí vám život místních obyvatel, který se zásadně liší od života turistů.

Obálka Papuánské (polo)pravdy, Zdroj: nakladatelství Dokořán

Obálka Papuánské (polo)pravdy, Zdroj: nakladatelství Dokořán

Papuánské (polo)pravdy vychází v nakladatelství Dokořán. Autorem této knihy není nikdo jiný než Vojtěch Novotný, který mimo jiné přednáší tropickou ekologii na Biologické fakultě Jihočeské univerzity. Jak sám autor uvádí, jeho biologická léta se vyvíjela, před odjezdem na Novou Guineu, poklidně. Nebylo tedy divu, že se to rozhodl změnit.

První část knihy vás zavede přímo do nitra, mezi samotné domorodce. Popíše vám, jak vznikal Papuánský folklór, či úžasný silvestrovský zážitek autora. Další část knihy se zaměřuje na samotné kmeny a na jejich obyčeje. Dočtete se o domorodých názorech na ženy a při cestě autorů za Herbivorním hmyzem konečně pochopíte, že trpaslíci existují i zde. Jen kradou a nedají se chytit, proto se o nich tak málo ví.

Lékařská péče

Biologům se nevyhne ani malárie, a tak můžete proniknout do lékařské péče. „Tradiční zdravotnictví je spíše magické než chemické,“ poukazuje sám autor na tradiční rozepři mezi lékařskou péčí a domorodými kouzelníky. Euroamerická medicína nazývá magickou léčbu jak placebo efekt. V této kapitole se můžete dočíst i o studiích, které právě domorodé léčitelské postupy zkoumají.

Cizinci, jejich nápady a dělení novoguinejské vědy

Co dělají příznivci Černého ježka? Jaké byly ohlasy na americké filmy? Jak se děkuje lesním duchům a jak se dá v pralese hrát fotbal? Na tyto i další otázky vám odpoví dvě zbývající části knihy. Celá kniha je zcela srozumitelná i pro laiky, kteří se nevyznají v biologických termínech. Místo velkého množství nic neříkajících fotografií naleznete v knize ilustrace od místního obyvatele. Benson Avea Bego pochází z vesnice Keweng, kde učí, farmaří a samozřejmě kreslí. Zego je autorem pohlednic prodávaných v zoologických zahradách a muzeích v USA a ilustrátorem kampaně na ochranu stromových klokanů v horách Finisterre.

Papuánské (polo)pravdy

Vojtěch Novotný

Vychází v nakladatelství Dokořán

Druhé, rozšířené vydání
 
Váz. s přebalem, 232 stran, ilustrace Benson Avea Bego, 265 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Papuánské (polo)pravdy