Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Oidipus Tyranus slibuje pořádnou dávku rocku!

Druhá premiéra představení Oidipus Tyranus dokázala všem zúčastněným divákům, že přízvisko rocková opera je v tomto případě na místě. Pořádný nářez, doplněný až o akrobatické prvky, diváky zvedal ze sedadel po celou dobu představení.

Oidipus slibuje skvělou choreografii i kostýmy Foto: Hana Brožková

V pořadí již druhé představení Oidipa Tyrana se konalo koncem května v pražském Metropolitním divadle. Hlediště bylo nabité k prasknutí jak příznivci tvrdé hudby, tak mladším publikem, které zřejmě přilákalo muzikálové provedení. Přesto dílo zrežírované Romanem Štolpou nemá s muzikálem nic moc společného. Sice se v něm tančí, a nutno podotknout, že zrovna tato složka převládá v tomto počinu nad jiné (choreografie Terezy Atanas Georgievové se povedla na výbornou), občas uslyšíme mluvené slovo, největší prostor získala část pěvecká. Takže by se dílo spíše mělo přejmenovat na koncertní provedení řeckého dramatu.

Příběh z doby dávno minulé

Děj přivádí diváky do Théb, kde slavně vládl po dlouhou dobu bájný hrdina Oidipus poté, co zvítězil nad zlou zpěvačkou hádanek Sfingou. Nyní musí ale opět hledat řešení, jak by zbavil město moru. Oidipus postupně zjistí, že se nevědomky vrátil do svého rodiště. V obraně sama sebe zabil otce, krále Leia. Pastýř jej poznal, ale nic neřekl, a tak došlo na to, že se Oidipus oženil se svou vlastní matkou. Sám vyřkne ortel pro vraha – vyhnanství a vede pátrání. Vševědoucí věštec Theirésiás by byl mlčel, kdyby jej neobvinil ze zrady a spolčení se švagrem Kreontem. Oidipova prchlivost a pýcha byla osudovou chybou a příčinou vlastního pádu. Korintský posel dosvědčí, že byl adoptovaným synem jeho pána, kterého jako dítě z lítosti zachránil pastýř. A tak Oidipus ve snaze prospět svému lidu odhalí vlastní krvesmilstvo, incest a otcovraždu.

Rockové opeře vládnou muži

Do hlavní role Oidipa byl obsazen muž silného hlasu a frontman skupiny Arakain Honza Toužimský, který se představil v první premiéře, a Lukáš Písařík, jenž si své odzpíval právě v druhém uvedení. Ale  zrovna Písařík, který by měl oslnit v díle nejvíce, nebyl tak rockový, jak by mnozí od představitele této role očekávali.  Jeho výkon byl dobrý, nicméně ho předčili jeho dva kolegové: Viktor Dyk v roli Kreónta a Kamil Stříhavka coby Bůh slunce Apollón. Jejich hlasy pasovaly do písní jako ulité, a tudíž byly velice dobře poslouchatelné. Vcelku vzato však obsazení mužských rolí bylo vybráno dost pečlivě. To se nedá ale říci o ženských představitelkách. Právě jim nebylo po celou dobu téměř rozumět. Pro rockové  songy měly slabé hlasy a z jejich zpěvu se nedalo rozpoznat, o čem zpívají. Jedinou výjimkou byla Pavla Forest – Oidipova manželka Lokasté.

Viktor Dyk s Pavlou Forest předvádějí skvělé pěvecké výkony Foto: Hana Brožková

Aby se rocková hudba Milana Steigerwalda dostala divákům opravdu pod kůži a rozproudila jim krev, na obrovském jevišti hrála živá kapela, jejíž členové byli vkusně oděni a hlavně nalíčeni tak, aby zapadali do řeckého bájného příběhu. Zajímavé bylo doplnění choreografie o akrobatické prvky s ohněm, což odnesli hlavně návštěvníci v první řadě.

Jste-li příznivci tvrdé hudby, budete tímto dílem nadšeni. V opačném případě již po několika minutách budete možná cítit nepříjemný pocit a myšlenkové pohnutky, zda raději neodejít z divadla domů a pustit si jinou, relaxační hudbu. Ale jelikož je dílo určeno právě rockově laděným fanouškům, koncert navazující na Antigonu, jež se hrála v Divadle v Dlouhé, bude tím pravým pro zažehnání špatné nálady.

Oidipus Tyranus

Divadlo Milénium

Režie: Roman Štolpa

Hrají: H. Toužimský / L. Písařík, V. Dyk, P. Forest, Žántí / Linda Faitová, Daniela Langerová, Petr Dopita, Lešek Semelka / Raven, Aneta Aberlová, Kamil Střihavka / Vlasta Horváth a další

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Oidipus Tyranus slibuje pořádnou dávku rocku!